لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۱

«بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به یک چالش بزرگ در ایران تبدیل شده است»


خبرگزاری مهر از «اقدامات ناکافی» دستگاه‌های دولتی انتقاد کرد

خبرگزاری مهر در گزارشی از تبدیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ایران به «یک چالش بزرگ» خبر داده است. در این گزارش با اشاره به آنچه «اقدامات ناکافی دستگاه‌های دولتی» نامیده شده٬ به عنوان عامل اصلی گسترش این بیماری و معدوم شدن بیش از ۴۰ درصد مرغ‌های مرغداری‌ها در ایران نام برده شده است.

این خبرگزاری روز دوشنبه ۲۳ بهمن، نوشت که «زنگ خطر» آنفولانزای فوق حاد پرندگان در ایران به صدا درآمده و «اقدامات ناکافی دستگاه‌های دولتی» نه تنها موجب گسترش این بیماری‌ها در مرغذاری‌ها شده٬ بلکه «اکنون شاهد ورود سویه جدید این بیماری که تلفات انسانی است نیز شده‌ایم».

بر اساس این گزارش٬ با آنکه مسئولان از زمان شیوع این بیماری در آذر سال جاری در ایران٬ «می‌گویند اقدامات مناسبی در راستای جلوگیری از گسترش بیماری انجام شده، اما تعداد مرغ های معدومی به ۲۵ میلیون قطعه رسیده و بیماری شیوع گسترده ای در کشور داشته است».

پیش از این، به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران، روز ۱۷ بهمن، با اشاره به تعداد مرغ های معدوم شده به منظور «پیشگیری سریع از انتشار آنفلوآنزای پرندگان»‌ گفته بود که این اقدام «موجب کنترل این بیماری شده است».

خبرگزاری مهر به نقل از «کارشناسان» افزود که این بحران٬ «ناشی از اقدامات ناکافی و کمتر از حد استاندارد، برای کنترل بیماری بوده است».

آنفولانزای مرغی از جمله بیماری‌های ویروسی پرندگان است که قابلیت سرایت به انسان را نیز دارد.

فرزاد طلاکش٬ دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران، در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری، از افرادی که با «طیور زنده و تلف شده» سر و کار دارند، خواست که «مراقبت‌های ویژه به عمل آورند».

وی استان‌های شمالی ایران همچون گیلان، مازندران و گلستان و استان‌های شمال غربی مانند اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی را بیشتر از سایر نقاط در معرض احتمال سرایت این بیماری به انسان دانست و خواستار اطلاع‌رسانی کافی منطقه‌ای شد.

او هشدار داد در غیراین صورت٬ علاوه بر گسترش بیشتر این ویروس٬ «ممکن است شاهد سرایت آن به انسان‌ها نیز باشیم»‌ و از وزارت بهداشت خواست آموزش در این زمینه را به روستائیان مناطق شمالی ایران آغاز کند و در این مورد بر آنچه «پایش شعاع کانون آلوده» به ویژه در روستاها نامید٬ تاکید کرد.

به گفته دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران٬ در سال‌های گذشته٬ «وقتی واحدی معدوم می‌شد برای جلوگیری از گسترش بیماری، تمام واحدهای مرغداری واقع تا شعاع سه کیلومتری آن واحد نیز معدوم می شد، اما امسال به دلیل اینکه اعتبارات کافی وجود نداشت، این کار انجام نشد».

آن‌طور که وی اعلام کرد٬ در دو سال گذشته٬ «خسارت واقعی مرغداران به آنان پرداخت نشده٬ بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان در گزارش بیماری پنهان کاری کردند؛ بیماری گسترش پیدا کرد و بعد خبر دادند».

فرزاد طلاکش درباره جبران کمبود تخم‌مرغ با واردات نیز گفت که «اصلا ما نمی‌توانیم مقدار زیادی تخم مرغ وارد کنیم چون کشور ترکیه خود با این بیماری درگیر است و تخم مرغ کم دارد. ضمن اینکه گران است».

همچنین به گزارش خبرگزاری ایلنا، ناصر نبی‌پور٬ رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، گفت که بالا رفتن قیمت تخم مرغ در خرده‌فروشی‌ها «به تولیدکنندگان مربوط نیست» و «تولیدکنندگان طبق توافق با ستاد تنظیم بازار باید تخم مرغ را با قیمت کیلویی ۵۳۰۰ تومان در اختیار تشکل قرار دهند تا در میادین توزیع شود».

به گفته وی٬ «بیشتر استان‌ها مانند تهران و البرز دیگر تولیدی ندارند. استان‌های باقی‌مانده به کمک تشکل‌ها آمده‌اند و تخم مرغ کشور را تامین می‌کنند».

آقای نبی‌پور نیز با اشاره به اینکه «هر روز تولید تخم مرغ در داخل در حال کاهش است»٬ مسئولیت بروز این بحران را متوجه مقام‌های دولتی کرد و گفت که «زمانی که از ما تخم مرغ‌مان را کارتونی دو هزار تومان می‌خریدند و به مسئولین التماس کردیم که آن را ذخیره کنند هیچ کس توجهی نکرد اما حالا این بیماری مسئولین را به تکاپو انداخته است».

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران٬ پیش‌تر نیز یکی از عوامل بروز چنین بحرانی را دولت معرفی کرده است.

به نوشته ایلنا، آقای نبی پور از معدوم شدن «بالغ بر ۲۵ میلیون مرغ» و از میان رفتن «۴۰ درصد» مرغ‌های مرغداری‌ها خبر داد و اضافه کرد که «واقعیت این است که تولیدکننده و سرمایه‌اش از بین رفته‌اند و این موضوع را باید مصرف کنندگان بدانند که تا بازگشت به شرایط عادی، دو تا سه سال زمان می‌برد».

وی نیز درباره واردات تخم‌مرغ گفت که «امروز تخم مرغ داخلی به کیلویی ۶۵۰۰ رسیده. اگر از خارج وارد کنند بالاتر از هفت هزارتومان تمام خواهد شد.»

به گفته ناصر نبی‌پور٬ تولید تخم‌مرغ در «استان‌های اصلی» متوقف شده است و «کرج، قزوین، قم، آذربایجان با ۸۰ درصد معدوم سازی و تهران از تولیدکنندگان اصلی بودند که در حال حاضر تولید ندارند و تلفات همچنان ادامه دارد».

به صرفه‌نبودن واردات تخم‌مرغ در حالی بیان شده که پیش‌تر دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به صدور مجوز واردات ۲۰ هزار تن تخم مرغ به کشور٬ گفته بود دولت قصد دارد بدین‌وسیله٬ کمبود تخم مرغ در کشور جبران شود.

همچنین جلال محمودزاده٬ نماینده مجلس، از واردشدن ۳۱۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداری‌ها در ایران٬ به‌دلیل آنفولانزای فوق حاد پرندگان خبر داده بود.

پیش از این، به‌دنبال شیوع بیماری آنفولانزای مرغی در مرغداری‌های ایران٬ اخباری مبنی بر ابتلای چند تن به این بیماری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که محمدمهدی گویا٬ رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت٬ این موضوع را تکدیب کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG