لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۶

تدفین پیکر طاهر احمدزاده فعال سیاسی پیشکسوت در مشهد


انتقادهای روزافزون طاهر احمدزاده سبب شد مغضوب آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، شود و از استانداری خراسان استعفا دهد. 

مراسم به خاکسپاری طاهر احمدزاده، فعال سیاسی پیشکسوت، که هفته گذشته در سن ۹۶ سالگی درگذشت، صبح روز یکشنبه ۱۲ آذر در گورستان «بهشت رضا» در شهر مشهد برگزار شد.

طاهر احمدزاده از حامیان محمد مصدق، رهبر «جبهه ملی ایران»، از اعضای «نهضت مقاومت ملی» پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و از نخستین شاگردان محمدتقی شریعتی بنیانگذار «کانون نشر حقایق اسلامی» مقیم مشهد بود؛ و پدر مسعود و مجید احمدزاده (رهبران سازمان چریک های فدایی خلق) که در دوران نظام سابق اعدام شدند و مجتبی احمد زاده، عضو «اتحاد مبارزان کمونیست» که بعد از انقلاب بهمن ۵۷ اعدام شد.

طاهر احمد زاده، فعال سیاسی طیف «ملی-مذهبی» و زندانی نظام سابق، در آستانه انقلاب از زندان آزاد و اولین استاندار خراسان پس از پیروزی انقلاب شد اما انتقادهای روزافزون او به روحانیون حاکم سبب شد مغضوب آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، شود و استعفا دهد.

او که در چند دوره از حیاتش در دوران نظام جمهوری اسلامی زندانی شد، در دوران بعد از انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری از حامیان جنبش معروف به «اصلاحات» به شمار می رفت.

محمدصادق جوادی‌حصار روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی «حزب اعتماد ملی» در مشهد در گفت‌وگو با رادیو فردا، از جزئیات مراسم خاکسپاری پیکر طاهر احمدزاده گفته است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00
لینک مستقیم

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG