لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۵۹

خبرهای کوتاه

قهرمان سابق ووشو از «​​​​​​​حمله و اسیدپاشی» به خود و شاگردانش در اصفهان خبر داد

حمیدرضا لادور، قهرمان سابق ووشو ایران

یک قهرمان سابق ووشو ایران می‌گوید که او و شاگردانش چندین بار از سوی «افرد ناشناس» مورد «​حمله و اسیدپاشی»​ قرار گرفته‌اند.

حمیدرضا لادور به خبرگزاری ایسنا گفته است که هنگام خارج شدن از خانه ووشو اصفهان مورد حمله قرار گرفته و روی ماشین شخصی‌اش اسید ریخته‌اند.

او از «​درگیری‌های زیاد در محلی که خانه ووشو اصفهان در منطقه مارچین واقع شده است»​ خبر داده که به گفته او، آن‌جا را «​به محل ناامنی برای ورزشکاران»​ تبدیل کرده است.

قهرمان سابق ووشو ایران افزوده که موضوع خانه ووشو «​جریان عمومی»​ دارد و از شکایت خود با عنوان «بحث رعب و وحشت عمومی»​ در این زمینه خبر داده است.

همزمان محسن روناسی، رئیس هیئت ووشو استان اصفهان، از پیگیری علت واقعه خبر داده و اظهار داشت که اتفاقاتی از این دست در ورزشگاه‌های مناطق اطراف شهری زیاد رخ می‌دهد چون معتقدند ورزشگاه‌های محلی صرفاً برای استفاده افراد داخل محله است که باور غلطی است.

اسیدپاشی در حالی تکرار می‌شود که با تصویب مجلس ایران، «اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه، اقدام مرتکب افساد فی الارض محسوب می‌شود».

طبق قانون مجازات اسلامی، برای اتهام افساد فی الارض اشد مجازات، یعنی اعدام، در نظر گرفته شده است اما در مواردی نیز احکامی چون قطع دست و پا و یا تبعید صادر می‌شود.

اکثر قابل توجه قربانیان اسیدپاشی، بر اساس گزارش‌ها از جمله گزارش مجلس شورای اسلامی، زنان هستند اگرچه آمار دقیقی از شمار قربانیان و آسیب‌دیدگان اسیدپاشی در ایران مشخص نیست.

پیش از این مقامات وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بودند که سالانه ۶۰ تا ۷۰ نفر در کشور قربانی اسیدپاشی می‌شوند.

در گسترده‌ترین نوع اسیدپاشی در ایران، در سال ۱۳۹۳ چهار زن در اصفهان قربانی آن شدند. مسئولان می‌گویند عامل این اسیدپاشی‌ها هنوز شناسایی نشده‌اند. عدم شناسایی عاملان اسیدپاشی با انتقادات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده‌است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های ایران و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمریکا ۲۴ شرکت دیگر را به دلیل کمک به ارتش و صنایع نظامی روسیه در فهرست سیاه قرار داد

دولت آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ آذر ۲۴ شرکت و موسسه دیگر را به دلیل کمک به ارتش و صنایع تسلیحاتی روسیه، فروش قطعات به یک شرکت الکترونیکی در ایران و تامین نيازهای برنامه هسته ای پاکستان در فهرست سیاه قرار داد.

این شرکت ها که در کشورهای لتونی، روسیه، سنگاپور، سوئیس، امارات و پاکستان مستقرند به فهرست موسسات و نهادهای خطرناک برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا افزوده می شوند.

یکی از این شرکت ها به نام «فایبر اوپتیک سولوشن» در لتونی مستقر است و تولید کننده ژیروسکوپ و سایر تجهیزات الکترونیکی و دیجیتال است. شرکت دیگر به نام «ای او کرافتوی» خود را بزرگترین شرکت اینفورماتیک در روسیه معرفی می کند و تولید کننده تجهیزات رایانه ای گوناگون از جمله سخت افزارهاست.

تعداد قابل توجهی از شرکت هایی که در این فهرست قرار گرفته اند روسی هستند و در عرصه تولید قطعات و تجهیزات الکترونیکی و دیجیتال فعالیت می کنند.

یک شرکت سوئیسی به نام «میلور اس ای» که محصول اصلی آن مدارهای الکترونیکی برای مصارف فنی و مهندسی است نیز در این فهرست قرار گرفته است.

وزارت تجارت خارجی آمریکا چهار شرکت تجاری مستقر در سنگاپور را نیز به دلیل فروش و یا اقدام به فروش محصولات خود به یک شرکت الکترونیکی ایرانی به نام «سیستم پردازان نماد آرمان» با حرف اختصاری «پاسنا» در این فهرست قرار داده است. شرکت ایرانی «پاسنا» در سال ۲۰۱۸ توسط وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شده است.

دولت آمریکا همچنین ده شرکت مستقر در پاکستان و امارات را به دلیل ایجاد خطر از طریق «تامین قطعات برای فعالیت های هسته ای اعلام نشده و توسعه برنامه های موشکی پاکستان» در فهرست سیاه قرار داده است.

دولت آمریکا با استفاده از کنترل تجارت خارجی، وضع تحریم و قراردادن شرکت ها در فهرست سیاه تلاش می کند شرکت های طرف معامله با ارتش و صنایع تسلیحاتی روسیه را مجازات کرده و از صدور فناوری ها و قطعات حساس به این کشور جلوگیری کند.

طرف‌های معامله با آمریکا قبل از هر گونه معامله ای با شرکت هایی که در فهرست سیاه قرار می‌گیرند باید از نهادهای مسئول جواز ویژه ای بگیرند که دریافت آن بسیار دشوار است. به همین دلیل بسیاری از شرکت های خارجی می دانند که معامله با کشورها و یا مشارکت در عرصه هایی که مورد تحریم آمریکاست برای معاملات آنها با کشورهای غربی بسیار زیان بار است.

استقبال شاهزاده رضا پهلوی از انتخاب زنان ایران به عنوان «قهرمانان سال» مجله تایم

شاهزاده رضا پهلوی از معرفی «زنان ایران» به عنوان «قهرمانان سال» ۲۰۲۲ توسط مجله آمریکایی استقبال کرده است.

او در توییتی نوشته است: «به زنان سرزمینم که از صدر مشروطه تا امروز از پیشگامان آزادی‌خواهی در ایران و خاورمیانه بوده‌اید:

به زنان سرزمینم که از صدر مشروطه تا امروز از پیشگامان آزادی‌خواهی در ایران و خاورمیانه بوده‌اید: جهان سرانجام صدای شما را شنید. شما نه تنها قهرمانان ایرانید، که الگویی برای شجاعت و حق‌خواهی در سراسر دنیا هستید. پیروزی نهایی از آن شماست و از همیشه نزدیک‌تر!»

هفته‌نامه «تایم» طبق سنت سالانه خود روز چهارشنبه ۱۶ آذر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، را به عنوان «شخصیت سال ۲۰۲۲» و زنان ایران را «قهرمانان سال ۲۰۲۲» معرفی کرد.

تایم در مقاله‌ای به قلم آزاده معاونی با اشاره به جنبش ضد حجاب اجباری در ایران که با حرکت ویدا موحد در زمستان سال ۱۳۹۶ آغاز شد، به اعتراضات جاری در ایران پرداخته و رهبران جنبش فعلی را زنان تحصیلکرده، آزادیخواه و سکولار معرفی کرده که انتظارات را افزایش داده و از عادی‌سازی سرخورده شده‌اند.

این مجله با انتشار تصاویری از اعتراض زنان ایرانی به «حجاب اجباری» می‌گوید دی‌ماه ۹۶ زنی جوان به نام ویدا موحد در خیابان انقلاب تهران، یکی از شلوغ‌ترین مراکز تهران، روی سکوی برق رفت و بدون هیچ پوششی بر سر، روسری سفیدرنگی را بر سر چوب در دست گرفت

مهلت ۱۰ روزه جمهوری اسلامی به اینستاگرام برای معرفی «نماینده رسمی» در ایران

مرکز ملی فضای مجازی با ارسال نامه اعتراضی رسمی به شرکت متا، شرکت مادر برخی شبکه‌های اجتماعی، از جمله اینستاگرام، خواستار معرفی «نماینده رسمی» به جمهوری اسلامی طی ۱۰ روز آینده شده است.

به گزارش ایسنا، مرکز ملی فضای مجازی اینستاگرام را متهم به «بسترسازی برای توسعه اغتشاشات اخیر و عدم پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در خصوص مکاتبات رسمی پیشین توسط نهادهای مسئول ایرانی به شرکت متا» کرده است.

جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات مردمی، محدودیتهای گسترده‌ای بر فضای مجازی اعمال کرده و دسترسی به اینستاگرام برای شهروندان را نیز مسدود کرده است.

مرکز ملی فضای مجازی اکنون با ارسال نامه رسمی خطاب به مارک زاکربرگ مدیر ارشد شرکت متا، در راستای «عدم رعایت قوانین مصوبه کشور ایران و قوانین داخلی پلتفرم» از طریق دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در واشینگتن نسبت به عملکرد پلتفرمهای این شرکت اعتراض کرده است.

در این نامه، پلتفرم‌های شرکت متا متهم به «انتشار سازمان‌یافته اخبار خلاف واقع، ترویج رفتارهای تبعیض‌آمیز و نفرت‌پراکنی، ترغیب خشونت و ناآرامی‌های اجتماعی، نقض حاکمیت ملی و نقض حقوق کاربران از طریق اعمال استانداردهای دوگانه و زمینه‌سازی فعالیت تبلیغی و عملیاتی گروه‌های تروریستی، تبعیض نژادی و قومی، تجزیه‌طلبی و زمینه سازی برای جرائم سازمان یافته از جمله نقل و انتقال و معامله سلاح جنگی و موادمخدر» شده است.

در این نامه شواهدی درباره ادعاها مطرح نشده است.

همچنین نهادهای حقوق بشری خود ایران را متهم به قطع اینترنت و انسداد شبکه‌های اجتماعی برای پنهان کردن سرکوب خونین اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی متهم می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، رادیو فردا. د.خ

سازمان حقوق بشر ایران: تا کنون ۴۵۸ نفر در اعتراضات کشته شده‌اند

سازمان حقوق بشر ایران روز چهارشنبه در گزارشی خبر داد که از آغاز اعتراضات جاری در ایران تا کنون، دست‌کم ۴۵۸ شهروند از جمله ۶۳ کودک و ۲۹ زن کشته شده‌اند.

این سازمان می‌گوید افزایش آمار نسبت به گزارش پیشین، مربوط به شهروندانی است که در دو ماه نخست اعتراضات کشته شدند اما محققان سازمان حقوق بشر ایران طی هفته اخیر موفق به تایید آن‌ها شدند.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، دست‌کم ۶۳ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که ۹ تن از این کودکان دختر بوده‌اند. کشته‌شدگان تا امروز نیز از ۲۶ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی، تهران و مازندران بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، همچنین قوه قضائیه جمهوری اسلامی تا کنون برای ۱۱ تن از معترضان حکم اعدام صادر کرده است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این زمینه گفته است: «صدور احکام اعدام در دادگاه‌های نمایشی حکومت که فاقد حداقل استانداردهای دادرسی عادلانه‌اند، برنامه‌ریزی برای ادامه قتل فراقضایی معترضان است. برنامه‌ریزی برای چنین جنایاتی، باید با واکنش قوی جامعه جهانی مواجه شود».

آنجلینا جولی شجاعت رویا پیرایی را تحسین کرد

آنجلینا جولی و رویا پیرایی در گفت‌وگوی آنلاین برای مجله تایم

در پی انتخاب زنان ایرانی به عنوان «قهرمانان» سال ۲۰۲۲ مجله «تایم»، این مجله معتبر گفت‌وگوی آنجلینا جولی، بازیگر سینما، را با رویا پیرایی دختر مینو مجیدی از قربانیان اعتراضات ایران، منتشر کرد.

آنجلینا جولی که از جمله به‌دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌اش شهرت دارد، در این گفت‌وگو، شجاعت رویا پیرایی را که به یکی از چهره‌های این اعتراض‌ها بدل شده، تحسین کرد.

مینو مجیدی، مادر رویا پیرایی، ۲۹ شهریورماه در نخستین روزهای اعتراضات سراسری، در کرمانشاه، جان باخت و تصویر رویا پیرایی که با موهای تراشیده بر آرامگاه مادرش حضور یافت، از تاثیرگذارترین تصاویر منتشر شده در اعتراض‌های اخیر بود.

خانم پیرایی روز ۲۰ آبان امسال همراه با چند فعال حقوق زنان با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای ماکرون در این دیدار ضمن «ادای احترام به زنان ایران»، آن‌ها را به‌دلیل «انقلاب» جاری که در حال پیشبرد آن هستند، مورد تحسین قرار داد.

سازمان زندان‌ها می‌گوید در ایران «تعرض جنسی» به زنان زندانی نداریم

به‌دنبال انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر «تعرض جنسی» به زنان زندانی در ایران، سازمان زندان‌ها روز چهارشنبه ۱۶ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای وجود این موارد را تکذیب کرد.

این نهاد در اطلاعیه خود گفته که مراقبت از زندانیان زن حاضر در زندان‌های کل کشور «توسط کارکنان خانم صورت می‌گیرد و علاوه بر آن، نحوه نگهداری این افراد نیز به صورت شبانه‌روزی مورد نظارت قرار دارد».

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز ۱۵ آذر در توئیتی از قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته بود که به موضوع «تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر، سرکوب و اعتراف اجباری» رسیدگی کرده و مجرمان را «محاکمه» و به «اشد مجازات» برساند.

او تاکید کرده بود که موضوع «تعرض جنسی به زندانیان زن»، نه تنها «در رسانه‌ها بازتاب یافته»، بلکه «روایت برخی از زندانیان مؤید این امر است».

اما سازمان زندان‌ها در اطلاعیه خود بدون اشاره به نام شخص خاصی اظهاراتی از این دست را «ادعاهای کلی و بدون ذکر مصداق در فضای مجازی» و «شایعه» خوانده است.

این اطلاعیه می‌گوید: «ساختار مدیریت زندان زنان از ابتدای ورود زندانیان به گونه‌ای طراحی شده که تمامی اقدامات اعم از نگهداری، اعزام به مراجع قضایی و درمانی توسط کارکنان خانم صورت می‌پذیرد».

سازمان زندان‌ها در خاتمه هشدار داده که «حق شکایت به دستگاه قضایی، از تمام کسانی را که مبادرت به انتشار اخبار کذب و دروغ می‌نمایند برای خود محفوظ می‌داند».

از زمان آغاز دور تازه اعتراضات در ایران، ویدئوهایی از فحاشی و تعرض جنسی به معترضان زن در خیابان‌ها منتشر شده و گزارش‌هایی نیز از تعرض جنسی به آن‌ها در بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها از سوی شماری از فعالان حقوق بشر از جمله نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، مطرح شده است.

خانم محمدی در نامه‌ای به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، «تعرض به زنان حین بازداشت و در بازداشتگاه‌ها» را «بخشی از برنامه سرکوب» جمهوری اسلامی علیه زنان معترض و مبارز خواند و خواهان تحقیق درباره «تعرض جنسی به زنان بازداشتی» شد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

«یوتل‌ست» پخش شبکه «پرس‌ تی‌وی» ایران را متوقف کرد

اتحادیه اروپا «پرس تی‌وی» را به‌دلیل نقش آن در انتشار اعترافات اجباری فعالان سیاسی و خبرنگاران بازداشت شده تحریم کرده است

در پی تحریم شبکه «پرس تی‌وی» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران توسط اتحادیه اروپا به‌دلیل پخش اعترافات اجباری، شبکه ماهواره‌ای «یوتل‌ست» روز چهارشنبه ۱۶ آذر اعلام کرد که پخش برنامه‌های این رسانه انگلیسی‌زبان را از شبکه ماهواره‌ای متوقف می‌کند.

هم‌زمان شبکه پرس تی‌وی در بیانیه‌ای این اقدام «یوتل‌ست» را محکوم کرد و آن را «نقض اصل آزادی رسانه» دانست و مدعی شده است که این رسانه «تنها صدای مردم ایران در فضای رسانه‌ای انگلیسی‌زبان است».

ادعای این نهاد وابسته به جمهوری اسلامی مبنی بر «نقض اصل آزادی رسانه» در حالی است که اتحادیه اروپا «پرس تی‌وی» را به‌دلیل نقش آن در انتشار اعترافات اجباری فعالان سیاسی و خبرنگاران بازداشت شده تحریم کرد.

«یوتلست» به خبرگزاری فرانسه گفته است این شرکت پیامدهای تصویب تحریم‌های اروپا علیه عاملان نقض جدی حقوق بشر در ایران را ارزیابی کرده و در تماس با شرکای خود که شبکه پرس تی‌وی را میزبانی می‌کنند خواستار آن شده که در اسرع وقت پخش برنامه‌های آن را متوقف کنند.

پرس تی‌وی در بیانیه خود مدعی شده است که اقدام اتحادیه اروپا و یوتل‌ست «برای خاموش‌کردن تنها صدای مردم ایران در فضای رسانه‌ای انگلیسی‌زبان طراحی شده است».

این ادعا در حالی است که نهادهای حقوق بشری بارها اعلام کرده‌اند جمهوری اسلامی با سانسور رسانه‌های خارجی، اعمال محدودیت‌های اینترنتی، قطع دسترسی مردم به شبکه‌های اجتماعی و آزادی گردش اطلاعات، همچنین با استفاده از پروپاگاندای رسانه‌های حکومتی، سعی در خفه کردن صدای مردم خود دارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه، ایرنا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

تایید برخورد قضایی با فرمانده انتظامی انزلی؛ وکیل پرونده مهران سماک تهدید به شکایت شد

مهران سماک شامگاه هشتم آذر در اعتراضاتی که متعاقب بازی تیم ملی فوتبال ایران و آمریکا شکل گرفت، هدف گلوله ساچمه‌ای قرار گرفت و کشته شد

مقامات استان گیلان اظهارات وکیل خانواده مهران سماک درباره برخورد قضایی با فرمانده انتظامی انزلی بر سر کشته شدن این شهروند در اعتراضات را تایید کردند، اما در عین حال وکیل پرونده را به شکایت تهدید کردند.

مهران سماک شامگاه هشتم آذر در اعتراضاتی که متعاقب بازی تیم ملی فوتبال ایران و آمریکا شکل گرفت، هنگامی که در خودروی شخصی خود بود و بوق اعتراضی می‌زد هدف گلوله ساچمه‌ای از ناحیه سر قرار گرفت و کشته شد.

مجید احمدی، وکیل اولیای دم مهران سماک، روز ۱۵ آذر در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت که با پی‌گیری‌های مستمر و بررسی دلایل و مستندات در نهایت جعفر جوانمردی، فرمانده منطقه انتظامی بندر انزلی، با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.

این امر واکنش معاون حقوقی فرماندهی انتظامی استان گیلان را به‌دنبال داشت که ضمن اعلام بازداشت چند نفر در رابطه با این پرونده، وکیل خانواده مهران سماک را به شکایت تهدید کرد.

سرهنگ محمود رجبی در اظهارات روز چهارشنبه ۱۶ آذر خود به نام افراد بازداشت‌شده اشاره نکرد و در ارتباط با جعفر جوانمردی نیز از او به عنوان «فرمانده سابق انتظامی شهرستان بندر انزلی» یاد کرد که نشان از برکناری وی از این مقام دارد.

این مقام انتظامی استان گیلان اظهار داشت: «در رابطه با مرحوم مهران سماک بنا به تشخیص مقام قضایی، پرونده تعدادی از افراد منجمله سرهنگ سیدجعفر جوانمردی فرمانده سابق انتظامی شهرستان بندر انزلی در دست بررسی است که نتیجه آن پس از بررسی‌های کارشناسی و نظر قطعی مقام قضایی اطلاع رسانی خواهد شد».

آقای رجبی در ادامه سخنان خود وکیل خانواده مهران سماک را به «انتشار عجولانه اخبار این پرونده» و «تناقض‌گویی» متهم کرده و گفته که فرماندهی انتظامی استان گیلان «حق شکایت از وکیل این پرونده را برای خود محفوظ دانسته و یقینا از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد».

وکیل اولیای دم خانواده مهران سماک ضمن اعلام خبر بازداشت جعفر جوانمردی گفته بود که اتهام این مقام انتظامی ایران «عدم رعایت قانون نحوه به‌کارگیری سلاح منجر به قتل عمد مهران سماک» است.

او ساعاتی پس از انتشار این خبر در صفحه اینستاگرام خود، آن را حذف کرد.

جان کربی: آمریکا سندی مبنی بر انتقال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه ندیده است

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، می‌گوید ایران همچنان پهپادهای خود را در اختیار مسکو قرار می‌دهد

کاخ سفید روز چهارشنبه ۱۶ آذر اعلام کرد واشینگتن هیچ سندی مبنی بر این‌که ایران موشک‌های بالستیک در اختیار روسیه داده است تا در جنگ اوکراین از آن‌ها استفاده شود، مشاهده نکرده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت ایالات متحده اما اطلاع دارد که ایران همچنان پهپادهای خود را در اختیار مسکو قرار می‌دهد.

او اظهار داشت: «می‌دانیم که از صنایع دفاعی روسیه مالیات گرفته می‌شود. می‌دانیم که این صنایع نمی‌توانند سرعت عملکرد خود را با درخواست‌های روسیه تطبیق دهند. می‌دانیم که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، برای تامین دوباره تسلیحات دقیق هدایت‌شونده به مشکل خورده است».

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد که روسیه پس از سه هفته، استفاده از پهپادهای انتحاری «شاهد-۱۳۶» ساخت ایران را در جنگ اوکراین از سرگرفته است.

با این حال کریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، تاکید کرده که بر اساس اطلاعات موجود ایران تاکنون موشک‌ بالستیک در اختیار روسیه قرار نداده است.

اظهارات این مقام اوکراینی واکنشی به برخی گزارش‌ها درباره درخواست روسیه از ایران برای تحویل موشک و پهپاد انتحاری به مسکو است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

الناز رکابی یکی از چهار ورزشکار برگزیده کمیته جهانی المپیک برای تربیت مربی است

الناز رکابی از جمله اولین ورزشکاران ایرانی بود که بدون حجاب اجباری در یک رقابت بین‌المللی شرکت و توجه جهان را به جنبش اعتراضی در ایران جلب کرد

فدراسیون جهانی ورزش‌های صعودی روز چهارشنبه اعلام کرد: الناز رکابی، صخره‌نورد ایرانی، یکی از چهار ورزشکار زن است که برای برنامه تربیت مربی کمیته جهانی المپیک برگزیده شده است.

بر اساس بیانیه این فدراسیون جهانی،‌ خانم رکابی همراه با سه صخره‌نورد دیگر از یونان، سنگاپور و ایالات متحده در این برنامۀ ۲۱ ماهه‌ شرکت می‌کند.

الناز رکابی ۳۳ ساله از جمله اولین ورزشکاران ایرانی بود که بدون حجاب اجباری در یک رقابت بین‌المللی شرکت و توجه جهان را به جنبش اعتراضی در ایران جلب کرد.

برنامه‌ای که خانم رکابی یکی از شرکت‌کنندگان در آن است، برای افزایش مشارکت زنان در مربیگری در رقابت‌های المپیک برگزار می‌شود.

این برنامۀ حدودا دوساله به صورت مجازی و همچنین حضوری است و یکی از دوره‌های آن در زمستان امسال در بریتانیا برگزار خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی: عدم ارائه خدمات بانکی به زنان بی‌حجاب‌ به هیچ وجه صحت ندارد

خرید زنان در میدان تجریش بدون حجاب اجباری

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز چهارشنبه ۱۶ آذر اظهارات برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم ارائه خدمات بانکی به «زنان بی‌حجاب» را رد کرد.

به‌تازگی حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفته بود که سختگیری‌های حکومتی درباره حجاب همچنان وجود دارد و تنها روش آن تغییر کرده است.

به گفته این نماینده مجلس، زنانی که حجاب را رعایت نکنند، امکان دارد در ابتدا یک پیامک تذکر دریافت کنند، بعد از آن اخطار می‌گیرند و در مرحله سوم هم ممکن است حساب بانکی زنان بی‌حجاب مسدود شود.

اما علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، با تکذیب چنین طرحی اظهار داشت: «این ادعا به هیچ وجه صحت ندارد و خدمات بانکی طبق روال به تمام هموطنان ارائه می‌شود و خواهد شد».

با این حال طی روزهای اخیر مسئله اخراج رئیس شعبه یک بانک در شهر قم به‌دلیل ارائه خدمات بانکی به یک زن بدون حجاب اجباری خبرساز شده است.

بر اساس گزارش‌ها، استاندار قم پس از انتشار ویدیویی از ارائه خدمات بانکی به یک زن بدون حجاب اجباری در این شهر با دخالت مستقیم خود رئیس شعبه آن بانک را اخراج کرد. این خبر را احمد حاجی‌زاده، معاون استاندار قم، نیز تایید کرده است.

از آغاز اعتراضات کنونی در ایران که در ابتدا واکنشی به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران بود، هر روز شمار بیشتری از زنان و دختران بدون داشتن حجاب در معابر و اماکن شهری حاضر می‌شوند. بسیاری از زنان بازیگر سینما و تئاتر و هنرمندان نیز تصاویر بدون حجاب خود را منتشر کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایلنا، فرارو، سایت رادیوفردا/س.ن/ک.ر

صادرات دریایی نفت روسیه طی ۴۸ ساعت نصف شد

با اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه توسط هفت کشور صنعتی جهان و کشورهای اروپایی، صادرات دریایی نفت روسیه نصف شد.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، روز چهارشنبه ۱۶ آذر گزارش داد که طی ۴۸ ساعت گذشته صادرات دریایی نفت روسیه نصف شده است.

روسیه قبل از اعمال سقف قیمت غرب، روزانه بیش از سه میلیون بشکه صادرات دریایی نفت داشت که معادل سه درصد از مصرف جهانی نفت است.

به‌رغم سقوط شدید صادرات دریایی نفت روسیه، قیمت‌های جهانی نفت ثابت ماند و در حال حاضر بهای نفت شاخص برنت حتی زیر ۸۰ دلار معامله می‌شود.

اعضای اتحادیه اروپا روز ۱۱ آذر همراه با بریتانیا، آمریکا، کانادا، ژاپن و استرالیا توافق کردند که قیمت نفت صادراتی روسیه ۶۰ دلار باشد. شرکت‌های فعال در این کشورها ملزم به ارائه خدمات بیمه و نفتکش به محموله‌های نفت روسیه که بالای ۶۰ دلار فروخته شود، نیستند. این تصمیم برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه به‌دلیل ادامه تهاجم نظامی به اوکراین اتخاذ شده است.

روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» نیز روز چهارشنبه سقوط شدید صادرات دریایی نفت روسیه را تایید کرد.

شرکت اطلاعاتی «مریتایم گِیت‌وی» که تجارت دریایی را پوشش می‌دهد نیز گزارش داده است روسیه بخشی از نفت خود را با صرف هزینه گزاف و دور زدن اتحادیه اروپا و کانال سوئز به بازارهای آسیایی صادر می‌کند.

این گزارش می‌گوید با همین شیوه نیز، نفت روسیه در بازارهای هند و چین، حدود ۳۰ دلار زیر قیمت نفت شاخص برنت معامله می‌شود که حتی ارزان‌تر از سقف قیمت تعیین شده توسط کشورهای غربی و متحدین آن بر نفت روسیه است.

با استفاده از گزارش‌های تانکر ترکرز، مریتایم گیت‌وی، وال استریت جورنال/د.خ/ک.ر

انتقاد برنده نوبل ادبیات از این نهاد: نوبل آکادمی مردان است

آنی ارنو (نفر سمت راست)

آنی ارنو، نویسنده فرانسوی و برنده نوبل ادبیات امسال، در آستانه برگزاری مراسم اهدای این جایزه به او در استکهلم، اعلام کرد که آکادمی نوبل موسسه‌ای «برای مردان» و پایبند به سنت‌های مردانه است.

خانم ارنو به خبرگزاری فرانسه گفت که این امر ناشی از «یک سنت» است. او تاکید کرد: «به نظر من وابستگی به سنت‌ها شاید مردانه‌تر است، اساساً ما قدرت را این گونه منتقل می‌کنیم.»

این نویسنده ۸۲ ساله پیشتر به دلیل «شجاعت و تیزبینی موشکافانه» در آثارش مورد ستایش کمیته ادبی آکادمی نوبل قرار گرفته است.

در حالی که نویسندگان مرد فرانسه پیشتر چندین بار جایزه نوبل را از آن خود کرده‌اند، این اولین بار است که یک زن فرانسوی چنین جایزه‌ای را به دست آورده است.

در کل، از زمان تاسیس جایزه نوبل تاکنون، که تاریخی بیش از صد سال دارد، فقط ۱۷ نویسنده زن توانسته‌اند جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کنند.

خانم ارنو همچنین از تشریفات مراسم اهدای جایزه نوبل انتقاد کرده و گفت که «واقعا هیچ تمایلی به تمایز» ندارد.

آنی ارنو از چهره‌های متعهد چپگرا در ادبیات فرانسه محسوب می‌شود.

او کمی پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه نوبل، در تظاهرات اعتراضی در فرانسه علیه گران شدن هزینه‌های زندگی شرکت کرد.

این نویسنده قصد دارد جایزه خود را «به همه کسانی که رنج می‌برند و به همه کسانی که مبارزه می‌کنند اما به رسمیت شناخته نمی‌شوند» تقدیم کند.

بروز افزایش «شدید» در قیمت خوراکی‌ها و محصولات کشاورزی در ایران

در حالی که رسانه‌ها در ایران خبر از افزایش شدید قیمت محصولات خوراکی و کشاورزی داده‌اند، ‌بر اساس آمار جدید، تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در آبان‌ماه گذشته در ۱۲ استان کشور بالاتر از ۷۰ درصد ثبت شده است.

اقتصادنیوز روز چهارشنبه در این باره نوشت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در آبان ماه برای دوازده استان ایران بالاتر از ۷۰ درصد به ثبت رسیده که استان سیستان و بلوچستان با اختلاف در صدر این لیست قرار دارد.»

در این گزارش آمده است: «تورم نقطه به نقطه سیستان و بلوچستان در آبان‌ماه ۸۴ درصد برآورد شده، این بالاترین تورم خوراکی ها میان تمامی استان‌های ایران محسوب می‌شود. استان لرستان نیز با تورم نقطه به نقطه خوراکی ۷۸ درصد در جایگاه دوم قرار دارد. به ‌طور کلی می‌توان گفت که ۱۲ استان ایران در آبان تورم نقطه‌ای خوراکی‌هایشان بالاتر از ۷۰ درصد بوده است.»

همین وب‌سایت خبری روز سه‌شنبه، ۱۵ آذر، نوشته بود: «تورم نقطه به نقطه در آبان‌ماه ۴۸.۱ درصد برآورد شده، به بیان ساده‌تر متوسط هزینه‌ای که یک خانواده ایرانی برای تهیه یک سبد مشخصی از کالا و خدمات در آبان امسال انجام داده، نسبت به هزینه‌ای که برای تهیه همین سبد در آبان سال گذشته متحمل شده، حدودا یک و نیم برابر شده است.»

تورم نقطه به نطقه غیر خوراکی و خدمات در آبان امسال به ۳۷ درصد هم نمی‌رسد، اما تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در همین ماه ۶۷.۷ درصد بوده است. این داده‌ها نشان می‌دهند در یک سال گذشته فشار تورمی بیشتر مربوط به افزایش قیمت خوراکی‌ها و مواد غذایی بوده است.

برخی کارشناسان دلیل اصلی این رخداد را «جراحی اقتصادی» دولت در ابتدای سال برشمرده‌اند.

دولت ابراهیم رئیسی در ابتدای سال ۱۴۰۱ با اجرای سیاست اصلاح یارانه کالاهای اساسی، دست به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی زد که این امر منجر به افزایش شدید قیمت‌ها به‌ویژه در بخش خوراکی‌ها شد.

همزمان این روزها باز هم قیمت محصولات کشاورزی در ایران افزایش داشته است.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، روز ۱۶ آذر علت افزایش قیمت برخی از محصولات کشاورزی از جمله پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و خیار را سردی هوا عنوان کرده و به ایسنا گفت: «در فصل سرد قیمت محصولات کشاورزی کمی بیشتر می‌شود، زیرا هزینه‌ها افزایش می‌یابد و محصولات دیرتر عمل می‌آیند.»

در همین حال احتمالا اعتراض‌های سراسری ایران به خصوص اعتصابات در بخش ترابری در کاهش عرضه و افزایش تقاضا نقش داشته است.

سه سال زندان برای یک فعال عراقی «به جرم توهین» به ابومهدی المهندس و قاسم سلیمانی

دادگاهی در عراق یک فعال مدنی را به اتهام توهین به قاسم سلیمانی و گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی به سه سال زندان محکوم کرد.

این فعال مدنی ۲۰ ساله متهم شده بود در توئیتی که از حسابش حذف شده، به سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران و ابومهدی المهندس نفر دوم حشدالشعبی توهین کرده است.

المهندس نزدیک به سه سال پیش، در جریان حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بغداد به همراه قاسم سلیمانی کشته شد.

حساب‌های توئیتری نزدیک به حشدالشعبی اسکرین شات این توئیت حذف شده را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

در حکمی که از سوی دادگاه صادر شده، این فعال به «توهین به نهادهای دولتی» متهم شده است. با این حال، او همچنان می‌تواند به حکم صادره اعتراض کند.

این جوان عراقی می‌گوید که حساب توئیتری‌اش هک شده بود.

اما سازمان دیدبان حقوق بشر شامگاه سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مهم نیست چه کسی این پیام را منتشر کرده، نظام قضایی عراق «نباید به عنوان ابزاری برای سرکوب علیه منتقدان مسالمت‌جو استفاده شود».

همچنین بر اساس حکم صادره، حشدالشعبی می‌تواند درخواست غرامت مالی کند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در عراق، با انتقاد از دستگاه قضایی کشورشان، این حکم را با حکمی که اخیرا برای یک تاجر متهم به اختلاس دو و نیم میلیارد دلاری صادر شده، مقایسه کرده‌اند. این تاجر اخیرا به قید وثیقه آزاد شده است.

چهار سال پیش، عراق شاهد شکل‌گیری یک جنبش اعتراضی بود که علیه فساد دولتی شکل گرفت، اما در پی سرکوب از سوی نیروهای دولتی، بیش از ششصد معترض جان خود را از دست دادند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG