لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۴۱

همتی: ایران پیش‌پرداخت خرید بیش از ۱۶ میلیون دوز واکسن کرونا را واریز کرد


رئیس بانک مرکزی ایران می‌گوید تهران پیش‌پرداخت خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از طریق برنامه «کوواکس» را، به حساب کارزار سازمان جهانی بهداشت واریز کرده است.

عبدالناصر همتی روز سه‌شنبه ۱۶ دی در یک پست اینستاگرامی افزود که این پول با همکاری «دو بانک ایرانی» و «سه بانک اروپایی» در نخستین روز بعد از تعطیلات ژانویه پرداخت شد.

به گفته او، «مبالغ بسیار بیشتری» برای خرید واکسن «اختصاص داده‌ایم که در صورت تایید وزارت بهداشت تامین ارز خواهد شد».

رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی به مبلغ واریزی و نوع واکسنی که ایران قرار است خریداری کند اشاره نکرده است.

آقای همتی در بخش دیگری از پست اینستاگرامی خود مدعی شده که واریز پیش‌پرداخت یاد شده به رغم «موانع ایذایی ناشی از تحریم آمریکا» انجام شده است.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، روز ۱۱ دی گفته بود که ایران قرارداد خرید ۱۶.۵ میلیون دوز واکسن خارجی از طریق برنامه کواکس را منعقد کرده و مذاکرات برای خرید چهار میلیون دوز واکسن از چین نیز در جریان است.

برنامه کواکس که با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود، زیر نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارد و هدف آن کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است.

واریز کردن پیش‌پرداخت خرید واکسن کرونا در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله آقای همتی طی دو ماه گذشته در واکنش به انتقادها از عدم خرید واکسن کرونا، مدعی شده بودند که تحریم‌های آمریکا مانع این کار است.

این در حالی است که ایالات متحده بارها تحریم دارویی ایران را تکذیب کرده است.

در هفته‌های اخیر بحث‌های فراوانی درباره خرید واکسن خارجی مطرح شده بود. برخی از مقام‌های حکومت به‌ویژه نمایندگان مجلس خواستار اولویت دادن به تولید واکسن داخلی شده‌اند و معاون هماهنگی سپاه پاسداران نیز اعلام کرده که کارکنان سپاه از واکسن خارجی کرونا استفاده نخواهند کرد.

در همین حال، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «واکسن بخرید» خواستار اولویت دادن دولت به خرید واکسن خارجی شده‌‌اند.

هنوز مشخص نیست که واکسن‌های سفارشی ایران چه زمانی تحویل خواهد شد زیرا کشورهای مختلف جهان در ماه‌های گذشته بسیاری از دوزهای واکسن‌های در مرحله آزمایش، بویژه فایزر و مدرنا، را پیش‌خرید کرده‌اند.

بر اساس پست اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی ایران و رادیو فردا/ک.ر

XS
SM
MD
LG