لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۶

گالوپ: کمتر از ۵۰ درصد ایرانی‌ها به حکومت کشورشان اعتماد دارند


نتایج تازه‌ترین نظرسنجی موسسه «گالوپ» نشان می‌دهد که در میانه بحران اقتصادی و همه‌گیری کووید ۱۹ که ایران را به یکی از مراکز شیوع این بیماری مبدل کرده است، اعتماد مردم به «حکومت» کشور به زیر پنجاه درصد سقوط کرده است.

نگاهی کلی به نظرسنجی‌های گالوپ در گذشته می‌گوید که مردم ایران طی این سال‌ها، هیچ‌گاه تا این اندازه به حاکمیت جمهوری اسلامی بی‌اعتماد نبوده‌اند.

بر اساس گزارشی که در وب‌سایت این موسسه جهانی منتشر شده است، از هر ده شهروند ایرانی، دست‌کم چهار نفر بر این باورند که استانداردهای زندگی و معیشتی‌شان در مقایسه با گذشته افت کرده است و روزبه‌روز بدتر هم می‌شود.

از سوی دیگر، تنها شش درصد از ایرانی‌ها موافق سیاست‌های دولت ایالات متحده آمریکا هستند.

تازه‌ترین نظرسنجی جهانی گالوپ در ماه اوت ۲۰۲۰ (تابستان ۹۹) برگزار شد که بر این اساس، تنها ۴۷ درصد مردم ایران اعلام کردند که به حکومت کشورشان اعتماد دارند.

این در حالی است که پنجاه درصد ایرانی‌ها می‌گویند اعتماد خود را به حکومت از دست داده‌اند.

روند نظرسنجی‌های این موسسه در یک دهه گذشته نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۶ به این سو، هم‌زمان با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» که منجر به اعمال تحریم‌های سنگین علیه تهران شد، اعتماد مردم ایران نیز به حکومت کشورشان رو به کاهش گذاشته است.

به گفته گالوپ، پیش از آن، در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، از هر ده ایرانی تقریبا هفت نفر به حکومت کشور اعتماد داشت.

از سوی دیگر، گزارش گالوپ می‌گوید که به رغم کاهش چشمگیر اعتماد ایرانی‌ها به حاکمیت، نظر مردم نسبت به رهبری دولت آمریکا حتی بیش از این تغییر یافته است. در سال ۲۰۱۷، نوزده درصد ایرانی‌ها گفتند که موافق عملکرد رهبران ایالات متحده هستند، در حالی‌که ۴۲ درصد مخالف بودند و ۳۸ درصد نیز اعلام کردند که نظری در این‌باره ندارند.

در سال ۲۰۱۸، میزان «نارضایتی» و مخالفت مردم ایران با سیاست‌های رهبران آمریکا به ۸۵ درصد رسید. شمار مخالفان این‌بار با مشارکت افرادی افزایش یافت که در نظرسنجی قبلی نظر خود را اعلام نکرده بودند.

این تغییر نشان می‌دهد بسیاری از ایرانی‌ها در اولین سال روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، موضع خاصی نسبت به آن نداشتند تا آن‌که آمریکا توافق هسته‌ای را رها کرد و به تبع آن، چرخشی قابل توجه در دیدگاه‌های مردم ایران نسبت به مواضع رهبران ایالات متحده اتفاق افتاد.

مقایسه نتایج نظرسنجی‌ها در این سال‌ها به خوبی نشان می‌دهد که چگونه راهبرد «فشار حداکثری» و بازگشت تحریم‌های سنگین علیه حکومت ایران در سال ۱۳۹۷، خوش‌بینی مردم نسبت به بهبود شرایط اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

پیش از آن، دولت حسن روحانی کوشیده بود ایران را از انزوا خارج و در اقتصاد جهانی مشارکت کند.

دونالد ترامپ روز جمعه سوم آبان گفت که در سه سال اخیر رویکرد دولت او باعث شده است که «ایران از یک ثروتمند به یک کشور فقیر» تبدیل شود و تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۷ درصد کاهش داشته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر هم گفته بود که راهبرد فشار حداکثری علیه ایران به اقتصاد این کشور به شدت ضربه زده و به همین دلیل، به محض پیروزی او در انتخابات سوم نوامبر، ایران اولین کشوری خواهد بود که برای توافق با او تماس خواهد گرفت.

منابع: گالوپ، رادیو فردا/ آ.ت/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG