لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۴

ملاک حذف یارانه معیشتی: مِلک ۱میلیاردی، خودروی نیم میلیاردی و سه سفر خارجی غیرزیارتی


نمایی از تهران

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، می‌گوید آنهایی که دارای ملک بیشتر از یک‌میلیارد تومان بوده‌اند یا درآمدهای دیگری داشته و افرادی که خودروی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان یا سه سفر خارجی غیرزیارتی در سال داشته‌اند، جزء افراد با تمکن مالی به‌ شمار می‌روند و یارانه‌های معیشتی شامل آنها نمی‌شود.

دولت ایران روز ۲۴ آبان قیمت بنزین آزاد را سه برابر کرد و اعلام کرد درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین برای کمک به ۶۰ میلیون نفر شهروند ایرانی در قالب نزدیک به ۱۷ میلیون خانوار پرداخت خواهد شد.

جمعیت ایران حدود ۸۳ میلیون نفر است.

آقای شریعتمداری روز سه‌شنبه ۵ آذر اعلام کرد دولت برای حمایت از طبقات متوسط و کم‌درآمد جامعه در گام اول ۱۸ میلیون خانوار شامل ۶۰ میلیون نفر را مشمول سبد کمک‌هزینه معیشتی کرده و از ۵۵ هزار تومان برای خانوار یک‌نفره تا ۲۰۵ هزار تومان برای خانوار‌های پنج نفره و بیشتر پرداخت شده است.

وی گفت کسانی که توان مالی مناسبی دارند و با معیار‌های موجود مشمول نمی‌شوند از طریق پیامک به آن‌ها اعلام می‌شود که واجد شرایط نیستند و بعد از آزمون وسع مالی حذف می‌شوند.

احمد میدری معاون شریعتمداری نیز گفته است: «حدود ۲۴ میلیون خانواده یارانه‌بگیر داریم که ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بسته حمایت معیشتی گرفته‌اند. البته کمتر از یک میلیون خانوار نیروهای نظامی و مسلح هم داریم که آنها هم بسته گرفته‌اند. در واقع ۲۳ میلیون نفر بسته حمایتی نگرفته‌اند که ۲۰ درصد کشور را شامل می‌شوند».

وی برخلاف شریعتمداری گفت مالکیت خودروی بالای ۲۵۰ میلیون تومان باعث حذف از طرح معیشتی می‌شود که نصف میزانی است که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود.

به گفته وی، اگر ارزش ملک بالاتر از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در تهران و ۹۰۰ میلیون تومان در شهرستان‌ها و همچنین حقوق دریافتی افراد بالای پنج میلیون تومان باشد باعث حذف می‌شود.

وی توضیح نداد آیا تملک خانه با نرخ کنونی ۱ میلیارد تومان با توجه به نرخ بالای تورم، در آینده نیز شرط حذف از دریافت یارانه معیشتی است یا نه.

بر اساس گزارش مرکز آمار، قيمت فروش يك متر مربع زمين يا ساختمان مسكونی كلنگی در شهر تهران طی تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال ۱۳۱.۷ درصد و قیمت مسکن بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است.

به عبارتی، ارزش ریالی مسکن طی یک سال گذشته تقریبا دو برابر شده است و بنابر ارزیابی صندوفق بین‌المللی پول، ایران در سال‌های پیش رو نیز با تورم بالا دست به گریبان خواهد بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری تسنیم، مهر و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG