لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۰

مقام وزارت خارجه: درخواست اجرت برای نگهداری پول ایران در کره جنوبی صحت ندارد


غلامرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران

در حالی که رئيس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی می‌گوید برخی بانک‌های کره‌ای خواستار «حق‌العمل و اجرت نگهداری پول بلوکه‌شده ایران شده‌اند، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه ایران این گفته را تکذیب می‌کند.

مقام‌های ایرانی می‌گویند که ایران خواستار «خرید غذا و دارو» از پول نفت صادراتی خود به کره جنوبی است، اما با وجود آن که این اقلام از تحریم‌های آمریکا معافند، بانک‌های کره‌ای مانع دسترسی ایران به پول خود می‌شوند.

هفته گذشته حسین تنهایی، رئيس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی، با اعلام این که «میزان دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی رقمی بین ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار است» حتی گفت که برخی بانک‌های کره‌ای خواستار «حق‌العمل و اجرت نگهداری پول» شده‌اند.

اما غلامرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۹ خرداد، ضمن انتقاد از کره‌ای‌ها موضوع «حق‌العمل و اجرت» را تکذیب کرد.

او به پرسش خبرنگاران در مورد این‌که آیا ایران باید در ازای نگهداری منابعش پولی به کره جنوبی پرداخت کند، گفت: «از کانال رسمی این موضوع را نشنیده‌ام و این موضوع صحت ندارد، آنچه برای ایران اهمیت دارد استفاده از این منابع است.»

آقای انصاری در ادامه گفت: «این‌ که دولت کره جنوبی اجازه نمی‌دهد، از منابع خودمان حتی برای خرید نیازهایمان در شرایط سخت کرونا از جمله محصولات کشاورزی و دارویی استفاده کنیم، رفتاری ناپسند است.»


معاون وزیر امور خارجه ایران رویکرد کره جنوبی را «بسیار غیر دوستانه و غیر حرفه‌ای» دانست و گفت: «قطعاً مردم ایران این خاطره را از یاد نخواهند برد... و بدانند ملت ایران آن‌ها را در این شرایط نخواهند بخشید.»

او افزود: «کره‌ای‌ها می‌دانند از طریق مسیرهای قانونی برای دریافت منابع مالی خودمان اقدام خواهیم کرد.»

مقام‌های کره‌ جنوبی می‌گویند در ماه میلادی ژوئن (میانه خرداد تا تیر) کره جنوبی دو میلیون دلار دیگر دارو و اقلام پزشکی در پیوند با صادرات بشردوستانه به ایران می‌فرستند.

کره جنوبی نزدیک به دو ماه پیش موفق شده بود مجوزهایی را برای ارسال بسته‌ها و محموله‌های انسان‌دوستانه به تهران از دولت آمریکا دریافت کند.

روز ۲۱ خرداد امسال نیز عبدالناصر همتی، رئیس‌ بانک مرکزی ایران گفت جمهوری اسلامی فشارها به کره جنوبی را برای آزاد کردن «میلیاردها دلار» پول نفت وارداتی از ایران افزایش می‌دهد و اگر این اتفاق نیفتد، از طریق مراجع بین‌المللی اقدام قانونی خواهد شد.

ایران اخیراً اعلام کرد که بعد از دو سال مذاکره، نهایتاً توانسته است ۵۰۰ هزار دلار دارو از کره جنوبی وارد کند.

در طول دو سال گذشته به علت تشدید تحریم‌های آمریکا علیه حکومت ایران، مناسبات اقتصادی بین دو کشور به شدت کاهش یافته است.

آمارهای رسمی گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد این کشور در چهار ماه ابتدایی سال جاری میلادی، ۶۱ میلیون دلار صادرات به ایران داشته است. در دوره مشابه در سال گذشته این رقم ۲۸۲ میلیون دلار بود.

همچنین واردات کره جنوبی از ایران طی این دوره از ۲.۱۳ میلیارد دلار به زیر چهار میلیون دلار سقوط کرده است.

منابع: خبرگزاری‌های مهر و صداوسیما، رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG