لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۹

«مرگ مشکوک» شاهین ناصری، «شاهد شکنجه» نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ


ابهام‌ها و پرسش‌های بسیاری درباره پرونده نوید افکاری و نحوه اجرای حکم اعدام او همچنان وجود دارد.

سازمان حقوق بشر ایران از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داده و نوشته که برادر آقای ناصری، مرگ او را تایید کرده است.

براساس این گزارش، برادر شاهین ناصری گفته است: «دوستانش خبر کشته شدن وی در سلول انفرادی را به ما دادند. ولی هنوز هیچ مسئولی با ما تماس نگرفته است».

پیگیری‌های رادیو فردا برای تایید یا تکذیب این گزارش از منابع دیگر خبری تا لحظه تنظیم این خبر بی‌نتیجه ماند.

بابک پاک‌نیا، وکیل شاهین ناصری، در صفحه توئیتر خود نوشته است که موکلش روز دوشنبه سه بار با او تماس گرفته اما امروز هیچ تماسی نداشته و نمی‌تواند خبر «فوت» او را تایید یا تکذیب کند.

شاهین ناصری ۹ آبان ۱۳۹۸ با نوشتن نامه‌ای رسمی و ثبت‌شده از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده است. او در شهادت‌نامه رسمی خود نوشته بود که نوید افکاری را در بازداشتگاه دیده و نوید به او گفته است که «عباسی، افسر پرونده‌، دستم را شکسته است».

آقای ناصری پس از شهادت درباره شکنجه نوید افکاری، به زندان تهران بزرگ تبعید شد و از مدتی پیش در سلول انفرادی به‌سر می‌برد.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از «یک منبع مطلع که جسد شاهین ناصری را در بهداری زندان دیده» گزارش داده که «احتمال دارد سازمان زندان‌ها بخواهد مرگ وی را خودکشی اعلام کند. ولی آقای ناصری نه فرد افسرده‌ای بود و نه فردی که مشکل روحی داشته باشد که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه‌دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود. هیچ بیماری خاصی هم نداشت که بخواهد به‌خاطر بیماری فوت کند».

پیش از این که گزارش‌هایی در خصوص وضعیت نگران‌کننده شاهین ناصری منتشر شده بود رئیس کل دادگستری استان فارس در واکنش به این گزارش‌ها مدعی شده بود که او «به منظور رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و طرح مقابله با کرونا در زندان، اخیرا از بند قبلی منتقل شده است».

این مقام قضایی ایران همچنین نگرانی‌های مطرح‌شده پیرامون ناپدید شدن ناصری و بی‌خبری از وضعیت این زندانی را نتیجه «شتاب‌زدگی رسانه‌ها و ناآگاهان» خوانده بود.

دادگستری استان فارس ۲۲ شهریور پارسال در شرایطی از اجرای حکم اعدام نوید افکاری، عضو سابق تیم ملی کشتی ایران، خبر داد که همچنان ابهام‌ها و پرسش‌های بسیاری درباره پرونده او و نحوه اجرای حکم اعدامش وجود دارد.

با استفاده از گزارش‌های سازمان حقوق بشر ایران و رادیو فردا/ ف.ق/ ف.دو/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG