لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۸

جسد قاضی غلامرضا منصوری در هتلی در رومانی پیدا شد‎


نیروهای اورژانس در حال انتقال جسد آقای منصوری از هتل محل اقامتش

جسد غلامرضا منصوری، قاضی متهم به فساد مالی در دستگاه قضایی که بر اساس حکم دادگاهی در رومانی به‌صورت موقت و مشروط آزاد بود، روز جمعه در هتل محل اقامت او پیدا شد.

خبرنگار ما از رومانی به نقل از سخنگوی پلیس بخارست گزارش کرده است که جسد آقای منصوری در لابی ورودی هتل دوک بخارست پیدا شده است.

پیشتر چند منبع مطلع از روند بررسی این پرونده به خبرنگار ما گفته بودند که قاضی منصوری از پنجره محل اقامت خود به پایین پرت شده و جان خود را از دست داده است.

بر اساس این گزارش، پلیس محلی ساعت دو و سی دقیقه بعدازظهر، با تماس تلفنی قسمت پذیرش هتل محل اقامت آقای منصوری مطلع شد، پیکر بی‌جان فردی که ساکن یکی از طبقات فوقانی هتل بوده، در این هتل یافته شده است.

گرچه در گزارش پلیس به نام این فرد اشاره نشده، اما درباره هویت او گفته شده او یک ایرانی ۵۲ ساله و تحت مراقبت قضایی بوده است.

با این حال منابع مطلع به بخش رومانی رادیو اروپای آزاد گفته‌اند که این فرد، غلامرضا منصوری است که هفته گذشته در بخارست بازداشت شده بود.

پلیس بخارست در حال تحقیق درباره دلیل مرگ غلامرضا منصوری است.

چند روایت از مرگ غلامرضا منصوری در بخارست

آدلینا رادولسکو، خبرنگاری رادیو اروپای آزاد در بخارست

ما سه اعلان از سوی پلیس داشتیم: اول گفتند که کسی در هتل از ارتفاع پرت شده، البته اشاره‌ای نشده بود که از پنجره یا مثلاً پلکان، و اشاره نشده بود که این اتفاق بیرون یا درون هتل افتاده است.

بعدتر در یک اعلان رسمی پلیس اعلام کرد که این اتفاق برای یک ایرانی ۵۲ ساله رخ داده که توسط برخی مقام‌های کشورهای دیگر تحت تعقیب بوده است.

ولی به طور غیررسمی منابعی از پلیس به ما گفتند که این فرد از پنجره سقوط کرده است. آنها همچنین گفتند که در حال تحقیق در مورد احتمال خودکشی یا قتل هستند، این که ممکن است کسی او را از پنجره به پایین پرت کرده باشد.

بعدتر که عکس‌های عکاس یک خبرگزاری بسیار معتبر منتشر شد، و نشان می‌داد افراد پلیس جسد را به بیرون از هتل می‌آورند.

من دوباره از پلیس سؤال کردم که جسد دقیقاً کجا پیدا شده بود، داخل هتل یا بیرون از آن؟ سخنگوی پلیس بخارست از طریق اس‌ام‌اس گفت او در مقابل ورودی لابی، در داخل هتل پیدا شده است.

باید بگویم که هتل دوک، هتلی بسیار کوچک است. وقتی وارد می‌شوید، پذیرش و لابی بسیار کوچکی دارد و در سمت راست یک راه‌پله بسیار باریک است.

بیانیه رسمی به پنجره، افتادن در داخل یا خارج اشاره نمی‌کند. منابع از طبقه ششم هتل صحبت کردند. اما مسئولان هتل محل وقوع این حادثه نیز از صحبت درباره این رخداد امتناع کردند.

غلامرضا منصوری به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه متهم است و با تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، نام او بر سر زبان‌ها افتاد و مشخص شد که در خارج از کشور به سر می‌برد.

پس از آن نیز گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت او در رومانی منتشر شد، و روز شنبه رادیوفردا مطلع شد که قاضی دادگاهی در بخارست تصمیم گرفته است، آقای منصوری تا تاریخ ۲۰ تیر ماه تحت شرایط خاصی آزاد باشد.

قاضی رومانیایی همچنین از ایران خواسته بود مدارک مربوط به درخواست استرداد او را تا آن زمان به دادگاه ارائه کند‎. او همچنین حکم کرده بود که تا زمانی که دادگاه تصمیم بگیرد که آیا با فرستاده شدن آقای منصوری به ایران جانش در خطر خواهد بود یا نه، او به اینترپل تحویل داده نخواهد شد.

خبرنگار ما در رومانی در مورد نحوه مراقبت قضایی از آقای منصوری می‌گوید که او در بازداشت نبوده اما ملزم بوده، یک بار در هفته خود را به پلیس معرفی کند. با این حال مشخص نیست آیا در طول این هفته، او به ایستگاه پلیس رفته است یا نه.

غلامرضا منصوری که پیش از این بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرست این دادسرا بود، همچنین در توقیف برخی روزنامه‌ها در ایران و بازداشت دسته‌جمعی روزنامه‌نگاران در سال ۱۳۹۱ نقش داشته است.

از این رو با مشخص شدن حضور او در اروپا، سازمان گزارشگران بدون مرز از او در دستگاه قضایی رومانی شکایت کرد. این سازمان در شکایت خود از اقدامات قاضی منصوری به عنوان «جنایت علیه روزنامه‌نگاران» نام برده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG