لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۳

مدیرعامل آتش‌‌نشانی تهران: انبارهای مواد شیمیایی باید از شهرها خارج شوند


«از نظر ما شهر مکان نگهداری مواد شیمیایی نیست»

با افزایش نگرانی‌ها از انفجاری شبیه آن‌چه در بیروت رخ داده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی می‌گوید که این سازمان از مراکز نفتی پایتخت بازدید می‌کند، ولی این انبارها باید از شهرها خارج شوند.

طی روزهای گذشته و با انفجار شدید بیروت با ده‌ها قربانی، هزاران زخمی و صدها هزار بی‌خانمان، نگرانی‌ها از وقوع رخداد مشابه یا بدتر در تهران بازتاب گسترده‌ای یافته است.

این هشدارها حتی از زبان مقام‌های رسمی نیز بیان شدند؛ در ۱۶ مرداد ماه مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، به وجود انبار نفت در محله شهران در شمال غرب تهران اشاره کرده و آن را یک «بمب ساعتی» توصیف کرد.

آقای فراهانی حتی هشدار داده بود که ممکن است «فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از انفجار بیروت» برای تهران رخ بدهد.

رئیس سازمان مدیریت بحران تهران نیز روز جمعه، ۱۷ مرداد، از خطرناک بودن موقعیت دیگر انبارهای بزرگ مواد شیمیایی داخل تهران خبر داده بود.

مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌‌نشانی تهران، به خبرگزاری ایسنا گفته انبارهای مواد شیمیایی باید از شهرها از جمله شهر تهران خارج شوند.

او می‌گوید «از نظر ما شهر مکان نگهداری مواد شیمیایی نیست و هر جا که باشد ضروری است که اصول ایمنی برای آن رعایت شود».

آقای داوری همچنین تاکید کرده انتقال این مواد نیز باید تحت تمهیدات و شرایط «بسیار خاص» و با «استانداردهای بسیار دقیق و سختگیرانه بین‌المللی» صورت گیرد.

او از اعلام صریح این موضوع که حمل‌ونقل مواد خطرناک در تهران در شرایط لازم صورت می‌‌گیرد، خودداری کرده‌است.

مدیرعامل آتش‌نشانی تهران می‌گوید انبارهای نفتی نیز در سه منطقه تهران واقع شده‌اند که به جز شهران، انبارهای دیگر در ری و سوهانک قرار دارند.

با این حال این مقام ارشد خدمات ایمنی پایتخت تصریح کرده است که تصمیم‌گیری در مورد نگه‌داری یا خارج کردن مراکز سوخت و مواد شیمیایی، در سطح «سیاست‌های مدیریتی کلان» انجام می‌گیرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG