لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۴

انتخابات فدراسیون فوتبال؛ بی‌ستاره، بدون پدیده


فتح‌الله‌زاده که به تازگی از هیات مدیره استقلال استعفا داده، به خبرنگاران گفت این انتخابات «اگر واقعی بود» باید علی دایی،‌ محمد دادکان و صفایی فراهانی هم شرکت می‌کردند.

مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات فدراسیون فوتبال به پایان رسید و بیش از ۵۰ نفر برای احراز پست‌های مختلف به رقابت می‌پردازند.

فهرستی بدون ستاره و پدیده. پر از چهره‌های تکراری و غیر محبوب نزد هواداران. فوتبال ایران برای پایان بخشیدن به بحران‌های دائمی‌اش، به سختی می‌تواند دل به افرادی ببندد که بیشترشان در شکل‌گیری این مشکلات سهیم بوده‌اند.

از امور به ظاهر ساده‌ای مانند بلیت‌فروشی یا تبلیغات محیطی، تا تنش مداوم در لیگ، تدارکات تیم‌های ملی، ابهامات داوری، ضعف در مجامع بین‌المللی، غیر شفاف بودن مسائل مالی و نکاتی از این دست، خانواده فوتبال به زعمای خود بی اعتماد است.

حضور چهره‌های سرشناسی مانند علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، کریم باقری، محمد دادکان یا وحید هاشمیان که شخصیت‌شان مورد اعتماد محافل فوتبالی است، می‌توانست گرمابخش انتخاب فوتبال شود اما چرخه مدیریت در فوتبال ایران بسته است.

هشت نفر نامزد ریاست فدراسیون شده‌اند تا پشت میز مهدی تاج بنشینند. سایرین برای نایب رئیسی و عضویت در هیات رئیسه ثبت‌نام کرده‌اند.

انتخابات فدراسیون فوتبال ایران ۲۵ اسفند با تشکیل مجمع انتخاباتی این فدراسیون برگزار می‌شود.

امیر مسعود هراتیان، حبیب کاشانی، حسین علی قریب، مهدی محمد نبی، حیدر همایون بهاروند، رضا جلالی، هدایت‌الله ممبینی، عباس صوفی و محمدرضا کلایی برای ریاست ثبت نام کرده‌اند.

خبرگزاری‌ها از قریب و نبی به عنوان گزینه‌های وزارت ورزش نام برده‌اند. ممبینی و بهاروند که بازنشسته است، به سود گزینه نهایی وزارتخانه کنار خواهند کشید.

پیش‌بینی می‌شود دو سه چهره گمنام این جمع، پیش از تشکیل مجمع انصراف دهند.

حبیب کاشانی پس از شکست در انتخابات شورای شهر، خود را در معرض یک انتخابات دیگر قرار داده است.

محمد دادکان رئیس سابق فدراسیون در رادیو گفت: «بگویم رئیس فدراسیون کیست؟ آقای قریب. به زور می‌خواهند برایش رای بگیرند اما خودش می‌گوید من مال فوتبال نیستم. چند ماه مدیرعامل بودم که رها کردم».

دادکان که تیم ملی ایران در دوران ریاستش در جام جهانی ۲۰۰۶ حضور یافت، مدعی شد در آیین‌نامه دست برده‌اند و تعداد رای‌دهندگان را افزایش داده‌اند تا طبق قولی که به قریب داده‌اند او را به ریاست برسانند.

آقای دادکان درباره عدم نامزدی خودش گفت: «آذری مدیرعامل فولاد به من گفت اگر بیایی رای می‌دهیم. گفتم مدیر کارخانه‌تان به شما خواهد گفت که به قریب رای بدهی. آذری مکث کرد و گفت حق با شماست، خواهند گفت اگر رای ندهی بودجه‌ات را قطع می‌کنیم!».

نامزدهای ریاست باید کابینه خود را معرفی کنند و اغلب‌شان به طرز عجیبی نام بهاروند را درج کرده‌اند که خود نیز برای سمت ریاست ثبت‌نام کرده است.

مشابه این اتفاق سه سال پیش برای علی کفاشیان رخ داد. هر سه کاندیدای ریاست یعنی تاج، عزیز محمدی و آجورلو او را به عنوان نایب رئیس معرفی کرده بودند.

محمود اسلامیان، منصور قنبرزاده، حمیدرضا مهرعلی از دیگر گزینه‌های نایب رئیسی‌اند. اسامی میترا نوری، شهره موسوی، پریا شهریاری و فاطمه علیپور هم برای نایب رئیسی زنان درج شده است.

علی خطیر، حمیداوی، محمد نجفی، صادق درودگر، خداداد افشاریان، سعید نجاریان، حسین باجیوند و علی فتح‌الله‌زاده از جمله افرادی‌اند که نامزد عضویت در هیات رئیسه شده‌اند.

فتح‌الله‌زاده که به تازگی از هیات مدیره استقلال استعفا داده است، به خبرنگاران گفت این انتخابات «اگر واقعی بود» باید علی دایی،‌ محمد دادکان و صفایی فراهانی هم شرکت می‌کردند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG