لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۰۹

۱۸ کودکی که در اعتراض‌های آبان ۹۸ کشته شدند


تعدادی از کودکان کشته‌شده در اعتراضات آبان ماه

یکی از ویژگی‌های بی‌سابقه سرکوب اعتراضات سال ۹۸ کشته شدن حداقل ۱۸ کودک در این اعتراضات است. کودکانی که بین ۱۲ تا ۱۸ سال سن داشته‌اند.

در این زمینه پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، روز ۱۱ آذر بدون ارائه آمار دقیق تأیید کرد که تعدادی از نوجوانان در این اعتراضات کشته شده‌اند.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی از ارائه آمار افراد کشته شده و همچنین هویت و مشخصات آنان خودداری می‌کنند.

گزارش‌های رسیده به فعالان و نهادهای حقوق بشری حاکی از کشته شدن حدود ۲۰ نفر از افراد زیر ۱۸ سال در اعتراضات است و این نهادها توانسته‌اند درباره هویت ۱۸ نفر به نتیجه قطعی برسند. رادیو فردا جزئیات این بررسی‌ها را منتشر می‌کند.

خوزستان:

تاکنون هویت هشت نفر از کودکان کشته شده در استان خوزستان مشخص و توسط کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، اعلام شده است.

علی غزلاوی، کودک ۱۲ ساله در میدان الله خرمشهر کشته شده است. او با خالد غزلاوی، جوان ۱۶ ساله، که در این شهر کشته شده نیز نسبت فامیلی دارد.

محسن محمدپور، جوان ۱۷ ساله یکی دیگر از کشته‌شدگان خرمشهر است. او از خانواده‌ای فقیر بوده و برای کمک به خانواده بنایی می‌کرده است. در درگیری‌های فلکه دروازه خرمشهر مأموران امنیتی او را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند که بر اثر ضربه به سرش به کما می‌رود و در بیمارستان ولیعصر خرمشهر از دنیا می‌رود.

محسن محمدپور، ۱۷ ساله
محسن محمدپور، ۱۷ ساله

احمد جعاوله، ۱۷ ساله، از ساکنان شهرک اندیشه شهرستان شوشتر بود که بر اساس گزارش‌ها توسط نیروهای بسیج کشته شد و فیلمی نیز از کشته شدن او منتشر شده است.

رضا نیسی، ۱۶ ساله
رضا نیسی، ۱۶ ساله

رضا نیسی، ۱۶ ساله، از ساکنان منطقه پاستوریزه شهر اهواز روز ۲۵ آبان کشته شد.

محمد بریهی، جوان ۱۷ ساله، ساکن کوی خزعلیه اهواز، روز ۲۴ آبان کشته شد. بر اساس گزارش‌ها، او با کلت کمری و از فاصله نزدیک هدف قرار گرفته است.

مجاهد جامعی، ۱۷ ساله، در شهرستان کوت عبدالله شهرستان باوی، و در روزهای اول اعتراضات کشته شده است.

بر اساس گزارش ها گروهی از معترضان در این شهرستان جاده این منطقه را بسته بودند و او مانند برخی از دیگر معترضان در شلیک گلوله به سمت معترضان در این منطقه کشته شده است.

احمد آلبوعلی، ۱۷ ساله، در منطقه شهرک طالقانی، در ماهشهر و در روز دوشنبه، ۲۷ آبان، کشته شده است. محل کشته شدن او منطقه مشهور به دروازه قران و در ورودی این شهرک است که در روزهای گذشته فیلم حضور استقرار تانک‌ها در آن بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است.

کردستان:

برای سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» تاکنون اسامی دو نفر از افراد زیر ۱۸ سال کشته شده در اعتراضات استان کردستان مشخص شده است.

محمدرضا احمدی، ۱۷ ساله، روز ۲۵ آبان در محله فیض‌آباد سنندج با شلیک گلوله توسط نهادهای امنیتی کشته شد.

آرین رجبی، ۱۷ ساله، روز ۲۷ آبان در میدان جنگلبانی (سرباز) مریوان با شلیک گلوله کشته شد.

کرمانشاه:

در استان کرمانشاه نیز هویت دو فرد زیر ۱۸ سال مشخص شده است.

آرمین قادری، ۱۵ ساله، روز ۲۵ آبان در حالی که همراه با دایی خود در محله دولت‌آباد کرمانشاه حضور یافته بود با شلیک تیر کشته شده است.

حسام بارانی راد، ١٧ سالە و اهل روستای خانیلە روانسر، یکی دیگر از افراد کشته شده در جریان این اعتراضات است.

بر اساس سازمان حقوق بشری «هەنگاو» او عصر روز شنبە ٢٥ آبان در جریان اعتراضات کرمانشاه و در محلە دولت آباد این شهرکشته شده است.

یکی از نزدیکان این نوجوان گفته که گلوله به سر او خورده است.

اصفهان:

بر اساس گزارش‌ها حداقل دو نوجوان ۱۷ ساله در یزدانشهر در نزدیکی نجف‌آباد کشته شده‌اند.

ساسان عیدی‌وند، ۱۷ ساله، و امیرحسین دادوند، ۱۷ ساله، که همکلاسی بوده‌اند، توسط نیروهای امنیتی در اصفهان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند.

تهران:

نیکتا اسفندانی، ۱۴ ساله، روز ۲۵ آبان در ستارخان و بر اثر اصابت گلوله کشته شد. تلویزیون ایران مصاحبه‌ای از پدر او پخش کرد که در آن این موضوع که او «ضد نظام» بوده است را رد می‌کرد.

نیکتا اسفندانی، ۱۴ ساله
نیکتا اسفندانی، ۱۴ ساله

در عین حال محتوای این گزارش تائیدکننده این موضوع بود که او در اعتراضات کشته شده است.

همچنین بر اساس گزارش سایت ایران وایر، امیر رضا عبداللهی، نوجوان ۱۳ ساله‌، در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان در اسلام‌شهر با شلیک گلوله ماموران امنیتی جان‌ باخت.

بر اساس این گزارش، خانواده این نوجوان ساکن اسلامشهر در استان تهران، پس از سه روز پیگیری توانستند پیکر امیررضا را روز ۲۸ آبان تحویل بگیرند و برای خاکسپاری به زادگاه او در پارس‌آباد مغان منتقل کنند.

البرز:

درباره کشته شدن افراد زیر ۱۸ سال در استان البرز گزارش‌هایی منتشر شده اما هویت دو نفر از این افراد برای سازمان‌های حقوق بشری قطعی شده است.

بر اساس گزارش‌ها، پژمان (علی) قلی‌پور ملاتی که زیر ۱۸ سال و ساکن لنگرود بوده است در کرج هدف گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد. جسد وی روز سوم آذر در لنگرود تشییع و به خاک سپرده شد.

همچنین به گزارش وب‌سایت هرانا، پدرام جعفری، ۱۸ ساله، روز ۲۷ آبان در فردیس کرج بر اثر اصابت گلوله کشته شد.

بر اساس این گزارش، نهادهای امنیتی جسد او را به شرط مصاحبه نکردن خانواده با رسانه‌های خارجی تحویل داده‌اند.

XS
SM
MD
LG