لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۴۸

دیپلمات آمریکایی می‌گوید ایران او را به‌خاطر حمایتش از دگرباشان جنسی تحریم کرده است


ریچارد گرنل، سفیر سابق ایالات متحده در آلمان، روز سه‌شنبه مدعی شد که حکومت ایران او را به خاطر کارزارهایش در حمایت از دگرباشان جنسی و لغو مجازات علیه همجنس‌گرایی تحریم کرده است.

ایران روز شنبه ۲۴ مقام سابق نظامی و دیپلماتیک آمریکا و همچنین مدیران چند شرکت آمریکایی را به اتهام «اقدامات تروریستی و ضدحقوق بشری» تحریم کرد که آقای گرنل نیز جزء این فهرست است.

وزرات خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه خود اشاره‌ای به کارزارهای حمایت از دگرباشان نکرده و ریچارد گرنل را به «همکاری و تلاش در جهت پیشبرد سیاست فشار حداکثری و سلب اساسی‌ترین حقوق مردم ایران از طریق اعمال تحریم» متهم کرده است.

آقای گرنل از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی در دولت دونالد ترامپ محسوب می‌شد که طی ماموریت دیپلماتیک خود در آلمان سخنرانی‌های تند و تیزی علیه آن داشت. او سال ۲۰۱۹ در دولت ترامپ مسئولیت کارزارهایی را برای جرم‌زدایی از همجنس‌گرایی در کشورهایی که هنوز جرم محسوب می‌شود، از جمله ایران، برعهده گرفت.

این چهره سیاسی روز سه‌شنبه در توییتر ۲۳ فروردین به زبان فارسی نوشت که تحریم او توسط وزارت خارجه ایران به خاطر این کارزارها بوده است.

او افزود: «رژیم ایران از فعالیت کارزار ما در خاورمیانه به زبان‌های فارسی و عربی وحشت دارد، وحشتی که از فعالیت ارگان‌های چپ مانند دیزنی ندارد.»

این در حالی است که در خبرهای منتشر شده در منابع رسمی جمهوری اسلامی، علت تحریم این ۲۴ نفر از جمله آقای گرنل، ادعای «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» عنوان شده است.

اقلیت‌های جنسی در ایران با تبعیض‌های گسترده‌ای روبه‌رو هستند و مقامات ارشد جمهوری اسلامی با القاب نفرت‌انگیزی آن‌ها را مورد خطاب داده و «غیرانسان یا بیمار» می‌خوانند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران، حدود دو سال قبل در گزارشی به شورای حقوق بشر این سازمان برای نخستین بار به مسئله «شکنجه‌درمانی» اقلیت‌های جنسی در ایران اشاره کرد و از «شوک الکتریکی» و «تزریق اجباری هورمون یا تجویر داروهای قوی روانی» به کودکان همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی به عنوان نمونه‌هایی از این «شکنجه‌درمانی» نام برد.

با استفاده از شبکه اجتماعی توییتر، خبرگزاری تسنیم و گزارش‌های پیشین رادیو فردا؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG