لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۱

واشینگتن‌پست: کشف اقدامات بانک فیوچر در بحرین برای دور زدن تحریم‌های ایران


روزنامه واشینگتن‌پست بر اساس اسناد دولتی بحرین گزارش داده که بازرسان این کشور از اقدامات یک بانک در حاشیه خلیج فارس پرده برداشته‌اند که بیش از یک دهه به ایران کمک می‌کرده است تا از تحریم‌های بین‌المللی بگریزد.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین منتشر شده است عنوان می‌کند بانک فیوچر (آینده) که اکنون تعطیل شده و متعلق به دو ایرانی‌ست به طور مرتب اسناد اقتصادی خود را تغییر می‌دادند تا پوششی برای تجارت غیرقانونی میان ایران و ده‌ها شریک خارجی خود ایجاد کنند.

چنان‌که در اسناد آمده است این بانک در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ دست‌کم هفت میلیار دلار نقل و انتقال بانکی به این شیوه انجام داده است در حالی که بانک‌های ایرانی آن زمان به خاطر تحریم‌ها از دسترسی به بازارهای مالی بین‌المللی محروم بودند.

واشینگتن‌پست در ادامه این گزارش بر اساس اسناد محرمانه قضایی که به آن دست یافته است می‌نویسد، بازرسان همچنین صدها حساب بانکی کشف کرده‌اند که مرتبط به افرادی‌ست با سابقه محکومیت به اتهام پولشویی، تامین اقتصادی تروریسم و فراهم آوردن وام برای شرکت‌هایی که در حقیقت به سپاه پاسداران ایران وصل هستند.

مقامات بحرین این بانک را به «اسب تروا» تشبیه کرده‌اند که در خاک این کشور کوچک فعالیت می‌کرده و برای ایران این امکان را فراهم می‌آورده که به داد و ستد کالاهایی به ارزش میلیاردها دلار دست بزند و بدین ترتیب تحریم‌های بین‌المللی را که با هدف محدود ساختن برنامه اتمی ایران وضع شده بود،خنثی سازد.

بحرین حدود دو ماه پیش با ثبت پرونده‌ای در یک دادگاه بین‌المللی در هلند، مقامات بانک فیوچر را به تجارت گسترده غیرقانونی با شرکای خارجی آن متهم کرده و گفته بود که این تنها نوک کوه یخ فعالیت‌های این بانک است چرا که آثار بسیاری از این نقل و انتقالات مالی از بین رفته است.

واشینگتن‌پست می‌نویسد که نه بانک فیوچر و نه هیات نمایندگان ایران در سازمان ملل متحد حاضر نشده‌اند که به این روزنامه پاسخ بدهند.

بانک فیوچر که سال ۲۰۰۴ در پی سرمایه‌گذاری مشترک میان بانک الاهلی المتحد بحرین و بانک ملی و بانک صادرات ایران تاسیس شده است پیش از این نیز متهم شده بود که به ایران در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند. همین مسئله نیز باعث شده بود که آمریکا و اتحادیه اروپا نام این بانک را در فهرست سیاه خود قرار دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG