لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۵۸

مولوی عبدالحمید: شرایط حضور زنان در نماز عید فطر فراهم شود


مولوی عبدالحمید (چپ) امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز جمعه ۲۵ خرداد خواستار فراهم شدن حضور زنان در نماز عید فطر شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای اسماعیل‌زهی که در جریان اقامه نماز عید فطر اهل سنت سخن می‌گفت افزود: «در زمان آن حضرت (محمد، پیامبر مسلمانان) حتی زنانی که معذور بودند و نمی‌توانستند نماز بخوانند، برای دعای عید فطر شرکت می‌کردند. باید خواهران را نیز در مسائل دینی و حضور در صحنه‌های اجتماعی همراه بدانیم.»

او اضافه کرد: «همه در عرصه‌های کاری، اجتماعی و دینی، باید خواهران را در نظر داشته باشند چرا که نصف جمعیت ما را این قشر تشکیل می‌دهند. تا زمانی که زنان اصلاح نشوند و مسائل پیرامون خود را نشناسند، جامعه ساخته نخواهد شد.»

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان گفت: «قانون اساسی ۴۰ سال پیش تنظیم شده و شرایط امروز با گذشته فرق می‌کند. به نفع نظام و ملت است که خود را با شرایط روز تطبیق دهیم. سیاست داخلی و خارجی و حتی قانون اساسی نیاز به بازنگری دارد.»

مولوی عبدالحمید سال گذشته نیز در فتوایی خواستار مشارکت بیشتر زنان در مسائل اجتماعی شده بود و در شهریور ماه سال ۹۶ نیز اعلام شد که ۲۲ زن ریاست شوراهای روستاهای خود در بخش مرکزی شهرستان خاش سیستان و بلوچستان را برعهده گرفته‌اند.

آقای عبدالحمید پیش از این نیز، در شهریورماه ۹۶ در گفت‌وگو با روزنامه «شهروند» گفته بود: «الان خانم‌ها دانشگاه می‌روند و توانایی‌هایی دارند و اگر شئونات اسلامی را رعایت کنند، مشکلی نیست.»

او افزوده بود: «ما حتی اعتراض داریم و وقتی وزرا مطرح شدند، گفتیم که اهل سنت و خانم‌ها جایی در کابینه ندارند. انتقاد ما این بود که اگر زنی در کابینه بود در همه دنیا مورد استقبال قرار می‌گرفت؛ قبلاً معاون وزیر گذاشتند پس می‌شود که وزیر هم از بین زنان انتخاب کرد و خوب بود اگر زنی در بین وزرا هم حضور داشت.»

وی با این حال در این مصاحبه از چندهمسری دفاع کرده بود و با ذکر این‌که «این مسئله برای زنان سخت است» افزوده بود که «عقل» می‌گوید چندهمسری درست است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری دولتی ایرنا، رادیو فردا/ ک.ت / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG