لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۰۱

اخراج ۹ کارگر نیشکر هفت‌تپه؛‌ احضار کارگران معترض به دادگستری شوش ادامه دارد


دو تن از این کارگران اخراجی در جریان اعتصاب روزهای اخیر به مدت سه روز بازداشت شده بودند.
دو تن از این کارگران اخراجی در جریان اعتصاب روزهای اخیر به مدت سه روز بازداشت شده بودند.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در بیانیه ای خبر داد که «موج اخراج» از سوی کارفرمای خصوصی این واحد و «احضار شماری از کارگران به دادگستری شوش» ادامه دارد.

بر اساس بیانیه این تشکل کارگری، مدیریت خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه در روزهای پس از توقف اعتراض‌های صنفی کارگران این واحد، به جای رسیدگی به خواست‌های آنان، اخراج سازی کارگران را در دستور کار قرار داده و ۹ تن از آنان را اخراج کرده است.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اشاره کرد که دو تن از این کارگران اخراجی از جمله کارگرانی هستند که در جریان اعتصاب روزهای اخیر به مدت سه روز بازداشت شده بودند.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در پی پرداخت نشدن حقوق اردیبهشت و خرداد امسال، حقوق بهمن و اسفند سال ۹۴، هشت ماه بن سال گذشته و پاداش دو سال قبل‌شان در روزهای اخیر انجام شد. آنها همچنین خواستار بازگرداندن مالکیت این واحد خصوصی سازی شده به دولت بودند.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه همچنین خبر داد که احضار کارگران معترض به دادستانی شوش ادامه دارد.

پیشتر این تشکل صنفی از بازداشت دستکم ۱۵ کارگر و احضار ۵۳ کارگر به دادگستری شوش خبر داده بود. کارگران زندانی در دو نوبت آزاد شدند و کارگران احضار شده به دادگستری نیز با سپردن فیش حقوقی و کفالت همکاران خود آزاد شدند.

اتهام های این گروه از کارگران، «شرکت در اعتصاب‌های اخیر و همچنین تحریک کارگران» بود.

در این ارتباط،‌ فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع غذایی، ‌کشاورزی و خدمات حمایت خود را از کارگران نیشکر هفت تپه ابراز داشت و پیتر روزمن، مسئول بخش بين‌الملل و كمپين این فدراسیون،‌ روز چهارم مرداد به رادیو فردا گفت که فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع غذایی، ‌کشاورزی و خدمات در صورت ادامه بازداشت این کارگران به سازمان بین‌المللی کار شکایت خواهد کرد.

گزارش متفاوتی از اخراج کارگران

خبرگزاری ایلنا به نقل از منابع خبری خود در شرکت نیشکر هفت‌تپه نوشت که دلیل اخراج ۹ کارگر هفت‌تپه آن است که به گفته کارفرما، هفت تن از آنان «در ساعات کاری، محل کار خود را ترک و به شنا کردن در آب پرداخته‌اند».

در مقابل، به نوشته ایلنا، این کارگران می‌گویند: ممنوعیت حضورشان در محل کار پس از آن اتفاق افتاد که تصمیم گرفتند «برای فرار از گرما و شرجی هوا و خنک شدن، بدن و لباس‌های خود را با آب خیس کنند».

این کارگران با یادآوری اینکه در روزهای گذشته هوا در استان خوزستان به شدت گرم و شرجی شده بود، افزودند: برای کسانی که قرار است برای مدت طولانی در معرض این گرما طاقت‌فرسا باشند، خیس شدن تنها راه خنک نگهداشتن بدن است.

در روزهای اخیر، گرمای هوای شماری از شهرهای استان خوزستان به بیش از ۵۰ درجه رسیده بود.

به نوشته ایلنا، دو کارگر دیگر نیز از سوی مدیریت شرکت با برپایی اعتراض های صنفی روزهای اخیر این واحد مرتبط تشخیص داده‌ شده‌اند.

در این زمینه، سیامک افشار، قائم مقام شرکت نیشکر هفت تپه، به ایلنا گفت:‌ قرار است در روزهای آینده درباره این ۹ کارگر تصمیم‌گیری شود.

XS
SM
MD
LG