لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۲۲

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ: در ایران دو میلیون نفر محتاج کمک هستند


سیل در ایران باعث شده بیش از نیم میلیون نفر مجبور به ترک محل زندگی خود شوند.

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر روز دوشنبه ۲۶ فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اثر سیل شدید در بسیاری از نقاط ایران دو میلیون نفر از مردم این کشور به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

به گزارش هلال احمر ایران بارش شدید و سیل گسترده بیش از ۲ هزار شهر و روستا در ۳۱ استان کشور را تحت تاثیر قرار داده است. حدود۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور به شکلی تحت تاثیر آن قرار گرفته و بیش از نیم میلیون نفر مجبور به ترک محل زندگی خود شده و بخشی از این جمعیت خانه خود را از دست داده‌اند. طبق آخرین آمارها بر اثر هفته‌ها سیل حداقل ۷۸ نفر جان خود را از دست داده و بیش از هزار و ۱۳۶ نفر مجروح شده اند.

زهرا فلاحتی، معاون امور بین المللی هلال احمر ایران گفت: «این بزرگترین فاجعه طبیعی در ایران طی ۱۵ سال گذشته است. وضعیت و حوادثی که داوطلبان ما گزارش می دهند مصیبت بار است. در برخی موارد کل یک روستا را آب برده، شمار زیادی از ساختمان‌ها و خانه‌ها آسیب دیده و یا به کلی ویران شده اند.»

وی اضافه کرده است: این یکی از بزرگترین عملیات‌های نجات و امداد هلال احمر در تاریخ کشور ماست. ما تمامی امکانات ممکن را برای نجات و کمک به مردم به کار گرفته ایم . ولی کافی نیست.

فدراسیون صلیب سرخ بین المللی و هلال احمر در ادامه بیانیه خود می گويد، بیش از ۱۸ هزار نیروی امداد هلال احمر که اکثر آنها داوطلب هستند در عملیات نجات و امداد مشارکت کرده و هفده هلی کوپتر و ۴۱ قایق این نهاد در عملیات نجات افرادی که در سیل گرفتار شدند شرکت داشته اند. در مجموع خدمات هلال احمر به بیش از ۴۵۷ هزار نفر رسیده و سرپناه موقت برای حدود ۲۴۰ هزار نفر تامین شده است.

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای توسعه فعالیت‌های هلال احمر ایران و تامین نیازهای ۳۰ هزار خانوار سیل زده دیگر ۵.۱ میلیون فرانک سوئیس تقاضای کمک کرده است. بخشی از حمایت این فدراسیون روی دادن کمک‌های نقدی نامشروط به این خانواده‌ها متمرکز خواهد شد.

در ادامه این بیانیه گفته شده که بخش دیگری از کمک‌های فدراسیون تامین نیازهای هلال احمر ایران و پر کردن انبار تجهیزات اضطراری این نهاد خواهد بود تا بتواند به نیازهای موجود در سراسر کشور پاسخ دهد.

در واکنش به پیامدهای سیل هفته‌های اخیر بخشی از انبار تجهیزات هلال احمر ایران، از جمله پتو، چادر، ورق‌های پلاستیک و مواد غذایی خالی شده است. با توجه به پیش بینی تداوم بارش باران در روزهای آینده این نگرانی وجود دارد که ابعاد این فاجعه گسترش یابد.

سید هاشم، مسئول منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که برای حمایت از اقدامات محلی به ایران رفته گفت:«نیازهای ناشی از وقوع این فاجعه بسیار واقعی است و واکنش هلال احمر ایران و سایر نهادهای محلی و کشوری تحسین برانگیز بوده است. اما این وضعیت اضطراری چنان شدید است که واقعا به کمک بین المللی نیاز دارد. ما از تمامی اعضای فدراسیون در سراسر جهان می خواهیم که به تقاضای ما برای کمک پاسخ دهند.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG