لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۴۰

تداوم اعتصاب غذای سهیلا حجاب، زندانی سیاسی، به‌رغم وضعیت جسمی «نامساعد»


سهیلا حجاب

گزارش‌ها از ایران حاکی است سهیلا حجاب، فعال مدنی ۳۱ ساله و از مخالفان حجاب اجباری که دوران محکومیتش را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کند، از دو هفته پیش و با وجود شرایط «نامساعد» جسمی همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

خانم حجاب از ۲۸ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است. این در حالی است که او از مشکلاتی در ناحیه معده و کلیه رنج می‌برد و در روزهای گذشته نیز، افت شدید فشار خون منجر به بیهوشی او شده است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر، روز جمعه، نهم مهر، در یک رشته‌توییت از «وخامت» وضعیت جسمی سهیلا حجاب خبر داد.

او با اشاره به این‌که مسئولان زندان بعد از ماه‌ها حاضر به درمان خانم حجاب نیستند، افزود که او با اعتصاب خود «خواهان استفاده از حق قانونی، یعنی حق مرخصی درمانی است»‌.

به نوشته ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، با دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، از اعزام سهیلا حجاب به بیمارستان و دسترسی او به مراقبتت‌های پزشکی به‌رغم بروز مشکلات کلیوی جلوگیری شده است.

سهیلا حجاب خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و اواخر اسفند همان سال با تودیع قرار وثیقه سه میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه او را بابت اتهاماتی از قبیل «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب» و «تشکیل گروه غیرقانونی» مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم کرد که با اعمال قانون ۱۳۴ مجازات اسلامی، پنج سال از این حکم برای او قابل اجراست.

پس از تایید حکم از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، خانم حجاب روز سوم خرداد ۹۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

گزارش‌ها همچنین حاکی از گشایش پرونده‌ای جدید علیه این فعال مدنی در دوران حبس است. خانم حجاب در این پرونده نیز به دلیل تماس‌های تلفنی با خارج از زندان و انتشار صحبت‌هایش در فضای مجازی به «تبلیغ علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» متهم شده است.

رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران دلیل بازداشت این فعال مدنی ۳۱ ساله را «هواداری از یکی از سازمان‌های مخالف نظام» عنوان کرده‌اند.

خانم حجاب پیش از این نیز در دی‌ماه ۹۷ در شیراز بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به دو سال حبس محکوم شده بود، اما پس از تحمل پنج ماه حبس در زندان عادل‌آباد شیراز با اعمال عفو از زندان آزاد شد.

با استفاده از توییتر، هرانا و گزارش‌های پیشین رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG