لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۰۸

« ۹ نیروی مورد حمایت ایران» در حمله «منتسب به اسرائیل» در سوریه کشته شدند


تصویری از یک فروند اف۱۶ اسرائیلی

گروه ناظر حقوق بشر سوریه می‌گوید در جریان حمله هوایی منتسب به اسرائیل به اهداف نظامی در استان حماه در سوریه، دست‌کم ۹ نیروی «مورد حمایت ایران» کشته شده‌اند.

حمله هوایی منتسب به اسرائیل، شامگاه پنجشنبه ۱۵ خرداد رخ داد که در جریان آن، موشک‌هایی به کارگاه‌های وابسته به مجموعه صنایع نظامی ارتش سوریه شلیک شد.

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، دقایقی بعد از حملات، از «رهگیری» موشک‌ها و «ناکام کردن اهداف دشمن» خبر داد، اما به جزئیات بیشتر اشاره نکرد.

رامی عبدالرحمان، مدیر گروه ناظر حقوق بشر سوریه که از بریتانیا رویدادهای جنگ داخلی ده ساله این کشور را رصد می‌کند، به خبرگزاری فرانسه گفته است که در این حمله کارگاه‌های تولید راکت در ارتش سوریه را هدف قرار گرفته که به مرگ حداقل ۹ نیروی هم‌پیمان با ایران منجر شده است.

این گروه چهار تن از کشته‌ها را سوری معرفی کرده اما به هویت و ملیت سایر کشته‌ها اشاره نکرده است.

رامی عبدالرحمان در همین حال گفته است که بعید نیست در پی مرگ احتمالی شماری از مجروحان در حملات گسترده و سخت، تعداد کشته‌ها افزایش یابد.

حملات هوایی مانند رویدادهای چند ماه اخیر از طریق شلیک موشک از جنگنده‌ها از آسمان لبنان، بدون نیاز به ورود به حریم هوایی سوریه، صورت گرفته است.

ارتش لبنان از «تعرض هفت فروند جنگنده» اسرائیلی به آسمان این کشور در شامگاه پنجشنبه خبر داده بود.

دولت لبنان بار دیگر اسرائیل را متهم به «سوء استفاده» از حریم هوایی لبنان برای حملات هوایی به سوریه کرد و گفت این اقدامات ناقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است.

دولت اسرائیل به اخبار منتشرشده مرتبط با این حمله واکنش نشان نداده، اما رسانه‌های اسرائیل نوشته‌اند، هدف حمله وارد کردن ضربه به طرح‌های دقیق‌سازی راکت‌های تولیدی در این کارگاه‌های ارتش سوریه بوده است.

به نوشته جروزالم پست، هدف حملات جدید، کارخانه صنایع دفاع نظامی مصیاف در شمال شرق سوریه بوده است که پیشتر نیز گزارش‌هایی از «حملات اسرائیلی» به آن منتشر شده بود.

به نوشته این رسانه، کارشناسان نظامی ایران برای تولید راکت‌های زمین به زمین نقطه‌زن در این صنایع به سوریه کمک می‌کنند.

بر اساس این گزارش‌ها، ممنوع شدن همه پروازها در ارتفاعات جولان در شمال اسرائیل در روز ۱۵ خرداد که رسانه‌های اسرائیل از آن خبر داده بودند، ظاهراً اقدام احتیاطی برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن هواپیماها در این منطقه در واکنش احتمالی پدافند هوایی سوریه بوده است.

این هشتمین بمباران منتسب به اسرائیل در سوریه و اولین حمله از آغاز به کار دولت جدید بنیامین نتانیاهو در دو هفته گذشته است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، اکثر حملات ماه‌های گذشته این کشور پس از نقل و انتقالات هوایی میان سوریه و ایران بوده که اسرائیل آن را زیر نظر دارد.

نفتالی بنت، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، در آخرین روزهای کارش، با تأیید تلویحی حملات چند ماه اخیر اسرائیل به سوریه، گفت این عملیات «تا خروج ایران» ادامه خواهد یافت، زیرا تحقق این هدف «شدنی است».

آقای بنت با تأکید بر این‌که حضور ایران در سوریه «کاهش یافته»، افزود اگر عملیات مقابله با ایران متوقف شود، تهران دوباره جای پای خود را در سوریه تثبیت خواهد کرد.

مقام‌های دولت اسرائیل می‌گویند کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، برنامه‌های حکومت ایران برای نفوذ در منطقه از جمله در سوریه را تغییر نداده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG