لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۰

ظریف پرداخت غرامت به بریتانیا بابت تخریب سفارت این کشور را تکذیب کرد


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر پرداخت «۲۷ میلیارد تومان» به بریتانیا بابت تخریب گسترده در سفارتخانه این کشور در تهران به دست مهاجمان هوادار حکومت جمهوری اسلامی را رد کرد.

خبرگزاری صداوسیما روز سه‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه، به نقل از آقای ظریف اضافه کرد که هنوز «برای پرداخت غرامت در موضوع سفارت انگلیس در تهران، هیچ گونه اقدام و مذاکره‌ای نداشته‌ایم».

به گفته وزیر خارجه ایران، تهران و لندن «باید درباره جزئیات این موضوع مذاکره کنند»، اما هنوز هیچ مذاکره‌ای در این زمینه انجام نشده است.

وی در عین حال «حراست» از سفارتخانه‌های خارجی در تهران را «تعهد» دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده و گفت: «همه مقامات کشور بر این نکته تاکید دارند.»

این در حالی است که احمد مازنی، نماینده مجلس ایران، روز ۲۱ اردیبهشت در جلسه علنی مجلس گفته بود برای جبران خسار‌ت‌های ناشی از حمله دانشجویان به سفارت بریتانیا در تهران «۲۷ میلیارد تومان هزینه خودسری عوامل خودسر از جیب ملت پرداخت شد».


به گفته وی، این مبلغ که معادل «یک میلیون و ۳۰۰ هزار پوند بوده، برای ترمیم چند اثر هنری» که در جریان حمله به سفارت بریتانیا تخریب شده بودند، پرداخت شده است.

این نماینده در ادامه از وزارت خارجه ایران خواسته بود که در این زمینه روشنگری کند.

در جریان حمله به سفارت بریتانیا در سال ۹۰، مهاجمان ساعت‌ها در ساختمان سفارت حضور داشتند و پرچم‌های بریتانیا و عکس ملکه الیزابت را پاره کرده و به دفاتر و وسایل کار موجود در ساختمان آسیب زدند.

شمار زیادی از نیروهای لباس‌شخصی و بسیجی همچنین به محل اقامت کارکنان سفارت بریتانیا در باغ قلهک تهران حمله کردند و چند ساعت این دو ساختمان را به اشغال درآوردند.

حمله به سفارت بريتانيا و باغ قلهک با تخريب گسترده همراه شد و مهاجمان شيشه‌های تمام ساختمان‌های واقع در اين محل را شکستند، خودروها را به آتش کشيدند و اسناد و مدارک داخل سفارت را بيرون ريختند.

اين اقدام موجی از واکنش‌های شديد بين‌المللی را به دنبال داشت و شورای امنيت سازمان ملل، کشورهای بريتانيا، آمريکا، روسيه و فرانسه حمله ياد شده را به شدت محکوم کردند.

حتی چين که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی ايران دارد، نيز به انتقاد از اين حرکت پرداخت.

بحث پرداخت غرامت به سفارت بریتانیا از سال ۹۳ در پی توافق ایران و بریتانیا برای بازگشایی سفارت‌خانه‌های هر دو طرف مطرح شده، ولی تاکنون جزئیاتی از میزان خسارت پرداخته شده اعلام نشده بود.

حمله به سفارت بریتانیا پس از آن صورت گرفت که در سال ۹۰ خورشیدی و به دنبال تحريم بانک مرکزی ايران از سوی وزارت دارايی بريتانيا، مجلس ايران طرح کاهش روابط دو کشور را تصويب کرد.

منابع: خبرگزاری صداوسیما و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG