لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۵۲

فدراسیون وزنه‌برداری ازبکستان: پخش سرود شاهنشاهی اشتباه ایرانی‌ها بود


لحظه پخش سرود شاهنشاهی به‌جای سرود جمهوری اسلامی

یک روز پس از جنجالی که بر سر پخش سرود شاهنشاهی ایران به‌جای سرود جمهوری اسلامی در مراسم اعطای مدال رقابت‌های قهرمانی جهانی وزنه‌برداری در ازبکستان برپا شد، یک مقام رسمی فدراسیون وزنه‌برداری ازبکستان به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت که مسئولیت این اشتباه «با طرف ایرانی بود».

این مقام ازبکستانی همچنین گفت که «پس از بُرد ورزشکار ایرانی در مسابقات، به تیم ایران تبریک گفته شد، سرود ملی ایران با مسئولان ورزشی جمهوری اسلامی چک شد و آن‌ها صحت سرود را تأیید کرده بودند.»

در رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری که در تاشکند ازبکستان برگزار شد، رسول معتمدی مدال طلای دوضرب و مجموع و نقره یک‌ضرب را کسب کرد و امیر حقوقی، دیگر نماینده ایران، دو مدال برنز دوضرب و مجموع را به دست آورد.

جنجال از وقتی سر گرفت که مراسم اعطای مدال به دو روزشکار ایرانی حاضر در این رقابت‌ها روز چهارشنبه ۲۴ آذر به‌صورت زنده از تلویزیون جمهوری اسلامی در حال پخش بود و برای لحظاتی بینندگان شاهد پخش سرود شاهنشاهی در سالن مراسم به‌جای سرود جمهوری اسلامی بودند.

البته پخش این برنامه پس از چند ثانیه از تلویزیون ایران متوقف شد و برخی رسانه‌های رسمی ایران اعلام کردند که برگزارکنندگان این رقابت‌ها با چند دقیقه تأخیر سرود جمهوری اسلامی را پخش کرده‌اند.

اما همین چند ثانیه کافی بود تا ایرانیان حاضر در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و توئیتر ویدئوی این چند ثانیه را دست‌به‌دست کنند؛ اغلب در هجو جمهوری اسلامی و برخی نیز در انتقاد از ازبکستان و حتی مقامات ورزشی و دولتی جمهوری اسلامی.

این اشتباه اعتراض رسمی ایران را به‌دنبال داشت و فدراسیون وزنه‌برداری در یک نامه رسمی خواستار عذرخواهی کمیته برگزاری این رقابت‌ها به دلیل این اشتباه شد.

اما امروز یک مقام مسئول در فدراسیون وزنه‌برداری ازبکستان اشتباه در انتخاب سرود ملی را متوجه مقامات ورزشی ایرانی حاضر در ازبکستان دانست و همچنین افزود: «بعد از آن‌که متوجه اشتباه شدیم، با هم در تماس بودیم. ایرانی‌ها در گفت‌وگو با ما پذیرفتند که اشتباه آن‌ها بوده است.»

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با بخش ازبک رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی همچنین گفت: «این اشتباه فدراسیون ازبکستان یا فدراسیون جهانی نبود. بر اساس قوانین موجود همیشه بعد از پیروزی یک تیم سرود ملی آن کشور با مسئولان آن چک می‌شود. این فایل را طرف ایرانی برای ما فرستاد.»

اشتباه در پخش سرود ملی نخستین بار نیست که پیش می‌آید. در تازه‌ترین مورد پیش از این، در آغاز رقابت‌های مقدماتی انتخاب تیم‌های برتر برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۳ نیز که روز ششم آذر میان دو تیم قزاقستان و سوریه برگزار شد، سرود ملی ایران به‌اشتباه به‌جای سرود ملی سوریه پخش شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG