لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۷

نوبخت: یارانه معیشتی آذر ماه پرداخت نمی‌شود‎


دولت ایران اعلام کرده درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین برای کمک به ۶۰ میلیون نفر شهروند ایرانی پرداخت خواهد شد

در حالی که سخنگوی دولت می‌گوید نیمی از تهرانی‌ها مشمول «یارانه معیشتی» نشده‌اند، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد یارانه آذر ماه پرداخت نخواهد شد.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، روز چهارشنبه ۶ آذرماه، اعلام کرد که دور بعدی پرداخت یارانه‌ها دی ماه خواهد بود، چرا که اولین دور پرداخت یارانه‌ها زودتر از موعد انجام شده است.

دولت ایران روز ۲۴ آبان قیمت بنزین آزاد را سه برابر کرد و اعلام کرد درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین برای کمک به ۶۰ میلیون نفر شهروند ایرانی در قالب نزدیک به ۱۷ میلیون خانوار پرداخت خواهد شد.

جمعیت ایران حدود ۸۳ میلیون نفر است.

بر اساس طرح دولت قرار است ماهانه به خانوار‌های تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸، چهار نفره ۱۷۲، و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان پرداخت شود.

پس از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین دولت اعلام کرد که مرحله اول این یارانه را پرداخت خواهد کرد. این اقدام دولت از سوی برخی از تحلیل‌گران به عنوان اقدامی برای کاهش اعتراض‌ها توصیف شد.

در همین حال به گفته آقای نوبخت، اولین مرحله پرداخت این یارانه در آذر ماه و پیش از موعد انجام شده و به همین دلیل مرحله دوم این یارانه در دی ماه پرداخت خواهد شد.

درباره شرایط دریافت‌کنندگان این یارانه به آنها پرداخت شده نیز اظهارات متفاوتی از سوی مقامات دولت بیان شده است.

در این میان، علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه اعلام کرد که حدود ۵۷ درصد از مردم تهران مشمول این یارانه شده‌اند و «به طور طبیعی نیمی از ساکنان استان تهران در این طرح قرار نگرفتند».

آقای ربیعی گفت که ممکن است این افراد «وضعیت خوب یا وضعیت نزدیک به خوب داشته باشند».

به گفته آقای ربیعی، بیش از ۸۲.۱ درصد خانوارها در سیستان و بلوچستان، ۷۹.۲ درصد در خراسان شمالی، ۷۸.۴ درصد در خراسان جنوبی، ۷۸ درصد در گلستان و ۷۷.۷ درصد در لرستان یارانه را دریافت کردند.

روز سه‌شنبه محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرد آنهایی که ملک بیشتر از یک ‌میلیارد تومان، خودروی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان یا سه سفر خارجی غیرزیارتی در سال داشته‌اند، «یارانه معیشتی» دریافت نمی‌کنند.

اما همزمان احمد میدری معاون این وزارتخانه گفت که به صاحبان خودروهایی با ارزش بالاتر از ۲۵۰ میلیون تومان «یارانه معیشتی» پرداخت نمی‌شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری تسنیم و باشگاه خبرنگاران جوان؛ ف.ق/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG