لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۴۳

سقوط اعتبار گذرنامه ایرانی به انتهای جدول گذرنامه‌های جهان


قرار گرفتن گذرنامه ایرانی در جایگاه ۱۹۴در حالی است که پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۰۱ قرار داشت.

بر پایه جدول اعتبار گذرنامه‌های کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰، گذرنامه جمهوری اسلامی ایران به رده ششمین گذرنامه کم‌اعتبار جهان سقوط کرده است.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت پاسپورت ایندکس، در میان ۱۹۹ کشور جهان، گذرنامه ایرانی مقام ۱۹۴ را داراست. پس از پاسپورت ایرانی، گذرنامه‌های یمن، سومالی، سوریه، افغانستان قرار دارند. گذرنامه عراق هم در انتهای جدول است.

معیار اصلی تنظیم این فهرست تعداد کشورهایی است که دارنده هر گذرنامه بدون روادید می‌تواند به آنها سفر کند.

بر اساس اطلاعات تازه وب‌سایت پاسپورت ایندکس، با گذرنامه ایران اکنون بدون دریافت ویزا فقط می‌توان به پنج کشور سفر کرد. این کشورها عبارتند از: ترکیه، میکرونزی، هائیتی. نام دو کشور دیگر اعلام نشده است.

همچنین با گذرنامه ایرانی می‌توان در بدو ورود به ۲۸ کشور روادید گرفت، اما ایرانیان همچنان برای سفر به ۱۶۵ کشور جهان نیازمند دریافت ویزا هستند.

بر اساس این جدول، گذرنامه کشورهایی چون پاکستان، اریتره، بنگلادش، ‌کره شمالی، لیبی و مناطق فلسطینی‌نشین نسبت به گذرنامه ایرانی از نظر اعتباری در وضعیت بهتری قرار دارند.‎

قرار گرفتن گذرنامه ایرانی در جایگاه ۱۹۴ در حالی است که پاسپورت ایرانی در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۰۱ قرار داشت.

دو سال پیش از این نیز، جایگاه گذرنامه ایرانی در میان ۱۹۹ کشور، ۹۲ بود و ایرانی‌ها می‌توانستند بدون روادید به ۴۰ کشور جهان سفر کنند.

این روند به‌شدت نزولی اعتبار گذرنامه ایرانی در حالی رخ می‌دهد که یکی از شعارهای دولت حسن روحانی افزایش اعتبار گذرنامه ایرانی بود.

پیش از این، علیرضا ابراهیمی، عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس، با اشاره به اینکه اعتبار گذرنامه ایرانی در چند سال اخیر پایین‌تر آمده است، گفته بود: «در حال حاضر حفظ منزلت و شأن گذرنامه ایرانی با چالش مواجه شده و سخت‌گیری‌های سایر کشورها برای ورود ایرانیان به کشورشان بسیار است».

ایرانیان تا سال ۵۷، می‌توانستند بدون ویزا به اکثر کشورهای اروپایی به جز چند کشور اروپای شرقی سفر کنند.

بر اساس اطلاعات تازه وب‌سایت پاسپورت ایندکس برای سال ۲۰۲۰، گذرنامه دو کشور ژاپن و نیوزیلند به طور مشترک در جایگاه یکم جدول قرار گرفته‌اند. شهروندان ژاپنی می‌توانند با گذرنامه خود به ۸۲ کشور بدون نیاز به دریافت روادید سفر کنند و در بدو ورود به ۳۶ کشور دیگر نیز ویزا بگیرند.

فنلاند، اتریش، لوکزامبورگ، ایرلند، کره جنوبی، سوئیس و استرالیا به طور مشترک در رتبه دوم معتبرترین گذرنامه‌های جهان قرار دارند.

منابع: سایت پاسپورت ایندکس و رادیو فردا / پ.پ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG