لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۴۶

دادستان ارومیه: برخی عوامل فرصت طلب پس از حمله به یک مدرسه دستگیر شدند


دادستان عمومی و انقلاب ارومیه از دستگیری «برخی عوامل فرصت طلبی» خبر داد که به گفته او، به «بهانه اعتراض به اتفاق روز دوشنبه اول آبان، در یکی از مدارس در منطقه اسلام آباد ارومیه، به دو مدرسه دیگر در این شهر حمله کردند».

به گزارش خبرگزاری های ایران، این تجمع در ارتباط با گزارش «آزار و اذیت یک دانش‌آموز دختر توسط سرایدار مدرسه» برگزار شده بود.

مصطفی حبیبی با اعلام اینکه تحقیقات از این دستگیرشدگان آغاز شده است افزود: «حدود ساعت ۱۰ شب گذشته نیز عده ای اندک از فرصت طلبان دوباره به دو مدرسه دیگر حمله کردند و خسارت هایی به بار آورده اند که تعدادی از آنان نیز دستگیر و تعدادی متواری شدند که تلاش برای دستگیری آنان ادامه دارد».

خبرگزاری‌ها روز دوشنبه اول آبان گزارش داده بودند که شهروندان خشمگین ارومیه، در اعتراض به «ِآزار و اذیت یک دانش‌آموز دختر ۱۲ ساله توسط سرایدار مدرسه» در مقابل مدرسه «راه شهدا» در منطقه اسلام‌آباد ارومیه تجمع کردند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از شاهدان عینی نوشته بود: مردم معترض خودروی این سرایدار را واژگون کردند و شیشه‌های مدرسه را شکستند.

دادستان عمومی و انقلاب ارومیه اشاره کرد که به اتفاق برخی از مسئولان ارومیه ضمن صحبت با والدین دانش آموزان، آنان را «دعوت به متفرق شدن و پیگیری قانونی موضوع کردیم که انصافا هم با آرام شدن شرایط مردم عادی که احساساتشان از شنیدن خبر برانگیخته شده بود متفرق شدند».

مصطفی حبیبی گفت: سرایدار این مدرسه نیز با صدور دستور قضایی بازداشت شده است.

این در حالی بود که عباس حسنخانی، فرماندار ارومیه، روز دوشنبه «شایعه آزار جنسی» این دختر ۱۲ ساله را رد کرده و گفته بود که مسئولان مدرسه «کذب بودن این ادعا را تأیید کرده‌اند».

به گفته آقای حسنخانی، «بررسی‌ها نشان‌دهنده برقراری تماس تلفنی سرایدار مدرسه با یکی از دانش‌آموزان دختر است که موضوع توسط والدین این دانش‌آموز طبق روال قانونی در حال پیگیری بوده و حتی پدر این دانش‌آموز نیز بعد از شکایت، رضایت خود را اعلام کرده است».

فریدون سید مصطفوی، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی، به تسنیم گفته بود که «طبق اظهارات این کودک، سرایدار مدرسه او را در آغوش گرفته و اقدام به اذیت و آزار کرده است. البته هنوز جزئیات دقیق موضوع برای ما روشن نیست».

وی البته اضافه کرده بود که «پدر این کودک در کلانتری رضایت داده است».

با این همه،‌ به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، فریدون سید مصطفوی دوشنبه شب گفت: «نیروی خدماتی یاد شده دستگیر شده و دادستانی در حال رسیدگی به موضوع است و نتایج بزودی به اطلاع عموم مردم می رسد».

در همین حال، تسنیم روز دوشنبه به نقل از معاون سیاسی-امنیتی استانداری آذربایجان غربی «وقوع آزار جنسی در حادثه مدرسه دخترانه اسلام آباد ارومیه» را تکذیب کرد.

علیرضا رادفر گفت که «شواهد اولیه و ابتدایی ماجرا حاکی است سرایدار مدرسه بداخلاقی کرده ولی آزار جنسی نیست».

در این میان، به گزارش ایرنا، محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، در یک تماس تلفنی از معلمان مدارس منطقه اسلام آباد ارومیه که روز دوشنبه مورد حمله «برخی از افراد سودجو» قرار گرفته بودند، دلجویی کرد و گفت: موضوع مدرسه راه شهدای ارومیه از طریق مراجع قانونی پیگیری می شود.

ایرنا اشاره کرد که «دو تا چهار نفر از معلمان مورد اصابت سنگ قرار گرفتند و هم اکنون این مدرسه به علت میزان تخریب و خسارت‌ها تعطیل است».

در این ارتباط، ‌به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر آموزش و پرورش به بازرس ویژه خود دستور ویژه‌ای برای بررسی موضوع آزار و اذیت یک دختر دانش آموز از سوی سرایدار این مدرسه در ارومیه صادر کرد.

در مورد آزار جنسی کودکان در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست و انتشار عمومی چنین آماری در جمهوری اسلامی به نوعی جزو خطوط قرمز سازمان‌ها و رسانه‌ها به شمار می‌رود.

سال ۹۳ نیز جاوید سبحانی، عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان، در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده بود که «۳۲ درصد دختران راهنمایی و دبیرستان تجربه آزار جنسی را داشته‌اند».

مقام‌های برخی دیگر از استان‌های ایران هم پیش از این از اجرای طرح‌هایی برای پیشگیری از «سوءاستفاده جنسی» از کودکان خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG