لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۴۰

کاهش ۵۰ درصدی یارانه نان و گندم در بودجه سال ۹۷


قرار بود افزایش بهای انواع نان سنتی در آذر ماه اجرا شود، اما پس از اعتراض‌ها، به دستور حسن روحانی، متوقف شد.

گزارش‌ها حاکیست که دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال آینده، یارانه نقدی نان و گندم را به پنج هزار میلیارد تومان، یعنی نصف میزان سال جاری کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بودجه سال آینده ۳۳۰۰ میلیارد تومان برای یارانه نان و خرید گندم از کشاورزان و همچنین ۱۷۰۰ میلیارد تومان در ردیف جداگانه دیگر برای خرید گندم از کشاورزان و در مجموع، پنج هزار میلیارد تومان یارانه برای نان و گندم اختصاص یافته است.

این میزان اما درلایحه بودجه سال ۹۶،‌ حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که به این ترتیب، این یارانه به نصف کاهش یافته است.

با این حال، خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی که نام او را ذکر نکرد، اعلام کرد که « گرچه دولت یارانه نان را به نصف امسال کاهش داده است، اما ساختار لایحه بودجه امسال و مزایایی که برای دستگاه‌های مختلف قائل شده می‌توان از این ظرفیت‌ها برای جبران کسری به وجود آمده استفاده کرد».

به گفته این مقام مسئول، فروش اوراق بهادار از جمله این «ظرفیت‌ها» برای جبران کسری بودجه است.

یارانه نان در بودجه سال آینده درحالی کاهش یافته است که قرار بود افزایش بهای انواع نان سنتی در آذر ماه اجرا شود، اما پس از اعتراض‌ها، به دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، متوقف شد.

انجمن حمایت از مصرف کنندگان با تاکید براینکه هر نوع افزایش قیمت در شرایط فعلی اقتصاد خانوارها، زندگی مصرف کنندگان کم درآمد جامعه را مختل می کند، خواستار عدم افزایش قیمت نان شده بود.

در همین ارتباط، احمد علوی، استاد دانشگاه و اقتصاددان در سوئد،‌ پیشتر در مورد افزایش قیمت نان به رادیو فردا گفته بود: «امنیت و ایمنی غذایی، یعنی دسترسی به غذای حداقل و مناسب، یکی از اهداف راهبردی دولت‌ها و همچنین یکی از مولفه‌های امنیت ملی به‌شمار می‌آید. به همین دلیل است که دولت‌ها، فارغ از هر نظام اقتصادی، برای آن اهمیت بسیاری قائل هستند».

در این میان، محسن بهرامی ارض‌اقدس، دبیر ستاد تنظیم بازار روز۳۰ آبان، گفته بود که میزان نان در سبد خانوار در مقایسه با برخی کالاهای دیگر کمتر است.

به گفته آقای بهرامی ارض اقدس، دو و سه دهم درصد از هزینه سبد خانوار در ایران، نان است در حالی که سهم گوشت در سبد خانوار ۲۳ درصد است.

اما نمایندگان تشکل‌های کارگری اشاره کردند که نان بخش بزرگی در سبد غذایی خانواده‌های کارگری دارد.

در این حال،‌ در بودجه سال آینده همچنین پیش بینی شده است که قیمت هر متر مکعب آب و هر لیتر گازوئیل ۲۰ درصد افزایش یابد، درحالی که افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۱۰ درصد خواهد بود.

در لایحه دولت همچنین بودجه پیش بینی شده در لایحه دولت برای پرداخت یارانه نقدی ۱۹ هزار میلیارد تومان کاهش یافته که خبرگزاری تسنیم آن را به معنای «حذف یارانه بیش از ۳۰میلیون نفر» دانسته است.

با این حال محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز دوشنبه ۲۰ آذر، اعلام کرد تعداد افرادی که باید از فهرست یارانه بگیران حذف شوند «ولی هنوز نهایی نشده و باید در مورد سازوکار آن با مجلس به توافق برسیم».

دیدن نظرات (۳۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG