لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۵۳

کمالوندی: ۲۵ کیلو اورانیوم ۶۰ درصد تولید کرده‌ایم؛ فقط کشورهای دارای سلاح اتمی توانش را دارند


بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این‌که ذخایر اورانیوم ایران با غنای بالا به ۲۵ کیلوگرم رسیده است، گفت فقط کشورهای دارای سلاح اتمی قادر به این میزان غنی‌سازی هستند.

بهروز کمالوندی عصر چهارشنبه ۱۲ آبان طی مراسمی در محل سفارت سابق آمریکا در تهران تصریح کرد بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی، باید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید می‌شد اما حجم ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد ایران در حال حاضر به ۲۱۰ کیلوگرم رسیده است.

او افزود که با برداشته شدن محدودیت‌های قانونی، ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد نیز به ۲۵ کیلوگرم افزایش یافته است.

این سخنان در شرایطی بیان می‌شود که طبق اعلام تهران، قرار است از هشتم آذر (۲۹ نوامبر) دور جدید مذاکرات برای احیای برجام پس از چند ماه وقفه در وین از سر گرفته شود.

گفت‌وگو با حسین آقایی درباره ذخیره اورانیوم ۶۰درصدی ایران
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:36 0:00
لینک مستقیم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که شهریورماه امسال منتشر کرد، ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران را ۸۴ کیلوگرم و میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سطح ۶۰ درصد را ۱۰ کیلوگرم اعلام کرده بود.

بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی باقی‌مانده در برجام در روزهای بعد با تقدیر از «گزارش به موقع، مستقل و دقیق» آژانس، پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را «غیر قابل قبول» خواندند. آن‌ها همزمان، تاکید کردند که ایران باید تولید اورانیوم فلزی و اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را فورا متوقف کند.

برای تولید بمب هسته‌ای نیاز به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است و ایران به این سطح نزدیک شده است.

حکومت ایران بر اساس مصوبه آذرماه پارسال مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای خود را محدود و از اسفند ۹۹ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. در چارچوب این اقدام، آژانس ماه‌هاست که اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای ایران را ندارد.

تهران در عین حال، طی دو سال گذشته با عدول از تعهدات هسته‌ای خود در برجام، تعداد سانتریفوژهای پیشرفته‌اش را افزایش داده، میزان غنی‌سازی اورانیوم را به سطوح بالاتر رسانده و نظارت بازرسان آژانس بر برنامه هسته‌ای خود را به شدت محدود کرده است.

فرانسه روز پنج‌شنبه هشدار داد که مشغول رایزنی با شرکای خود در مورد چگونگی واکنش به «عدم همکاری» حکومت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

با استفاده از خبرگزاری ایسنا و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر
XS
SM
MD
LG