لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۴

پیروزی والیبال ایران مقابل کوبا در آغاز مسابقات گزینشی المپیک


عکس از آرشیو

تیم ملی والیبال ایران در نخستین بازی‌اش از رقابت‌های گزینشی المپیک با نتیجه ۳-۲ از سد کوبا گذشت.

این مسابقات در سن پترزبورگ برگزار می‌شود و تیم‌های روسیه با مکزیک نیز حضور دارند. صدرنشین رقابت‌ها روانه رقابت‌های المپیک توکیو خواهد شد.

به نظر می‌رسید تیم جوان کوبا که ستاره‌هایش را در اختیار ندارد، رقیب سختی برای ایران نباشد اما آنها در دست اول و دوم توانستند شاگردان کولاکوویچ را غافلگیر کنند و ۲-۰ پیش بیافتند.

سعید معروف، میلاد عبادی‌پور، امیر غفور، علی شفیعی، سیدمحمد موسوی عراقی و محمدرضا حضرت‌پور بازیکنان آغازگر ایران بودند.

دست اول بازی را قرمزپوشان ایران ۲۳ بر ۲۵ به کوبا واگذار کردند. برتری کوبا در دست دوم هم تداوم یافت و این تیم در عین ناباوری بازیکنان و کادر فنی ایران توانست در امتیاز ۲۸ پیروزی‌اش را مسجل کند.

در ادامه بازی ایران بر توپ و تور مسلط شد و با بهره‌گیری از تجربه بالا توانست دست سوم و چهارم را برتری کامل و یک طرفه به سود خودش رقم بزند.

در دست سوم کوبا فقط ۱۷ امتیاز گرفت. به نحوی که نیکولاس ارنستو سرمربی این تیم در امتیازات پایانی، شکست را پذیرفت و تصمیم گرفت به نفرات اصلی‌اش استراحت دهد.

بهترین نمایش ایران در دست چهارم مسابقه بود که به کوبا اجازه نداد بیش از ۱۶ امتیاز بگیرد. سرویس‌های خوب پوریا فیاضی از نکات چشمگیر این بخش از بازی بود.

در امتداد مسابقه جواد معنوی‌نژاد، علی‌اصغر مجرد، پوریا یلی، مسعود غلامی، فرهاد قائمی و جواد کریمی هم به عنوان یاران تعویضی به زمین آمدند.

به این ترتیب ایران با بازگشتی خیره کننده، بازی را به دست پنجم بازی کشاند که مطابق مقررات، بازی در امتیاز پانزدهم (به شرط دو امتیاز فاصله) به پایان می‌رسد.

ایران توانست نمایش مقتدرانه‌اش را که از دست سوم بازی آغاز کرده بود، استمرار ببخشد و در دست سرنوشت‌ساز مسابقه با حساب ۱۵-۱۰ پیروز شود.

در رقابت‌های انتخابی ۲۴ تیم برتر رنکینگ در شش گروه چهار تیمی به رقابت می‌پردازند. تیم‌های صدرنشین جواز حضور در المپیک را کسب می‌کنند. سهمیه ژاپن به عنوان میزبان المپیک قطعی است.

در این مرحله از رقابت‌ها و در گروه اول برزیل، مصر، بلغارستان و پرتوریکو حضور دارند. در گروه دوم آمریکا، بلژیک، هلند و کره جنوبی بازی می‌کنند.

تیم‌های ایتالیا، صربستان، استرالیا و کامرون گروه سوم را تشکیل می‌دهند. در گروه چهارم لهستان، فرانسه، اسلوونی و تونس به مصاف هم می‌روند. در گروه ششم نیز کانادا، آرژانتین، فنلاند و چین رقابت خواهند کرد.

پنج تیم دیگر پس از برگزاری رقابت‌های گزینشی قاره‌ای انتخاب می‌شوند و اگر ایران در سن پترزبورگ سهمیه نگیرد، این امید را دارد که به عنوان بهترین تیم آسیا و برای دومین دوره پیاپی به المپیک برسد.

در دیدار ایران و کوبا علی شفیعی خوش درخشید و با آماری کم‌نظیر در کارنامه‌اش توانست ۲۰ امتیاز کسب کند و امتیازآورترین مرد میدان لقب بگیرد.

عبادی‌پور و غفور با ۱۶ امتیاز و فیاضی با ۱۲ امتیاز پس از شفیعی، امتیازآورترین بازیکنان ایران بودند.

در تیم کوبا لازارو هرناندز و مارلون هررا ۱۵ امتیاز کسب کردند. خسوس هررا و میگوئل کاسترو از دیگر بازیکنان اثرگذار کوبا در این رقابت بودند.

ایران روز شنبه در دومین بازی به مصاف مکزیک خواهد رفت. بازی ایران و روسیه در شب پایانی، تیم صعود کننده را معرفی خواهد کرد.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG