لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۴

تجمع در مقابل مجلس؛‌ صدها بازنشسته: مسئولان ما را از یاد برده‌اند


خواسته اصلی معترضان، رفع دغدغه‌های معیشتی و درمانی بود

چند صد تن از بازنشستگان کشوری صبح روز یکشنبه ۳۱ تیر، در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این تجمع، صدها بازنشسته کشوری از ارگان‌ها و نهادهای مختلف و از جمله بازنشستگان آموزش و پرورش شرکت کرده بودند.

خواسته اصلی معترضان، رفع دغدغه‌های معیشتی و درمانی بود. بازنشستگان که پیشتر نیز چندین بار تجمع کرده اند،‌ به ایلنا گفتند: «همسان‌سازی اجرایی نشده؛ خدمات رفاهی ناکافی ا‌ست و بیمه کارآمد و مکفی نداریم».

یک معلم بازنشسته شرکت کننده در این تجمع گفت: «قانون مدیریت خدمات کشوری سال‌هاست که به دست فراموشی سپرده شده است؛ مسئولان ما بازنشستگان را از یاد برده‌اند. در این شرایط بد اقتصادی و با این گرانی‌های افسارگسیخته، مستمری‌ای که دریافت می‌کنیم حتی کفاف نصف ماه را نمی‌دهد».

به نوشته ایلنا، بازنشستگان با در دست داشتن پلاکاردهایی، از نمایندگان مجلس ‌خواستند که در جهت رفع مشکلات معیشتی و رفاهی بازنشستگان اقدام کنند.

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ تجمع کنندگان شعار می دادند: «مجلس بی کفایت تعطیل باید گردد»، این فیش حق ما نیست»‌ و «معلم زندانی آزاد باید گردد».

از تجمع کنندگان نیز فیش های خود را پاره کردند. پیش از این،‌ چالش «نه‌ به فیش‌ها و احکام حقوقی» از سوی معلمان در ایران در روزهای اخیر برگزار شده است.

به گزارش وبسایت «خبرآنلاین»، این چالش همزمان با اعلام احکام جدید معلمان از سوی وزارت آموزش و پرورش و افزایش شش تا ۱۰ درصدی حقوق آنان از سوی شماری از فعالان صنفی معلمان در فضای مجازی راه افتاده است.

پیشتر دبیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز دوم تیر اعلام کرده بود که ۳۵ درصد مستمری‌بگیران بازنشستگی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

اسماعیل گرجی پور گفته بود ۷۷ درصد مستمری‌بگیرانِ سازمان تامین اجتماعی با فرض اینکه مسکن نداشته باشند زیر خط فقر هستند و حدود ۲۰ درصد از آنان کمتر از حداقل دستمزد مستمری می‌گیرند.

درباره نحوه محاسبه خط فقر در ایران روش‌های متفاوتی بیان شده است و به این دلیل، درباره آمار افراد زیر خط فقر نیز ارقام متفاوتی اعلام می‌شود.

در عین حال،‌ در سال های اخیر آمار رسمی از خط فقر در ایران اعلام نشده است.

در همین حال،‌ به نوشته ایلنا، دبیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی با اشاره به اینکه قدرت واقعی خرید مردم کاهش یافته است، افزوده بود: با نوسانات شدید در بازار، قدرت خرید مستمری‌بگیران دوباره کاهش خواهد یافت.

پیش از این نیز گروهی از بازنشستگان بانک‌های ایران روز ۲۵ تیر در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در مقابل صندوق بازنشستگی بانک‌ها درتهران تجمع کرده بودند.

خواست این بازنشستگان، اجرای کامل قانون همسان سازی و برخورداری از خدمات رفاهی بود.

به گزارش ایلنا، این بازنشستگان همچنین خواستار مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و حضور نمایندگانشان در جلسات تصمیم گیری در امور رفاهی بازنشستگان شدند.

تجمع و تظاهرات اعتراضی کارگران، کارمندان، معلمان و بازنشستگان در ماه‌های اخیر به‌دلیل اوضاع اقتصادی در ایران و پرداخت نشدن به موقع دستمزد و مزایا شدت یافته است. بر اساس گزارش‌ها، در برخی موارد، این تجمع‌ها و تظاهرات با برخورد نیروهای انتطامی و امنیتی روبرو شده است.

از جمله این برخوردها، ضرب و شتم وبازداشت تعدادی از تجمع کنندگان در روز ۲۰ اردیبهشت سال جاری بود. این تجمع که در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران برگزار شد.‌

بر اساس گزارش کانال‌های تلگرامی تشکل‌های صفی معلمان،‌ محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان،‌ پس از ضرب و شتم در مقابل همسرش و نیز تجمع کنندگان بازداشت شد و در حال حاضر در زندان بزرگ تهران نگهداری می شود.

حسین تاج، ‌وکیل مدافع آقای حبیبی، هفته گذشته اعلام کرد که قرار است موکلش روز اول مرداد محاکمه شود.

خبرگزاری ایلنا، شبکه‌های اجتماعی و منابع خبری/ر.ب
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG