لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۳۴

ظریف: سخنرانی ترامپ باعث شد با مذاکره موافقت نکنیم


محمدجواد ظریف گفته چون ترامپ حرف از افزایش تحریم‌ها زد، روحانی پیشنهاد مذاکره را رد کرد.

وزیر امورخارجه ایران گفته است سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل باعث شد روحانی با «پیشنهادهای مطرح شده برای مذاکره با آمریکا موافقت نکند».

به گفته محمدجواد ظریف، رئيس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود «رسما» گفت «نه تنها تحریم‌ها را کم نمی‌کنیم، بلکه اضافه هم می‌کنیم».

دونالد ترامپ روز دوم مهر در هفتادوچهارمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «مادامی که ایران به رفتار تهدیدکننده خود ادامه می‌دهد تحریم‌ها برداشته نخواهد شد. این تحریم‌ها تشدید هم خواهد شد».

رئيس‌جمهوری آمریکا پنجم مهرماه هم در توئیتی نوشت که درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها پیش از ملاقات دو طرف را رد کرده است.

در حاشیه مجمع عمومی امسال سازمان ملل، مهم‌ترین طرح پیشنهادی از سوی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، پیگیری شد که تلاش کرد رؤسای‌‌جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با هم ملاقات کنند.

آقای ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس، خانه ملت، به طرح فرانسه هم اشاره کرد و گفت: «الفاظی که در آن طرح آمده یا تقدم و تاخر بحث‌ها همچنان نیاز به بررسی دارد».

او دولت آمریکا را متهم کرده که «علاقه‌ای به انجام کار جدی» ندارد و خطاب به دولت ترامپ گفته است: «دعوت به مذاکره در اقدامات متبلور شود نه صرفا در پیام‌های مخفیانه».

منظور آقای ظریف از اقدام جدی، لغو تحریم‌های ایران و بازگشت آمریکا به برجام است.

وزیر امورخارجه ایران همچنین گفته است اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، «گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران» برداشته می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز روز ۱۰ مهر، گفت که جمهوری اسلامی «کاهش تعهدات» خود در برجام را «با جدیت کامل» ادامه خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت امسال در سه مرحله با گازدهی به سانتریفوژهای نسل جدید، پایبند نبودن به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌‌شده (سقف سیصد کیلوگرم) و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد، اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

مهلت ایران برای انجام گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای، ۱۵ آبان به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه فرانسه روز ۱۰ مهرماه با اشاره به همین موضوع گفت ایران و آمریکا برای گفت‌وگو با هدف کاهش تنش در منطقه کمی بیشتر از یک ماه فرصت دارند.

ژان ایو لو دریان گفت: «ایران اعلام کرده که در اوایل ماه نوامبر اجرای بخش دیگری از تعهداتش در قبال برجام را متوقف خواهد کرد و چنین اقدامی خطر افزایش تنش را بیشتر خواهد کرد».


منبع: خبرگزاری خانه ملت، گزارش‌های رادیو فردا / ر.ح / ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG