لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۳۴

خبرخوان

هیراد پیربداقی، فعال کارگری، بازداشت و به زندان منتقل شد

عکسی که از هیراد پیربداقی، فعال کارگری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

هیراد پیربداقی، فعال کارگری، برای تحمل دوران محکومیت شش ماهه خود به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، آقای پیربداقی روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت، زمانی که برای بازپس‌گیری لوازم ضبط شده‌اش در جریان بازداشت تجمع روز کارگر به پلیس امنیت گیشا مراجعه کرده بود، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشریِ هرانا، این فعال کارگری به همراه عسل محمدی و سعید ملایری از دیگر فعالان کارگری صبح امروز به این مقر پلیس امنیت مراجعه کرده بودند.

درباره وضعیت دو فعال کارگری دیگر تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

این سه فعال کارگری در تجمعات اعتراض‌آمیز کارگران در روز کارگر امسال، بازداشت و به صورت موقت آزاد شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران از بازداشت بیش از ۳۰ نفر فقط در تهران به دلیل حضور در این تجمعات اعتراض‌آمیز در روز کارگر امسال خبر داده بود.

بنا بر گزارش‌ها همه بازداشت‌شدگان، شامگاه ۱۱ اردیبهشت آزاد شدند، اما وسایل شخصی برخی ضبط شده و به آن‌ها گفته شده بود که طی هفته آینده دوباره احضار خواهند شد.

آقای پیربداقی به همراه دو فعال کارگری دیگر در مرداد ۹۸، در پی حضور در تجمع خانواده متهمان پرونده اعتراضات هفت‌تپه در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب با اتهام «اخلال در نظم عمومی» بازداشت و در نهایت در ماه مهر همان سال با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

درخواست عفو بین‌الملل برای تحقیقات بین‌المللی درباره کشتار معترضان در ایران

عفو بین‌الملل می‌گوید تاکنون ده‌ها نفر در اعتراضات اخیر ایران کشته شده‌اند

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که تحقیقات فعلی این نهاد مدافع حقوق بشر نشان می‌دهد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب اعتراضات مردمی، به طور گسترده‌ای از زور و «خشونت بی‌رحمانه» استفاده می‌کنند.

عفو بین‌الملل می‌گوید سرکوب خشونت بار اعتراضات در پناه قطع اینترنت و عدم دسترسی مردم به شبکه‌های ارتباطی صورت می‌گیرد.

اگنس کالامار ، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، در همین زمینه خواستار ایجاد ساز و کار تحقیقات مستقل توسط شورای حقوق‌بشر سازمان ملل شد تا به سرکوب غیرقانونی معترضان در ایران رسیدگی کند.

خانم کالامار گفته است: «تصاویری از مردم ایران را در سراسر این کشور می‌بینیم که شجاعانه در مقابل نیروهای امنیتی ایستاده‌اند، زنانی که گیسوان خود را می‌برند، و روسری‌های خود را به آتش می‌کشند.»

او اضافه کرد: «تاکنون ده ها نفر از جمله کودکان کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند. صدای مردم شجاع ایران که بلند حمایت بین‌المللی را فریاد می‌زنند، نباید ناشنیده گرفته شود.»

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل همچنین اظهار داشت که تحقیقات عفو بین‌الملل، موارد گسترده‌ای از استفادۀ «غیرقانونی از زور و خشونت بی‌رحمانه توسط نیروهای امنیتی جمهوری‌اسلامی را مستند کرده است که شامل استفاده از فشنگ جنگی و ساچمه‌ای، ضرب و جرح شدید معترضان و خشونت‌های جنسیتی، از جمله علیه زنان است.»

او در ادامه با اشاره به قتل‌های غیرقانونی در جریان اعتراضات و پشت دیوارهای زندان‌ها در ایران، از مردم جهان خواست با امضای طومار عفو بین‌الملل از رهبران کشورهای خود درخواست اقدام قاطع کنند.

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل همچنین گفت: «پاسخگو نبودن سیستماتیک جمهوری‌اسلامی که دهه‌ها ادامه داشته است، باید پایان یابد.»

اظهارات ابراهیم رئیسی درباره اعتراضات به جان‌باختن مهسا امینی

ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، شامگاه چهارشنبه در مصاحبه با تلویزیون دولتی بدون اشاره به سرکوب اعتراضاتی که در واکنش به جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده است، گفت که باید بین «اعتراضات» و «اغتشاش و بلوا» تمایز قائل شد و با «اغتشاش‌گران» برخورد شود.

ابراهیم رئیسی در خصوص پرونده جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی گفت که منتظر «گزارش نهایی پزشکی قانونی» در این باره است که «ظرف چند روز آینده پزشکی قانونی نظر قطعی را اعلام می‌کند.»

او در ادامه پیشنهاد کرد «مراکزی برای گفت‌وگو، نقد و احیانا اعتراض، در مرکز و استان‌ها» ایجاد شود و این مراکز «برای شنیدن سخن افرادی که نقد و اعتراض دارند» فعال شود.

ابراهیم رئیسی در حالی این پیشنهاد را مطرح کرده است که دولت جمهوری اسلامی درخواست‌ احزاب دارای مجوز از وزارت کشور را برای تجمع نپذیرفته و اجازه برگزاری تجمع به مخالفان را نمی‌دهد.

در جریان اعتراضات به جان باختن مهسا (ژینا) امینی پنج گروه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، مجمع ایثارگران، حزب اتحاد ملت اسلامی ایران، انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران و انجمن اسلامی مهندسین ایران در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار برگزاری تجمع در اعتراض به این مساله و مخالفت با گشت ارشاد⁩ شدند.

طی روزهای اخیر تصاویر ویدئویی متعددی از برخورد خشن پلیس و یگان‌های انتظامی و نظامی با معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

هنوز آمارهای رسمی درباره شمار کشته‌شدگان اعتراضات منتشر نشده، اما سازمان حقوق بشر ایران کشته شدن ۷۶ نفر از معترضان را تایید کرده است.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید ۳۳ روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند

عکس از آرشیو

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه اعلام کرد که دستکم ۳۳ روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند.

به گفته این سازمان از زمان آغاز اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد، ۱۹ روزنامه‌نگار دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

در میان ۱۹ روزنامه‌نگار زندانی در شهرهای مختلف ایران، دو نفر عکاس خبری و هفت نفر روزنامه‌نگاران زن هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید گزارش‌هایی از احضار روزنامه‌نگاران در شهرهای تهران، قزوین، رشت، آمل و اهواز دریافت کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز از جمهوری اسلامی خواسته تا سرکوب خبرنگاران را فوراً متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند و اجازه دهد رسانه‌های آزاد به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

بازداشت داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیگای کارگران شرکت واحد

سندیکای کارگران شرکت واحد شامگاه چهارشنبه از بازداشت داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیگای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، خبر داد.

این سندیکا در شبکه اجتماعی توییتر بدون اشاره به جزییات رخداد نوشت که آقای رضوی روز سه شنبه ۵ مهر ماه بازداشت و به بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

بازداشت این فعال کارگری در بحبوحه اعتراضات سراسری که به دنبال مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده است، رخ داده. ماموران امنیتی جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر ده‌ها فعال مدنی، دانشجویی و روزنامه‌نگار را بازداشت کرده‌اند.

داود رضوی نیز پیش از این بارها به خاطر فعالیت‌های صنفی خود بازداشت و در دادگاه محکوم شده است. اواخر اردیبهشت امسال سندیکای کارگران شرکت واحد گزارش داده بود که ماموران امنیتی ساعت یک بامداد به خانه او هجوم برده، اما موفق به پیدا کردن این فعال کارگری نشده‌اند.

با استفاده شبکه اجتماعی توییتر و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن

آرش عاشوری‌نیا، عکاس خبری، درگذشت

نزدیکان آرش عاشوری‌نیا، عکاس خبری باسابقه ایران، شامگاه چهارشنبه از درگذشت او در سن ۴۲ سالگی خبر دادند.

گزارش‌ها حاکی است که علت درگذشت آقای عاشوری‌نیا «برق‌گرفتگی» بوده و تلاش پزشکان برای احیای قلب او ناکام مانده است.

آرش عاشوری‌نیا جایزه فتوبلاگیز سال ۲۰۰۵ وجایزه ویژه خبرنگاران بدون مرز در سال ۲۰۰۶ است. عکس‌های او به‌ویژه از اعتراضات سال ۱۳۸۸ شهرت دارد که آن زمان در وبسایت او به اسم «کسوف» منتشر می‌شد.

آقای عاشوری‌نیا همچنین پرتره‌های متعددی نیز از چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر ایران گرفته است و از جمله برخی پرتره‌هایش از محمدرضا شجریان و هوشنگ ابتهاج شهرت دارد.

او در عین حال در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال بود و با توییت‌های خود به نقد شرایط سیاسی و اجتماعی می‌پرداخت. آخرین توییت‌های او در حمایت از اعتراضات کنونی و به یاد مهسا امینی است.

آمریکا یک پهپاد «تهدیدآمیز» ایرانی را در اقلیم کردستان عراق ساقط کرد

یک پایگاه پهپادی ایران

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، از سرنگون کردن یک پهپاد ایرانی در روز چهارشنبه ششم مهر خبر داد.

بر اساس بیانیه‌ سنتکام، ساعت ۲:۱۰ ظهر چهارشنبه به وقت محلی، ارتش آمریکا یک پهپاد مهاجر ۶ ایران را که به سمت اربیل عراق می‌رفت و تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی به نظر می‌آمد، ساقط کرد.

این گزارش می‌افزاید در این حادثه هیچ صدمه و تلفاتی به نیروها و تجهیزات آمریکایی وارد نشده است.

سنتکام حملات سپاه پاسداران در صبح روز چهارشنبه به مناطق کردستان عراق را محکوم کرده و گفته است که چنین حملات بی‌رویه‌ای غیرنظامیان بی‌گناه را تهدید کرده و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

نیروهای آمریکایی در حال حاضر به درخواست دولت بغداد، برای مشاوره، کمک و همکاری با نظامیان عراقی برای مبارزه با داعش در این کشور حضور دارند.

ایران طی روزهای گذشته با حملات متوالی پهپادی و موشکی مناطقی در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داد و حملات روز چهارشنبه نیز منجر به کشته شدن دست‌کم ۹ نفر شد.

آمریکا، بریتانیا و آلمان این حملات را محکوم کرده و وزارت خارجه عراق در اعتراض، سفیر ایران را فراخوانده است.

با استفاده از گزارش‌های سنتکام و رادیو فردا/د.خ /پ.پ

فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، نیز حجاب را کنار گذاشت

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا، بازیگران سینمای ایران، روز سه‌شنبه پنجم مهر در مراسم خاک‌سپاری امین تاریخ، بازیگر سینما و تلویزیون، حجاب از سر برداشت و متنی از روی کاغذ خواند.

او در بخشی از سخنان خود گفت: «این روز‌ها همه حال‌شان بد است و حال ما بدتر از همه. امین، پدر فرزندانی بود که این روزها یکی‌یکی پرپر می‌شوند. (او) نه رانت‌خوار بود، نه میلیون‌ها ذخیره داشت».

این بازیگر پیش از این هم روز ۲۵ شهریور در واکنش به جان باختن مهسا امینی در پستی اینستاگرامی نوشته بود: «چه جنایتی بالاتر از کشتن دختران بی‌گناه این سرزمین است. به چه حقی، کدام جانی، حامی این جنایت است؟!»

در روزهای اخیر، گروهی از بازیگران سینما و تلویزیون در ایران از جمله کتایون ریاحی با انتشار تصاویر بدون حجاب خود، از اعتراضات به مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد حمایت کرده‌اند.

فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، روسری از سر برداشت
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

با این حال، کاربران شبکه‌های اجتماعی با ابراز بدبینی در مورد کنار گذاشتن حجاب از سوی خانم معتمدآریا، از او به دلیل تناقض میان اظهارات گذشته‌اش درباره حجاب اجباری و اقدام فعلی‌اش انتقاد کرده‌اند.

اخیرا ویدئویی جنجال‌برانگیز از اظهارات پیشین خانم معتمدآریا منتشر شده که او در آن، «روسری سر کردن» را به «بیکینی پوشیدن کسی که کنار آب می‌رود» تشبیه کرده بود.

او گفته بود: «من قانون جمهوری اسلامی را بابت حجاب می‌پذیرم برای این‌که بتوانم کاری را که دلم می‌خواهد انجام بدهم ... از یک ‌زمانی به بعد متوجه نیستی حجاب داری آن‌قدر که همه‌چیز برایت طبیعیست».

ترکیه کارت میر روسیه را از نظام بانکی خود «حذف می‌کند»

یک مقام ارشد دولت ترکیه اعلام کرد که سه بانک دولتی این کشور که به سیستم پرداخت «میر» روسیه مجوز داده‌اند، پس از هشدارهای آمریکا از آن صرف‌نظر می‌کنند.

این مقام ارشد ترکیه که نخواست نامش فاش شود روز چهارشنبه، ششم تیر، بدون ذکر تاریخی به خبرگزاری فرانسه گفت که پرداخت‌هایی با سیستم روسی در حال انجام است، اما تاریخی در آینده برای تعلیق سیستم میر تعیین شده است.

سه بانک دولتی هالک بانک، زیارت و واکیف بانک تاکنون به تراکنش با کارت‌های میر مجوز داده‌اند.

دنیزبانک و ایسبانک، دو بانک بزرگ‌ خصوصی ترکیه، هفته گذشته اعلام کرده بودند که استفاده از سیستم پرداخت میر را متوقف می‌کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در واکنش به این خبر گفت: «البته این تصمیم تحت فشار بی‌سابقه‌ای از سوی واشینگتن گرفته شد.»

روز جمعه نیز ازبکستان اعلام کرد که فعالیت کارت‌های بانکی میر را به دلایل «فنی» متوقف کرده است.

کارت میر اکنون فقط در تعداد معدودی از کشورها از جمله بلاروس قابل استفاده است. اوایل مرداد، خبرگزاری ریانووستی روسیه اعلام کرد از این پس در ایران، پرداخت‌ با کارت‌های روسی «میر» که جایگزین ویزا و مسترکارد هستند، امکان‌پذیر خواهد بود.

ترکیه که بسیار وابسته به گاز و نفت روسیه بوده، از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از حمله به اوکراین خودداری کرد.

ترکیه همچنین یکی از مقصدهای محبوب برای گردشگران روسی است و از زمان آغاز جنگ شاهد ورود هزاران روس بوده است.

مسکو پس از دیدار رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روس‌اش در اوایل ماه اوت اعلام کرده بود که دامنه سیستم میر را گسترش خواهد داد. اما واشینگتن بلافاصله به شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه‌ که با روسیه تجارت می‌کنند، نسبت به خطر تحریم‌های احتمالی هشدار داد.

سپاه از مجروح شدن «۱۸۵ بسیجی» هنگام ماموریت سرکوب در تهران خبر داد

فرمانده سپاه بر بالین یکی از ماموران سرکوب

سپاه محمد رسول‌الله تهران که پیشتر از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات مردمی سال‌های گذشته مورد تقدیر قرار گرفته، اعلام کرد تاکنون ۱۸۵ بسیجی هنگام ماموریت سرکوب اعتراضات جاری در تهران زخمی شده‌اند.

حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ، روز چهارشنبه، ششم مهر، گفت: «حتی جمجمه یکی از بسیجیان» شکسته شده و «پنج نفر از بسیجیان الان در آی‌سی‌یو بستری هستند.»

به گفته این فرمانده سپاه، هیچ یک از بسیجیان هدف اسلحه گرم قرار نگرفته‌اند؛ او در عین حال ادعا کرده است که معترضان «سلاح کمری داشتند».

او همچنین ادعا کرد که معترضان «در کوچه‌های تاریک با سلاح کمری مردم را هدف قرار می‌دهند».

این در حالی است که بر اساس تصاویر منتشر شده از اعتراضات جاری در ایران، افراد لباس‌‌شخصی به صورت مسلح در کنار نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم وارد عمل شده‌اند.

در اعتراضات گذشته نیز لباس‌شخصی‌ها با سلاح گرم به سوی معترضان شلیک کرده بودند اما مجلس شورای اسلامی در حال تصویب قانونی است که کاربرد سلاح گرم برای لباس‌شخصی‌ها در جریان تجمعات مردمی را نیز صورت قانونی می‌بخشد.

سپاه محمد رسول‌الله تهران پیشتر به فرماندهی حسین همدانی، نقش تعیین‌کننده‌ای در سرکوب اعتراضات سال ۸۸ داشت. همدانی بعدا در جنگ سوریه کشته شد.

در سال ۱۳۹۴ محمدعلی جعفری، فرمانده کل وقت سپاه پاسداران در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اقدامات حسین همدانی، از او به عنوان «جمع‌کننده فتنه ۸۸» نام برد.

بابک کریمی: در ایران هر کس دهان باز کند، جوابش سرکوب است

بابک کریمی، بازیگر و تدوینگر، با انتشار ویدئویی گفت از «پلیس اطلاعات» چند بار با وی به دلیل استوری‌های اینستاگرامی که در حمایت از اعتراضات تازه مردم منتشر کرده، تماس گرفته‌اند.

وی افزوده وزارت ارشاد نیز در پیامی از طریق یکی از دوستان وی، درخواست مشابهی را مطرح کرده است.

این بازیگر خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گوید که «خیلی چیزهای» غرب از جمله حق مردم در «اعتراض و اعتصاب و کلام» در ایران نادیده گرفته می‌شود.


این تدوینگر اضافه کرده برخلاف غرب، در ایران «هر کس دهان باز می‌کند، جوابش، سرکوب است».

اظهار نظر این سینماگر پاسخی است به ادعای مقامات در جمهوری اسلامی که در برابر هر انتقاد از سرکوب و عدم رعایت حقوق بشر به غرب اشاره می‌کنند و می‌گویند که این اتفاقات در غرب نیز می‌افتد.

بابک کریمی خطاب به وزیر ارشاد که گفته هنرمندان تلاش کنند فضا را آرام کنند نیز پاسخ می‌دهد: «بگویید چطور می‌توان با کسی که فقط دست بزن دارد و فقط شلیک می‌کند، آرامش ایجاد کرد؟»

وی در عین حال از مقام‌های جمهوری اسلامی که هر گونه اعتراض را «غیرقانونی» می‌خوانند،‌ خواسته توضیح دهند «کدام شیوه اعتراض قانونی است و مردم باید چگونه ناراحتی خود را ابراز کنند؟»

دنیای اقتصاد: اینستاگرام و واتس‌آپ احتمالا دیگر رفع فیلتر نمی‌شوند

روزنامه «دنیای اقتصاد» روز چهارشنبه نوشت که احتمال ادامه فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌آپ در ایران بسیار زیاد است.

این روزنامه به نقل از کارشناسان محدودیت‌هایی را که پس از مرگ مهسا امینی و متعاقب آن گسترش اعتراضات در زمینه دسترسی کاربران به این دو شبکه اعمال شده دائمی عنوان کرده است.

دنیای اقتصاد پیش‌بینی کرد: «احتمالا فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌آپ دیگر رفع نخواهد شد و این دو پلتفرم محبوب به سرنوشتی مشابه تلگرام دچار خواهند شد.»

please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00
لینک مستقیم

بر اساس این گزارش، این احتمال از آن رو می‌رود که «دستور به حذف این دو برنامه‌ از استورهای ایرانی مانند بازار» صادر شده است.

روزنامه دنیای اقتصاد اضافه کرده است که «اعمال محدودیت‌های حداکثری بر فضای مجازی و مسدود شدن دسترسی کاربران به عمده پلتفرم‌های خارجی، به گونه‌ای ‌است که به‌ نظر می‌رسد نسخه کامل و بی‌نقصی از طرح صیانت در حال اجراست».

کارشناسان هشدار می‌دهند با آن که پیش از این نیز کاربران ایرانی تجربه فیلترینگ تلگرام را داشته‌اند، اما «عمق فاجعه مسدودسازی هیچ‌یک از پلتفرم‌هایی که تا امروز فیلتر شده‌اند، به اندازه فیلتر احتمالی اینستاگرام و واتس‌آپ نخواهد بود».

پیام یک ناشر در حمایت از اعتراضات: «مجوز نشر خود را به سطل زباله می‌اندازم»

یک ناشر فعال در ایران اعلام کرد در اعتراض به سکوت اعضای صنف ناشران کشور «در مقابل درد و رنج مردم ستمدیده‌ جان به‌‌لب رسیده» مجوز نشر خود را به سطل زباله می‌اندازد.

مریم کیان‌افراز، مدیر نشر کیان‌افراز ، روز سه‌شنبه، ۵ مهر، در پیامی نوشت: «مجوز انتشارات خود را به زباله‌های شهر می‌اندازم تا مردم مبارز و آزادی‌خواه سرزمینم آن را به همراه سطل‌های زباله‌ بسوزانند، همان سطل‌های زباله‌ای که برای جستن تکه‌نانی تا کمر در آن‌ خم می‌شوند.»

او افزود: «مجوز انتشاراتی که من را عضو صنفی می‌کند که اعضایش در مقابل درد و رنج مردم ستمدیده‌ی جان به‌‌لب رسیده سکوت می‌کنند را نمی‌خواهم.»

نشر کیان‌افراز، از ناشران خصوصی مستقر در تهران، در حوزه چاپ کتاب‌های ادبی و روانشناسی فعال بوده و کتاب‌هایی چون «روانکاوی بالینی لاکان» و «اشعار جورج اورول» را منتشر کرده است.

این ناشر همچنین با انتقاد از «سلاخی» شدن آثار نویسندگان «زیر ساطور سانسور» حاکم بر نشر ایران نوشت: «مجوز انتشاراتی را که برای ورود به ساختمان وزارت ارشاد اسلامی‌تان، به من نحوه‌ حجابم متذکر می‌شوید و اگر حجابم مطابق میلتان نباشد اجازه‌ ورود نمی‌دهید، نمی‌خواهم.»

خانم کیان‌افراز تاکید کرد: «من و زنان سرزمینم به ارشادتان به هیچ شکلش نیاز نداریم. نه به وزارت ارشاد اسلامی‌تان که سلاخ‌خانه‌ فرهنگ، هنر و ادبیاتمان است. نه به گشت ارشادتان که سلاخ‌خانه‌ مهساهایمان است.»

تاکنون برخی از نویسندگان مطرح ایرانی از جمله مصطفی مستور نیز به اعتراضات مردمی علیه حکومت پیوسته‌اند و از سرکوب‌ها انتقاد کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران نیز در واکنش به اعتراضات جاری در کشور همبستگی خود را با «جنبش آزادیخواهی مردم ایران» اعلام کرده و از نویسندگان و هنرمندانی که «حیات حرفه‌ای‌شان به آزادی بیان گره خورده، و نیز از تشکل‌ها و نهادهای همسو در سراسر جهان» خواسته است صدای این جنبش باشند.

صدها دانشگاهی فمینیست خواستار همبستگی جهانی با زنان ایران شدند

اعتراض در تهران

گروهی متشکل از صدها فعال دانشگاهی فمینیست با امضای بیانیه‌ای از انجمن‌ها و گروه‌های فمینیستی بین‌المللی خواستند برای ایجاد یک همبستگی فراملیتی با زنان و به‌حاشیه‌رانده‌شدگان در ایران به آنان بپیوندند.

در بیانیه این گروه که با عنوان «صدای انقلاب فمینیستی در ایران را بشنوید» منتشر شده، آمده که «قتل» مهسا امینی «فقط یکی از جنایت‌های حکومتی بسیاری است که حاکمیت مبتنی بر آپارتاید جنسیتی ایران عامدانه و ‌نظام‌مند مرتکب آن شده است.»

امضاکنندگان این بیانیه همچنین با اشاره به سرکوب گسترده معترضان در ایران اضافه کردند: «اما دورتادور دنیا گروهی وسیع‌تر از دانشگاهیان و فعالان سیاسی و اجتماعی عمدتا در برابر آن‌چه در ایران دارد می‌گذرد، هنوز ساکت‌اند.»

آنان همچنین بر «برنامه‌ای دگرباش‌فمینیست‌محور، ضدسرمایه‌داری، و ضدفاشیستی» تاکید کردند که اعتراضات کنونی ایران را به «مسائلی مختص جوامع جهان‌اولی تقلیل نمی‌دهد» و اعتراضات ایران یک «مبارزات مشترک» است.

در پایان این بیانیه آمده که اکنون «همبستگی فراملیتی مؤثر با زنان و دیگر به‌حاشیه ‌رانده‌شدگان در ایران» از همیشه ضروری‌تر است.

اعتراضات کنونی در ایران موجی از حمایت‌های بین‌المللی را به‌ویژه در میان هنرمندان به وجود آورده و در ایران نیز دانشجویان از روز دوشنبه اعتصاب خود را آغاز کرده‌اند.

فرح پهلوی: نیروهای نظامی دست خود را بیشتر به خون آغشته نکنند

شهبانو فرح پهلوی روز چهارشنبه، ششم مهرماه، در پیامی از نیروهای نظامی و امنیتی در ایران خواست دست از سرکوب هموطنان خود و ریختن خون آنها بردارند.

در این پیام آمده است: «من ‌ به نام یک مادر، از فرد فرد همه نیروهای انتظامی، ارتش، سپاه، بسیج، لباس‌شخصی‌ها و یا دیگران با هر گرایشی که دارند می‌خواهم که دست خود را بیشتر به خون جوانان هم‌میهن خود آغشته نکنند.»

آخرین ملکه ایران خطاب به معترضان نیز اضافه کرده است: «با نگرانی و امید، حماسه‌‌های شما را در درگیری با نیروهای فریب‌خوردگان سیاهی، ساعت به ساعت دنبال می‌کنم.»


وی در عین حال در این پیام، «دلاوری و ازخودگذشتگی» معترضان ایرانی را ستایش کرده است.

به دنبال کشته‌ شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس در تهران در اواخر شهریورماه، اعتراضات طولانی و گسترده‌ای سراسر ایران را فراگرفته که بر اثر خشونت ماموران، تاکنون دست‌کم ۷۶ کشته بر جا گذاشته است.

محمد بن سلمان رئیس شورای وزیران عربستان شد

محمد بن سلمان

ملک سلمان، پادشاه عربستان روز سه‌شنبه پنجم مهر ماه در فرمانی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور را به عنوان رئیس شورای وزیران منصوب کرد.

براساس این فرمان خالد بن سلمان، دیگر فرزند ملک سلمان که از محمد بن سلمان جوان‌تر است به عنوان وزیر دفاع عربستان منصوب شد. خالد بن سلمان پیش از این معاون وزیر دفاع بود.

رویترز می‌گوید، هر چند محمد بن سلمان سمت ولیعهدی را به عهده دارد ولی در عمل حاکم عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان و متحد اصلی ایالات متحده در خاورمیانه، است.

طبق این گزارش سمت فیصل بن فرحان، وزیر خارجه، عبدالعزیر بن‌سلمان٬ وزیر انرژی، خالد بن عبدالعزیر الفلیح٬ وزیر سرمایه‌گذاری، عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز٬ وزیر کشور و محمد بن عبدالله الجدان٬ وزیر امور دارایی در کابینه این کشور تغییر نکرده است.

در این فرمان همچنین آمده است که ملک سلمان همچنان در نشست‌های کابینه که در آن شرکت می‌کند، ریاست را بر عهده خواهد داشت.

ساعاتی پس از انتشار این فرمان تلویزیون دولتی عربستان سعودی، ملک سلمان را در حال ریاست بر جلسه روز سه‌شنبه کابینه این کشور نشان داد.

ملک سلمان ۸۶ ساله در سال ۲۰۱۵ به پادشاهی عربستان رسید. او در دو سال گذشته چندین بار در بیمارستان بستری شده است. محمد بن سلمان از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به ولیعهدی عربستان رسید، تلاش‌های گسترده‌ای را برای ایجاد تغییر در این کشور آغاز کرده است.

رویترز می‌گوید، محمد بن سلمان تلاش‌ها برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت را هدایت کرده، او همچنین به زنان اجازه رانندگی داد و قدرت روحانیون بر جامعه را کاهش داده است.

اصلاحات محمد بن سلمان با سرکوب گسترده مخالفان همراه شد و اعضای خاندان سلطنتی فعالان سیاسی و حقوق زنان و همچنین بازرگانان زندانی شدند.

قتل جمال خاشقجی، نویسنده و روزنامه‌نگار سعودی که برای واشینگتن‌پست نیز مطلب می‌نوشت، در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸، اعتبار وی را خدشه‌دار کرده و روابط پادشاهی با ایالات متحده و دیگر متحدان غربی را تیره کرده است.

جمال خاشقجی در پاییز ۲۰۱۸ در سفر به استانبول برای دریافت اسناد رسمی مربوط به طلاق همسر پیشین خود،که به او امکان می‌داد تا با یک زن شهروند ترکیه ازدواج کند، در ساعت اول ورود به کنسولگری سعودی، سلاخی شد.

جمال خاشقجی در سال‌های آخر عمر خود اجازه اقامت و کار در آمریکا را داشت اما شهروند آمریکا نبود.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG