لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۲

کاروان ایران در المپیک زمستانی: همیشه کوچک، همواره ناکام


ایران تنها در دو رشته اسکی آلپاین و صحرانوردی در المپیک زمستانی پیونگ چانگ حضور دارد. 

ایران تنها در دو رشته اسکی آلپاین و صحرانوردی در المپیک زمستانی پیونگ چانگ حضور دارد.

تاریخچه اعزام نمایندگان ایران به المپیک زمستانی، ۶۲ ساله است اما کاروان‌های همیشه کوچک ایران چه از لحاظ کیفیت فنی و چه از نظر تعداد نفرات اعزامی، تغییری نداشته است.

این در حالی است که پیست‌های متعدد اسکی در نقاط مختلف ایران وجود دارد اما زمینه برای پرورش استعدادها در حد کسب موفقیت‌های بین‌المللی، هیچگاه فراهم نبوده است.

مهم‌ترین دلیلی که برای عدم موفقیت در ورزش‌های زمستانی ذکر شده این است که ورزشکاران حرفه‌ای هر دوازده ماه را روی برف تمرین می‌کنند.

بخشی از سال را در کشورهایی مانند شیلی، آرژانتین و پرو، سپس با آغاز فصل سرما در کشورهایی نظیر اتریش، ایتالیا و سوئیس.

ایران در المپیک زمستانی ۱۹۵۶ به میزبانی ایتالیا با سه ورزشکار حاضر بود که در اسکی آلپاین به رقابت پرداختند.

بنیک امیریان، رضا بازرگان و محمود بیگ‌لو. سیمون فرزامی هم پرچمدار کاروان ایران بود. اینک پس از ۶۲ سال فقط یک ورزشکار به این آمار اضافه شده!

ایران در المپیک زمستانی ۱۹۶۴ که در اتریش برگزار شد، همچنین المپیک زمستانی ۱۹۶۸ که در فرانسه به انجام رسید فقط چهار نماینده داشت.

المپیک زمستانی ۱۹۷۲ در ساپوروی ژاپن نیز فقط میزبان چهار ورزشکار ایرانی در دو رشته بود. جالب اینکه آمار چهار ورزشکار، برای چهارمین دوره متوالی در المپیک زمستانی ۱۹۷۶تکرار شد.

با وقوع انقلاب اسلامی، ایران در پنج دوره متوالی از المپیک زمستانی غیبت کرد. در حالی که برای المپیک زمستانی، فقط دو دوره غایب بود.

در المپیک زمستانی ۱۹۹۸ پس از ۲۲ سال غیبت، ایران با یک نماینده در ژاپن حضور یافت. حسن شمشکی تنها اسکی‌باز ایران در این رویداد بزرگ به میزبانی ناگانو بود.

المپیک زمستانی ۲۰۰۲ در سالت لیک سیتی برگزار شد و دو ورزشکار ایرانی عازم آمریکا شدند. المپیک زمستانی ۲۰۰۶ هم فقط پذیرای دو ورزشکار ایرانی بود.

ایران در المپیک زمستانی ۲۰۱۰ با پنج ورزشکار شرکت کرد. مرجان کلهر نخستین زن ایرانی لقب گرفت که در المپیک زمستانی حضور می‌یافت.

المپیک پیشین در سوچی روسیه از لحاظ تعداد ورزشکار، بالاترین حدنصاب برای کاروان ورزش ایران بود. آمار ورزشکاران ایرانی همیشه بین یک تا پنج نفر در نوسان بوده است.

المپیکی که در کره جنوبی در حال برگزاری است، پذیرای چهار نماینده از ایران است.

سمانه بیرامی باهر، ستار صید، محمد کیادربندسری و فروغ عباسی. برای اولین بار، دو زن ایرانی عازم المپیک زمستانی شده‌اند.

اردوهای بدنسازی و هوازی در آکادمی ملی المپیک و ارتفاعات شمشک و دیزین برگزار شد.

المپین‌ها در فصل تابستان، در رشته رول اسکی تمرینات خود را ادامه دادند. رول اسکی رشته مشابه صحرانوردی است با این تفاوت که زیر چوب‌ها، چرخ‌هایی مشابه چرخ اسکیت بسته شده.

مهر ۱۳۹۶ اسکی‌بازان در رشته آلپاین عازم اتریش شدند تا تمرینات خود را کنار ورزشکاران برجسته دنیا پیگیری کنند.

با توجه به بارش دیرهنگام برف در ایران، اعضای تیم به جام آناتولی در ترکیه اعزام شدند.

در جام ارمنستان هم سمانه بیرامی باهر پرچمدار کاروان ایران در المپیک زمستانی، موفق به کسب مدال شد.

هشت مرحله اسکی آلپاین در قالب بین‌المللی در مارپیچ کوچک و بزرگ در ایران برگزار شد تا با امتیازاتش ایران موفق به کسب چهار سهمیه المپیک زمستانی شود.

از طرفی، تعدادی از پیست‌های ایران مثل دربندسر مجهز به دستگاه برف‌ساز شده‌اند که دیگر بارش دیر هنگام برف، نگران کننده نباشد.

ایران همواره فقط در دو رشته در المپیک زمستانی حاضر می‌شود در حالی که مسابقات در ۱۵ رشته به انجام می‌رسد.

با این حال در سال‌های اخیر، هاکی روی یخ، یخنوردی و اسکیت نمایشی از جمله رشته‌هایی بوده که فعالیت‌هایش در ایران آغاز شده است.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG