لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۶

تنش‌ها بین ایران و آمریکا؛ بهای طلا به بالاترین میزان طی هفت سال اخیر رسید


روز دوشنبه کاهش میانگین بهای سهام در بازارهای آسیایی که به شدت به نفت صادراتی خاورمیانه وابسته هستند بیشتر بود.

تحت تاثیر افزایش تنش بین ایران و آمریکا در نتیجه کشته شدن قاسم سلیمانی، روز دوشنبه ۱۶ دی ميانگين بهای سهام در بازارهای بورس جهان باز هم کاهش يافت و بهای طلا و نفت افزایش پيدا کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، احتمال خطر در بازار مالی جهان و از جمله نگرانی در مورد مختل شدن روند انتقال نفت را افزایش داده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید تحولات بازار مالی نشان‌دهنده نگرانی‌های شدیدی سرمایه‌گذاران است. در مقاطع بحرانی معمولا سرمایه‌گذاران از عرصه‌هایی مثل سهام که ریسک آنها بالاست پرهیز می‌کنند و به خرید اقلامی نظیر طلا روی می‌آورند.

کارشناسان بازار مالی می‌گویند تشدید تنش در خاورمیانه غیرمنتظره و نامطلوب بود. سرمایه‌گذاران با احتیاط عمل می‌کنند و نگران هستند که وضعیت از این هم بدتر شود.

بهای یک بشکه نفت در بازار آمریکا با ۹ دهم درصد افزایش به ۶۳.۶۰ دلار و یک بشکه نفت برنت نیز با حدود ۱.۱ درصد افزایش به ۶۹.۳۷ دلار رسید. بهای هر انس طلا نیز به ۱۵۷۹ دلار رسید که بالاترین قیمت طی هفت سال اخیر است.

روز دوشنبه که بسیاری از بازارهای سهام در نیم‌کره غربی فعالیت خود پس از تعطیلات کریسمس را آغاز می‌کنند، میانگین بهای سهام در بازارهای اروپایی همچون بازارهای آسیایی کاهش یافت و به نظر می‌رسد که در بازار سهام آمریکا نیز این روند تکرار شود.

کاهش بهای سهام در بازار بورس آلمان حدود ۱.۴ درصد، در بازار بورس فرانسه حدود ۹ دهم درصد و بازار سهام آمریکا حدود نیم درصد بود.

کاهش میانگین بهای سهام در بازارهای آسیایی که به شدت به نفت صادراتی خاورمیانه وابسته هستند بیشتر بود. کاهش بهای سهام در بازار بورس توکیو حدود دو درصد، در بازار سهام کره جنوبی حدود یک درصد، در بازار هنگ کنگ حدود هشت دهم درصد بود. تاکنون عملکرد بازار سهام شانگهای بهتر بوده و روز دوشنبه میانگین بهای سهام در این بازار تغییری نکرد.

اکثر بازارهای بورس جهان در سال ۲۰۱۹ عملکرد خوبی داشتند ولی اکنون حفظ سودهای سال گذشته در گرو حوادث بعدی در خاورمیانه است.

کارشناسان مالی می‌گویند پیش‌بینی در مورد ابعاد تشدید تنش و یا وقوع یک جنگ تمام عیار بین ایران و آمریکا دشوار است ولی غول خطر سرمایه گذاری اکنون از چراغ جادو خارج شده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG