لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۸

واکنش‌ها به اشتیاق برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس با موگرینی


روزنامه‌های ایران روز دوشنبه نوشتند که تلاش و اشتیاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای گرفتن سِلفی (خودعکس) با فدریکا موگرینی نشانه «حقارت» و مایه آبروریزی است.

فدریکا موگرینی، مسئول ایتالیایی‌تبار سیاست خارجه اتحادیه اروپا، که روز شنبه برای مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران آمده بود، در مجلس شورای اسلامی مرکز توجه گروهی از نمایندگان مجلس قرار گرفت که برای گرفتن عکس از او، و عکس به همراه او، در اطراف خانم موگرینی تجمع کردند.

انتقادها نسبت به این اقدام گروهی از مجلسیان در حاشیه مراسم تحلیف حسن روحانی به اندازه‌ای گسترش پیدا کرده که شبکه‌های جهانی نظیر بی‌بی‌سی جهانی نیز به پوشش گسترده این خبر پرداخته و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی نیز به نوعی ناچار به واکنش شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به خبر سلفی گرفتن نمایندگان با فدریکا موگرینی گفته است: «واقعیت ... این است که نمی‌توانید مخاطب خود را انتخاب کنید، هر مطلبی به محض نشر آن تمام دنیا متوجه خواهند شد و مخاطب خاصی نداریم.»

وی افزوده است: «امروز بیشترین هزینه در روابط عمومی برای تولید پیام است. برخی از دوستان و همسایگان ما هزینه‌های گزافی برای انتشار و تولید پیام‌های خاص خود در رسانه‌ها دارند. باید حساسیت و هشیاری در تولید پیام داشته باشیم و نیاز دارد ما به طور کامل با یکدیگر هماهنگ باشیم تا منافع ملی را بیشتر تأمین کنیم.»

در تازه‌ترین واکنش‌ها نسبت به این اقدام که در ایران از آن با عنوان «سلفی حقارت» نام برده می‌شود، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تلاش کرده به بهانه «تفکیک قوا» از موضع‌گیری در این زمینه پرهیز کند.

آقای قاسمی گفته است: «متأسفم که دربارهٔ این موضوع نمی‌توانم اظهارنظر کنم. در صحن مجلس اتفاقاتی افتاده و با توجه به تفکیک قوا نمی‌توانم به مسائل داخل مجلس ورود کنم.»

وی در نشست خبری روز دوشنبه، ۱۶ مرداد خود افزوده که «در عکس گرفتن تبحر ندارم و هر کدام می‌تواند معنای خود را داشته باشد ولی ما به مسائل داخلی ورود نخواهیم داشت.»

برخلاف قاسمی، صادق خرازی، دیپلمات و نماینده پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل به صراحت سلفی گرفتن شماری از نمایندگان در حاشیه مراسم تحلیف روحانی را مورد انتقاد قرار داده است.

وی در صفحه اینستاگرام خود نوشته که «ای کاش مجلس یک واحد آموزش پروتکل رفتار و اخلاق جمعی برای نمایندگان محترم تدارک می‌دید که وجاهت نمایندگان محترم دستمایه نقد قرار نمی‌گرفت.»

خرازی با نوشتن بیت «جای آن است که خون موج زند در دل لعل»، عمق ناراحتی خود از این رفتار را نشان داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز از آنجا که حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه، در مجلس همراه فدریکا موگرینی بود و اقدام به عکس گرفتن از وی و نمایندگان مجلس کرد، خواستار «بازخواست» او از سوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه شده است.

علاوه بر این، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور هم به کنایه در کانال تلگرامی خود دربارهٔ این موضوع نوشته که «مشکل سیاسی نیست، فرهنگی است. ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه‌ای عمیق گرفته شود.»

شعار «درود بر اروپا» توسط نمایندگان

در همین حال، ابوالفضل حسن‌بیگی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رد آنچه «اشتیاق» نمایندگان برای عکس گرفتن با موگرینی نام گرفته، گفته انتقادها نسبت به این اتفاق در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به منظور «زیر سؤال بردن عظمت مراسم تحلیف» طرح می‌شود.

حسن‌بیگی که خود را «یک اصول‌گرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس» معرفی کرده، در گفت‌وگو با روزنامه ایران افزوده که امکان ندارد وی مقابل غرب، «خودباخته» باشد و او و چند نماینده دیگر به «زبان فارسی» در حال صحبت با خانم موگرینی بودند و در آخر نیز با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.

آن‌طور که وی روایت کرده، «چند نماینده و از جمله خود من هم بلند گفتیم مرگ بر آمریکا و درود بر اروپا» و «بعد از صحبت‌ها هم خانم موگرینی علامت شست که نشانه تأیید در فرهنگ اروپایی است، به نمایندگان نشان داد.»

با وجود توضیحات این نماینده اصولگرا که این انتقادها را «برچسب» به نمایندگان دانسته، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از احتمال بررسی سلفی نمایندگان با موگرینی در این هیئت خبر داد.

محمدجواد جمالی به خبرگزاری تسنیم گفته که «اگر شکایتی از سوی نمایندگان در این زمینه به هیئت ارجاع شود، آن را بررسی می‌کنیم.»

وی با بیان اینکه فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز در مجلس، تنها نماینده‌ای بوده که با مسئول سیاست خارجی اتحادیه سلفی گرفته و بعد نیز «عذرخواهی» کرده، «تخریب» مجلس را با آنچه «دستاویز» قرار دادن اقدام چند نماینده نامیده، «دور از انصاف» دانست.

این موضوع انتقاد شماری از نمایندگان مجلس را نیز برانگیخته، از جمله فریده اولادقباد، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، این اقدام را «پسندیده» ندانست و از این که «بانوان نماینده در این صحنه» حضور نداشتند، ابراز خرسندی کرد.

«تصاویر ذوق‌زدگی»، «سلفی جیغ»

محمد دهقان، نماینده طرقبه و چناران و عضو فراکسیون ولایی نیز با انتقاد از این سلفی گرفتن‌ها، در صفحه توئیتر خود نوشته که «انتشار تصاویر ذوق‌زدگی معدودی از نمایندگان با خانم موگرینی خلاف شأن ملت بود.»

خبرگزاری محافظه‌کار و نزدیک به سپاه تسنیم نیز با استقبال از کاریکاتور منتشرشده در صفحه نخست روزنامه «قانون» با عنوان «سلفی جیغ» که با الهام از نقاشی «جیغ» ادوارد مونک کشیده شده و موگرینی را به دلیل «استیصال» از تلاش نمایندگان برای عکس گرفتن با وی به نمایش گذاشته، به نمایندگان مجلس انتقاد کرده است.

تسنیم نوشته که «مثل همیشه مسئولان دلسوز پیش قدم شدند تا با نمایشی در خور شخصیت خودشان، کاربردهای عکس‌های خویش‌انداز را هر چه بیشتر به ملت آموزش دهند، آن هم در زمانی که کشورهای به ظاهر پیشرفته هر روز دستورالعمل‌های جدیدی برای عدم استفاده مسئولانشان از تلفن‌های همراه دوربین‌دار (به خاطر مسائل جاسوسی و امنیتی) منتشر می‌کنند.»

وب‌سایت محافظه‌کار «پارس‌نیوز» نیز سعی کرده دامنه دعوا را گسترده‌تر کند و با انتقاد از افرادی که مخالف «تفکر انقلابی» هستند، نوشته «همه حرف انقلابی‌ها از همان ابتدا همین بود که تفکر غیرانقلابی یعنی حقارت و خفت.»

این وب‌سایت خطاب به شماری از هنرمندان حامی دولت افزوده «مصداق عمومی این تفکر هم در لیست‌هایی بروز و ظهور داشت که برایش پست گذاشتید و ویدئو دادید و تکرار کردید.»

بسیاری از روزنامه‌های چاپ تهران نیز در شماره امروز خود نسبت به سلفی نمایندگان با موگرینی واکنش نشان دادند.

روزنامه «شهروند» با استفاده از واژه «خودباختگی» برای توصیف رفتار این نمایندگان، در صفجه اول خود نوشته که «خودباختگی ابعاد بزرگ‌تر و مهم‌تری دارد که نباید از آن غفلت کرد. هنگامی که بیشتر متولیان رسمی برای تأیید و رد ادعاهای خود به اظهارات و یا مستندات طرف‌های غربی ارجاع می‌دهند مصداق مهم‌تری از خودباختگی در برابر غرب و دیگران است تا انداختن یک سلفی.»

روزنامه «وقایع اتفاقیه» نیز به نقل از «برخی» که توضیحی دربارهٔ آنها نداده، این سلفی را «ثمره نظارت استصوابی برای ورود نمایندگانی» دانسته که «شأن و جایگاهی نه برای خود که برای کشور قائل نیستند.»

روزنامه «کیهان» هم با انتقاد از نمایندگانی که برای «عکس یادگاری با ناقضان برجام، به شکل تحقیرآمیزی صف می‌کشند» ، بیشتر نمایندگان «ذوق‌زده و موبایل به دست» را عضو «فراکسیون امید» مجلس معرفی کرده و حسن قشقاوی را «عکاس‌باشی» نامیده است.

این روزنامه نوشته «البته شاید خیلی هم نباید به نمایندگان لیست امید خرده گرفت آن هم در جایی که مسئولان وزارت امورخارجه به جای تنظیم بهتر برجام با موگرینی به تنظیم صندلی برای گرفتن عکس می‌پردازند.»

روزنامه تندروی «جوان» وابسته به بنیاد تعاون سپاه نیز با انتشار مطلبی با تیتر «حال ملت بد شد» ، سلفی گرفتن نمایندگان «خانه ملت با یک زن» را «بی‌غیرتی» دانسته است.

این روزنامه نوشته «این اوج بی‌غیرتی بود، بی‌غیرتی به دین، به وطن، به ملت تا یک بار دیگر شیون‌کنان بالای سر غربزدگی و بی‌هویتی خویش بنشینیم.»

کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله توئیتر نیز با هشتک «سلفی حقارت» ، به شدت به نمایندگانی که با موگرینی عکس انداختند، انتقاد کرده‌اند.

کاربری نوشته «حالا دلیل تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام را فهمیدم» و دیگری این اقدام نمایندگان را به موضوع «غربزدگی» ایرانی‌ها ربط داده که «۵۰ سال قبل آل احمد آن را فریاد کرد.»

حسن قشقاوی (سمت راست)
حسن قشقاوی (سمت راست)

دیدن نظرات (۱۲۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG