لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۳۲

اجازه خروج کشتی‌های باری ایران در برزیل «صادر شد»


کشتی باوند با بار ۴۸ هزار تن ذرت در این تصویر از ۱۹ ژوئیه در بندر پاراناگوآ دیده می‌شود

مقام‌های رسمی برزیل گفته‌اند کشتی‌های باری ایران که به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و امتناع برزیل از سوخت‌رسانی، در سواحل آن کشور معطل شده بودند، سوخت دریافت کرده و اجازه یافته‌اند بندر را ترک کنند.

یک سخنگوی اتحادیه بنادر و پایانه‌های دریایی برزیل به رویترز گفته سوخت‌رسانی‌ها به شناورهای ایران در اوایل روز ۲۷ ژوئیه/پنجم مرداد ماه آغاز شد.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، نیز روز شنبه به نقل از «یک منبع آگاه»، بدون اشاره به جزئیاتی، گفته بود پس از «پیگیری‌های فنی و حقوقی»، دو کشتی باری «ترمه» و «باوند» سوخت‌گیری را در بندر پاراناگوآ، در جنوب برزیل، آغاز کرده‌اند.

این دو کشتی از دو ماه پیش در بندری در برزیل متوقف مانده بودند و شرکت ملی نفت برزیل، پتروبراس، به دلیل نگرانی‌ها و پیامدهای ناشی از تحریم‌های آمریکا، از ارائه سوخت به آنها خودداری می‌کرد.

شرکت نفت برزیل دلیل تحویل ندادن سوخت به کشتی‌های ایرانی را حضور آن‌ها و شرکت مالک، در فهرست تحریم‌های واشینگتن، عنوان کرده بود.

پس از گذشته چند هفته جمهوری اسلامی، برزیل را تهدید کرد اگر اجازه سوخت‌گیری ندهد وارداتش را از برزیل قطع خواهد کرد.

در هر صورت در سوم مرداد ماه دادگاهی در برزیل حکم داد که شرکت ملی نفتی آن کشور باید به کشتی‌ها سوخت بدهد.

بنا بر گزارش‌ها انتظار می‌رود کشتی باوند با بار ذرت به مقصد ایران، بندر پاراناگوآ را ترک کند و کشتی ترمه نیز راهی امبیتوبا خواهد شد تا بار ذرت خود را دریافت کند.

دادگاه برزیلی که حکم به سوخت‌رسانی به کشتی‌ها داده، می‌‌گوید شرکت صادرکننده ذرت به ایران، در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار ندارد و در نتیجه پتروبراس باید به کشتی‌های حمل‌کننده بار این شرکت سوخت تحویل دهد.

پیشتر سخنگوی شرکت صادرکننده ذرت به آسوشیتدپرس گفته بود، آن‌ها برای حل ماجرا به دادگاه مراجعه کرده‌اند.

دو روز پیش روبرتو کاستلو برنکو، مدیرعامل پتروبراس، به رویترز گفته بود شرکت او به حکم دادگاه احترام خواهد گذاشت.

واشینگتن هنوز واکنشی به حکم دادگاه برزیل در مورد سوخت‌رسانی‌ به کشتی‌ها و تحریم احتمالی شرکت پتروبراس نشان نداده‌است.

مقام‌های دولت دونالد ترامپ تاکید کرده‌اند فرآورده‌های کشاورزی، در کنار فناوری‌های ارتباطات، دارو و محصولات پزشکی و کمک‌های انسان‌دوستانه در فهرست تحریم‌ها علیه ایران قرار ندارند و اظهارات مقام‌های تهران در این مورد را نیز رد کرده‌اند.

تحریم‌ها سبب شده تا بسیاری از کشورها، نگران از واکنش واشینگتن، از داد و ستد با ایران منصرف شوند و یا آن را بسیار محدود کنند. نقل‌وانتقالات مالی نیز با موانع مختلفی روبه‌رو است.

ایران بزرگ‌ترین واردکننده ذرت از برزیل، و پنجمین واردکننده گوشت و سویا از این کشور است.

رویترز، آسوشیتدپرس، رادیو فردا/ت

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG