لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۶

علی لاریجانی: رسانه‌ها تنها به انعکاس اخبار منفی نپردازند


رئیس مجلس می‌گوید:‌ گاهی در برخی رسانه‌ها جنجال‌هایی دیده می‌شود که مردم را مایوس می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه ۲۵ ابان، از آنچه انعکاس صرف «خبرهای منفی» از سوی رسانه‌های جمعی نامید٬ انتقاد کرد و خواستار «تقویت روحیه امیدواری» در جامعه از سوی رسانه‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی لاریجانی با اعلام این موضوع در دیدار اعضای هیئت مدیره «خانه مطبوعات استان قم» گفت: «گاهی در برخی رسانه‌ها جنجال‌هایی دیده می‌شود که مردم را مایوس می‌کند، حتی برخی مواقع صداوسیما هم به این مسائل می‌پردازد».

وی «چینش» خبرها از سوی رسانه‌ها را «نوعی هنر» معرفی کرد و افزود که «گاهی فقط خبرهای منفی انعکاس داده می‌شود».

آقای لاریجانی با بیان اینکه «بسته‌های خبری منفی، ذهن‌ها را خسته می‌کند» اضافه کرد که «شرایط کشور اقتضا می‌کند که همه احساس مسئولیت کنند».

رئیس مجلس شورای اسلامی٬ «رونق تولید و تقویت اشتغال‌زایی» را در گرو «گسترش امیدواری» در کشور دانست و افزود که «تلاش برای تقویت روحیه امیدواری، یکی از وظایف رسانه‌هاست».

علی لاریجانی همچنین از آنچه «پررنگ‌شدن مسائل سیاسی بی‌خاصیت» در برخی رسانه‌ها نامید، انتقاد کرد. با این همه، او اشاره ای به این «مسایل سیاسی بی خاصیت»‌ نکرد.

مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی مقیم پاریس، درباره سخنان رئیس مجلس به رادیو فردا می‌گوید: «مشخص نیست که مراد او از "بسته‌های خبری منفی" چیست. آیا مقصود، تحریف حقیقت و واژگونه‌سازی‌های صداوسیما یا رسانه‌های مخالف دولت (بخصوص روزنامه کیهان) است؛ یا منظور وی، توصیه به رسانه‌های نیمه‌مستقل و منتقد درباره عدم بازتاب دادن واقعیت‌های تلخ اجتماعی و اقتصادی است».

آقای کاظمیان می‌افزاید: «صرف نظر از آنکه مقصود آقای لاریجانی هرچه باشد، واقعیت تلخ این است که رسانه‌ها در داخل ایران برای منتشرکردن اخبار و حقیقت رویدادهای گوناگون، به قدر لازم زیر فشار و تهدید و تحت محدودیت و خودسانسوری هستند. چنان‌که به‌عنوان نمونه، اخبار مربوط به اعتصاب و اعتراض کارگرانی که حقوق آنان معوق و معطل مانده، یا وضع سپرده‌گذاران بنگاه‌های مالی ورشکسته، چنان‌که باید امکان انتشار ندارد. هرچند آینده کشور چنان‌که رئیس مجلس می‌گوید، نیازمند "امیدواری" است، اما در کنار آن، محتاج افزایش شفافیت و پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری و انصاف در حکومت است؛ مقوله‌هایی که با آزادی بیان و رسانه در پیوند هستند».

پیش از این مقام های جمهوری اسلامی ایران در گذشته سخنان مشابه رئیس مجلس را مطرح کرده اند. از جمله به گزارش وب‌سایت ریاست جمهوری ایران، مجید انصاری، معاون وقت حسن روحانی، در سخنانی در تابستان سال گذشته با اعلام اینکه اگر «لگوی برخی از روزنامه های کشور را برداریم هیچ فرقی با روزنامه های اسراییلی ندارند» گفته بود: «برخی از روزنامه ها و نشریات بی انصاف در کشور فقط به‌دنبال سیاه‌نمایی هستند و حتی یک فعالیت و کار مثبت دولت را هم نشان نمی دهند». وی نامی از این رسانه ها نبرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همچنین همواره از آنچه «سیاه‌نمایی» در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌نامند٬ انتقاد می‌کنند.

در عرصه ادبیات و رمان و رسانه نیز انعکاس سوژه‌های تلخ اجتماعی٬ به طور معمول با توقیف یا سانسور کتاب و تذکر و توقیف مطبوعات همراه است.

در ماه‌های اخیر رسانه‌ها در ایران٬ گزارش‌های تکان‌دهنده٬ اما مستندی از کودک‌آزاری٬ خشونت‌های خانگی٬ خودکشی و فقر منتشر کرده‌اند.

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG