لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۵۰

محموله ۳۰ تنی کیک زرد به تاسیسات هسته‌ای اصفهان منتقل شد


محموله ۳۰ تنی کیک زرد از کارخانه اردکان بارگیری شده و دومین محموله کیک زرد است که از این کارخانه به تاسیسات اصفهان منتقل می‌شود.

ایران روز چهارشنبه ۱۰ بهمن از انتقال یک محموله بزرگ کانه اورانیوم یا همان «کیک زرد» به تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در اصفهان خبر داد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، میزان این «کیک زرد» را ۳۰ تن اعلام کرد که به گفته وی، روز چهارشنبه به تاسیسات اصفهان منتقل شد.

از کیک زرد برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌شود تا از آن بتوان سوخت تاسیسات هسته‌ای را تهیه کرد. ایران می‌گوید از غنی‌سازی اورانیوم صرفا چنین هدفی دارد، اما از آنجا که اورانیوم غنی‌شده با درصدهای خیلی بالا می‌تواند در تولید سلاح هسته‌ای کاربرد داشته باشد، کشورهای غربی نگران هستند که ایران در نهایت از اورانیوم غنی‌شده چنین استفاده‌ای بکند.

به گفته آقای صالحی، این محموله ۳۰ تنی کیک زرد از کارخانه اردکان بارگیری شده و دومین محموله کیک زرد است که از این کارخانه به تاسیسات اصفهان منتقل می‌شود.

کارخانه اردکان اولین کارخانه تولید کیک زرد در ایران محسوب می‌شود. فعالیت‌های این کارخانه برای ۹ سال در تعلیق بود تا این که تابستان امسال فعالیت‌ آن از سرگرفته شد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی موسوم به «برجام»، ایران مجاز به غنی‌سازی اورانیوم تا ۳.۶۷ درصد غلظت است که این غلظت بسیار پایین‌تر از ۹۰ درصد لازم برای تولید سلاح هسته‌ای خواهد بود.

با این حال آمریکا که از توافق اتمی با ایران خارج شده، یکی از شروط خود برای دستیابی به توافق دیگر با ایران را تعلیق کامل غنی‌سازی اورانیوم عنوان کرده است.

تنش‌های میان ایران و آمریکا به ویژه پس از دستور دونالد ترامپ برای خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در اردیبهشت امسال و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران به شدت افزایش یافته است.

بر اساس گزارش خبرگزاریهای ایسنا و رویترز/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG