لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۳۰

مذاکرات احیای برجام در وین؛ «ایران خواهان بسته شدن پرونده تحقیقاتی آژانس است»


علی باقری کنی و انریکه مورا

روزنامه وال استریت جورنال روز جمعه به نقل از دیپلمات نوشته است که ایران احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را به بسته شدن پرونده آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره سه مکان‌ غیر اتمی آلوده به اوارنیوم مشروط کرده است.

این روزنامه آمریکایی از این شرط ایران به عنوان یک مانع اصلی بر سر راه دستیابی به توافق یاد کرده است.

مقام های ایران نیز در همین روز تاکید کرده اند که تنها در صورتی که «ادعاهای پادمانی» آژانس بین المللی انرژی اتمی «حل و فصل و بسته شود»، امکان دستیابی به توافق نهایی وجود خواهد داشت.

مذاکرات برای احیای برجام پس از پنج ماه توافق از روز پنجشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شد و در روز جمعه نیز ادامه یافت.

در این مذاکرات نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه به همراه ایران حضور دارند. آمریکا در این مذاکرات به صورت غیر مستقیم حضور دارد. اتحادیه اروپا در صدد است تا اختلافات بین ایران برای بازگشت متقابل به برجام فراهم کند.

روز گذشته دیپلماتهای غربی گفته بودند این دور از مذاکرات حول محور متن پیشنهادی جوزپ بورل برای خروج از بن بست مذاکرات متمرکز است.

در حالی که دولت جو بایدن احیای توافق هسته‌ای برجام را یکی از اهداف کلیدی سیاست خارجی خود قرار داده است، ایران طی ماههای اخیر همزمان با تسریع توسعه برنامه هسته‌ای خود، همزمان نظارت بین المللی بر این برنامه را محدود کرده است.

«پیشرفت در مذاکرات تضمین اقتصادی»

دیپلمات‌های غربی حاضر در مذاکرات وین روز جمعه به وال استریت جورنال گفتند که مذاکره‌کنندگان در نهایی آخرین مسائل مورد مناقشه در متن، از جمله صحبت درباره تضمین‌های اقتصادی که ایران در صورت خروج واشینگتن از توافق در آینده دریافت خواهد کرد، در حال پیشرفت هستند.

یک مقام ارشد غربی در این زمینه تصریح کرده است که این کار «تقریباً انجام شده است».

وال استریت جورنال، در ادامه اضافه کرده است، مقامات ایرانی خواسته‌ای را که در ماه‌های اخیر به‌طور خصوصی .و علنی در مقاطع مختلف بیان کرده‌اند، این است که تنها در صورتی به توافق هسته‌ای باز خواهند گشت که تحقیقات سه ساله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران بسته شود.

طبق این گزارش، تحقیقات آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۸ به دنبال ادعای اسرائیل آغاز شد. اسرائیل گفته بود که ایران تجهیزات مرتبط با تسلیحات اتمی را در مکانی در نزدیکی تهران نگهداری می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس نمونه‌برداری‌های محیطی که در ایران انجام داده بود، اعلام کرد که آثار اورانیوم را در سه مرکز غیر اتمی و اعلام نشده یافته است و خواستار توضیح ایران در این خصوص شد.

در همین زمینه،معاون سیاسی دفتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران روز جمعه در توییتی نوشته است: «موضع قاطع رییس جمهور این است که فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود، توافق نهایی {ایران با ۱+۴} قابل دست یافتن است.»

محمد جمشیدی در این توییت تصریح کرده است که «موضع قاطع» ابراهیم رئیسی در تمامی تماس‌های خود با روسای جمهور فرانسه، روسیه و چین، این بود که «فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود، توافق نهایی قابل دست یافتن است.»

یک دیپلمات ایرانی حاضر در وین هم روز جمعه به خبرگزاری ایرنا گفته است: « پایداری توافق در توازن آن است؛ اطمینان در مقابل اطمینان. مسائل ادعایی پادمانی با فشار سیاسی ایجاد شدند و با فشار سیاسی ادامه پیدا کرده‌اند و ماهیت سیاسی دارند و نباید دستاویزی برای سواستفاده علیه ایران در آینده باشند.»

این دیپلمات که نامش فاش نشده با «تعیین کننده» ساعات در وین تاکید کرده است: «هرچه زودتر باید اطمینان طرف ایرانی باید جلب شود.»

این در حالی است که بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه قدرت اروپایی عضو برجام، روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک بار دیگر از ایران بار خواستند تا «خواسته‌های غیرواقعی» و «فرابرجامی» خود از جمله مسائل نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کنار بگذارد و اکنون تصمیم نهایی را بگیرد.

ایران پیشتر در خردادماه سال جاری در پاسخ به آژانس بین المللی در خصوص کشف آثار اورانیوم غنی شده در سه مکان، یعنی سایت‌هایی در مریوان، در تورقوزآباد در حومه تهران، و در ورامین، گفت، ذرات کشف شده اورانیوم در سه مکان اعلام نشده «احتمالا کار عوامل خارجی بوده است.»

با استفاده از وال استریت جورنال و ایرنا

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG