لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۷

اوکراین و «اخراج» دو ایرانی به اتهام تلاش برای قاچاق قطعات موشک


یک فروند میگ ۲۹ ارتش اوکراین و جنگ‌افزارهای آن؛ میگ‌ ۲۹ از جمله جنگنده‌هایی‌ست که قادر به حمل خا-۳۱ است

سازمان اطلاعات اوکراین اعلام کرده است که دو شهروند ایرانی را به اتهام تلاش برای قاچاق قطعات موشک «خا -۳۱» و کتب فنی این موشک از کشور اخراج کرده است.

به گزارش وب سایت خبری «دیلی بیست» آمریکا، اوکراین دراوایل سال جاری میلادی، این دو شهروند ایرانی را به اتهام «نقض قطعنامه‌های سازمان ملل» که صدور و فروش تسلیحات به جمهوری اسلامی را ممنوع کرده است، به ایران گسیل داشت.

این وب سایت می‌گوید ماموران مخفی اوکراین با متوقف کردن خود روی این دو ایرانی و تفتیش آن، قطعات موشک «خا -۳۱» را در آن پیدا کردند ولی کی‌یف برای اجتناب از بروز یک جنجال دیپلماتیک با تهران، ایرانیان یاد شده را بی سر و صدا از کشور اخراج کرد.

آنگونه که «دیلی بیست» گزارش کرده است، واسیل هریتساک، رییس سازمان اطلاعات اوکراین، این موضوع را در سفر اخیر خود به واشنگتن برای مقامهای امنیتی آمریکا افشا کرده است.

هریتساک به مقام‌های آمریکایی گفت این دو ایرانی قصد داشتند قطعات موشک ضد کشتی «خا-۳۱» را به ایران ببرند و یکی از این ایرانی ها «عبدی بیان» نام داشت که وابسته نظامی جمهوری اسلامی در کی‌یف بود.

موشک «خا-۳۱» که در ناتو « اِس آ -۱۷ کریپتون» نام دارد یک موشک پیشرفته دوربردِ ما فوق صوتِ هوا به دریایِ ضد کشتی است. این موشک در مقابل اقدامات پدافندی و الکترونیکی دشمن مقاوم است و سیستم رانش آن را یک راکت تشکیل می‌دهد که با سوخت جامد کار می‌کند و سرعت موشک را به ۱.۸ ماخ ( سرعت صوت در هوا) می‌رساند. سپس راکت جدا می‌شود و یک موتور جت بکار می‌افتد تا بقیه موشک را با سرعت بیش از ۳ ماخ به طرف هدف حرکت دهد.

موشک «خا-۳۱» که در ناتو « اِس آ -۱۷ کریپتون» نام دارد یک موشک پیشرفته دوربردِ ما فوق صوتِ هوا به دریایِ ضد کشتی است. این موشک در مقابل اقدامات پدافندی و الکترونیکی دشمن مقاوم است و سیستم رانش آن را یک راکت تشکیل می‌دهد که با سوخت جامد کار می‌کند و سرعت موشک را به ۱.۸ ماخ ( سرعت صوت در هوا) می‌رساند. سپس راکت جدا می‌شود و یک موتور جت بکار می‌افتد تا بقیه موشک را با سرعت بیش از ۳ ماخ به طرف هدف حرکت دهد.

موشک «خا-۳۱» روسی که در سال ۱۹۸۸ عملیاتی شد، دو گونه است. نوع «خا-۳۱ آ» که بهینه‌سازی شده نوع «خا-۳۱ پ» است، سیستم هدایت راداری فعال دارد و موشک سطح رو محسوب می‌شود. به عبارت دیگر موشک به فاصله کمی از سطح آب و سینه مال به طرف هدف مورد نظر حرکت می‌کند. حداکثر برد «خا-۳۱ آ» به ۱۰۳ کیلومتر می‌رسد.

تا به حال جمهوری اسلامی موشک‌های ضد کشتی دریاپایه و زمین‌پایه مختلفی را با الگو گیری و یا مهندسی معکوس از موشک‌های چینی و کره شمالی ساخته و عملیاتی کرده است، از جمله موشک‌های نصر-۱، کوثر ، نور، قادر، و خلیج فارس. اما دست یابی ایران به موشک پیشرفته هواپایه ضد کشتی «خا-۳۱» می‌تواند توان دریایی ایران را در خلیج فارس و دریای عمان به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد.

جمهوری اسلامی تاکنون واکنشی به خبر «دیلی بیست» نشان نداده است و به گزارش همین وب سایت، سخنگوی هیئت جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز به رغم درخواست‌های مکرر از اظهار نظر درباره گزارش‌های مربوط به قاچاق قطعات موشک از اوکراین خودداری کرده است. علاوه بر این معلوم نیست که کی‌یف سازمان ملل را از این اقدام جمهوری اسلامی در اوکراین اگاه کرده باشد. سخنگوی هیئت اوکراین در سازمان ملل نیز از این امر اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

«دیلی بیست» در ادامه می‌نویسد این اولین بار نیست که ایران تلاش کرده است تا از طریق اوکراین به سلاح‌های تازه ای دست یابد. بر پایه تحقیقاتی که دادستانی کل اوکراین در سال ۲۰۰۵ میلادی انتشار داد، ماموران جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۱ میلادی، چند فروند موشکِ کروزِ هواپایه «خا-۵۵» (در ناتو آ اِس -۱۵ موسوم به کنت) را به طور پنهانی از اوکراین به ایران صادر کردند.

این وب سایت می‌گوید برخی ازمقام‌های آمریکایی بر این باورند که انتقال موشک‌های «خا-۵۵» با همکاری شماری از «مقام‌های بلند پایه» دولت لئونید کوچما (رییس‌جمهور ۲۰۰۵-۱۹۹۴) صورت گرفته است.

برخی از گزارش‌ها شمار این موشک‌ها را ۱۲ فروند ذکر کرده‌اند که پنهانی در ازای ۴۹.۵ میلیون دلار به ایران فروخته شد.

کارشناسان موشکی بر این باورند که جمهوری اسلامی با الگوبرداری از «خا-۵۵» ، موشک کروز دوربرد سطح به سطح «سومار» را ساخته است.

بر پایه گزارش رسانه های ایران، «شلیک موفقیت آمیز» این موشک در ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ با حضور حسین دهقان، وزیر دفاع وقت، صورت گرفت. هنوز ویژگی‌ها و مشخصات این موشک به طور رسمی اعلام نشده ولی کارشناسان برد آن تا ۳ هزار کیلومتر تخمین زده‌اند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG