لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۳

نسرین ستوده در چهلمین روز اعتصاب غذا در سی‌سی‌یو بستری شد


همسر نسرین ستوده وکیل و مدافع حقوق بشر که از چهل روز پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده، از بستری شدن وی در سی‌سی‌یو خبر داد.

رضا خندان روز شنبه ۲۹ شهریور با در صفحه فیس‌بوک خود نوشت، نسرین ستوده به که در پی بروز «مشکل قلبی و تنگی نفس، فشار خون بسیار پایین و ضعف عمومی شدید» به اورژانس بیمارستان طالفانی منتقل شده بود، به خاطر وخامت حال خود «به بخش سی‌سی‌یو همان بیمارستان منتقل شد».

خانم ستوده از ۲۰ مرداد ماه گذشته با انتشار نامه‌ای، ضمن درخواست آزادی زندانیان سیاسی، در اعتراض به شرایط زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده است. او شرایط این زندانیان را «ناعادلانه» توصیف کرده و تاکید داشته که وضعیت زندان به‌دنبال شیوع ویروس کرونا «بدتر» نیز شده است.

وی اسفند پارسال نیز دست به اعتصاب غذا زده بود. نسرین ستوده که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، زنان و دانشجویان را بر عهده داشته است، بابت اتهاماتی نظیر «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی» و اهانت به مقامات حکومت ایران در مجموع به ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است که بر اساس قانون مجازات اسلامی ۱۲ سال از این حکم اجرا می‌شود.

در هفته‌های اخیر ۴۴ وکیل دادگستری با انتشار نامه‌ای از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، خواستند که سلامتی خود را به خطر نیندازند.

این وکلا در نامه خود نوشتند: «خانم ستوده و برخی هم‌وطنان ستمدیده ما در زندان که راهی برای احقاق حقوق از دست رفته خود و مردم پیدا نمی‌کنند، به آخرین وسیله متوسل شده و با اعتصاب غذا و با سر دست گرفتن جان عزیز و سلامت خویش به دنبال تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان و رسانیدن پیام خویش به مردم هستند.»

همچنین در روزهای اخیر چندین نهاد بین‌المللی از جمله جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و آکادمی فیلم اروپا، همراه جمعی از هنرمندان و نویسندگان دارای شهرت جهانی از جمهوری اسلامی خواستند که خانم ستوده را فورا آزاد کند.

بازداشت، حکم زندان و اعتصاب این وکیل سرشناس موجی از نگرانی‌ها را در میان مدافعان حقوق بشر برانگیخته است.

انجمن قضات آلمان ۱۳ شهریور جایزه حقوق بشر خود را به خانم ستوده اعطا کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG