لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۹

وزارت اطلاعات: ۱۷ نفر به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شده‌اند


وزارت اطلاعات ایران روز دوشنبه همچنین عکس‌هایی از برخی از مردان و زنان و فرزندشان را منتشر کرده و مدعی شده که مردهای در تصویر، «افسران اطلاعاتی سی‌آی‌ای» هستند

وزارت اطلاعات ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۷ نفر را به اتهام «جاسوسی برای سازمان سیا» بازداشت کرده و برخی از این افراد به اعدام محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این وزارتخانه اعلام کرد که معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات «موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد».

بر اساس این گزارش، حکم این افراد صادر شده و برخی از آنان «به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند».

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات که نام او اعلام نشده، گفت که این افراد « به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کرده و هیچکدام از آنها با دیگری ارتباطی ندارند».

وی اعلام کرد: «جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند».

به گفته این مقام وزارت اطلاعات ایران «این مراکز حساس و حیاتی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری کشور است».

وی اعلام کرد که افراد بازداشت شده «از متخصصان و کارشناسان کشور هستند و از مقامات محسوب نمی‌شوند».

این مقام وزارت اطلاعات بدون اشاره به جزئیات مدعی شد که «افسران سیا» به این افراد «تحت عناوین دیپلماتیک و در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشورهای اروپائی، آفریقایی و آسیائی» نزدیک شده بودند.

وی یادآوری کرد که روز ۲۸ خرداد نیز وزارت اطلاعات اعلام کرده بود که «موفق به کشف و شناسایی یک شبکه جاسوسی شده است».

رسانه‌های ایران همچنین فیلمی از «اعترافات» افراد بازداشت شده را منتشر کرده که براساس آن گفته شده که این افراد در تایلند، دبی، جمهوری آذربایجان و افغانستان با «افسران اطلاعاتی» آمریکا دیدار کرده‌اند.

در این فیلم همچنین لحظاتی پخش می‌شود که بر اساس ادعای وزارت اطلاعات مربوط به ملاقات این افراد با ماموران سازمان سی‌آی‌ای است.

این فیلم در حالی پخش شده که پیش از این برخی از افراد بازداشت شده به اتهام جاسوسی پس از آزاد شدن اعلام کرده‌اند که ماموران وزارت اطلاعات در حین بازداشت آنان را به خارج از زندان منتقل کرده و فیلم‌هایی را ضبط کرده و به عنوان فیلم‌های ضبط شده قبل از بازداشت منتشر کرده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران روز دوشنبه همچنین عکس‌هایی از برخی از مردان و زنان و فرزندشان را منتشر کرده و مدعی شده که مردهای در تصویر، «افسران اطلاعاتی سی‌آی‌ای» هستند.

وزارت اطلاعات ایران روز سه‌شنبه، ۲۸ خرداد، نیز اعلام کرده بود که این وزارتخانه اخیرا «یک شبکه بزرگ جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را شناسایی و منهدم» کرده است.

پیش از این نیز مقامات وزارت اطلاعات ایران سخنان مشابهی در این باره بیان کرده‌اند.

از جمله روز ۳۰ فروردین محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، ادعا کرده بود که در جریان این پروژه، ۲۹۰ نفر از «جاسوسان سیا» در کشورهای مختلف شناسایی شده‌اند.

سال ۹۰ نیز وزارت اطلاعات ایران از شناسایی «شبکه پیچیده جاسوسی و خرابکاری وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا» و بازداشت «۳۰ نفر از جاسوسان آمریکا» خبر داده بود.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا و فارس و رادیو فردا / ا.م / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG