لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۰۷

خبرخوان

دو حمله پهپادی به انبارهای مهمات یک گروه شبه‌نظامی شیعه در عراق

تصویر یکی از حملات آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شیعه عراقی مورد حمایت ایران

خبرگزاری رویترز نام این گروه را منتشر نکرده است اما منابع عراقی گزارش داده‌اند که انبار مهمات گروه «کتائب امام علی» هدف حمله قرار گرفته است.

یکی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی روز دوشنبه چهارم مرداد از حمله پهپادی به انبارهای مهمات خود در جنوب شهر نجف خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، انبار مهمات این گروه که عضوی از ائتلاف حشد الشعبی است اما مانند اکثر گروه‌های عضو این ائتلاف مورد حمایت ایران مواضع افراطی ندارد، در دو حمله پهپادی منفجر شده است.

رویترز نام این گروه را منتشر نکرده است اما منابع عراقی گزارش داده‌اند که انبار مهمات گروه «کتائب امام علی» هدف حمله قرار گرفته است.

رهبران این گروه در بیانیه‌ای گفته‌اند که این حملات بعد از ظهر روز دوشنبه انجام شده است.

این بیانیه می‌گوید جزئیات حملات پهپادی به زودی منتشر می‌شود.

دولت عراق تاکنون واکنشی به این حملات نداشته و هیچ کشور یا گروهی نیز مسئولیت حملات را برعهده نگرفته است.

در همین حال، ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا که از نیروهای عراقی در مبارزه با گروه حکومت اسلامی حمایت می‌کند گفته است که در دو روز گذشته هیچ حمله هوایی در سوریه یا عراق انجام نداده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، خبرگزاری عراق و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

یک مقام سازمان عذا و دارو: ایران دو میلیون دوز واکسن فایزر از بلژیک وارد می‌کند

یک مقام دارویی ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور در حال خرید دو میلیون دوز واکسن کرونای محصول شرکت‌های آمریکایی-آلمانی «فایزر» و «بیو ان تک» از کشور بلژیک است.

به گزارش تسنیم، حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان عذا و دارو گفته است: برای واردات دو میلیون دوز واکسن فایزر قراردادی با هیئت امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به‌شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران وارد شود

حیدر محمدی اضافه کرده است: «واکسن جانسون اند جانسون هم در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی است.»

به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان عذا و دارو در حال حاضر شش واکسن اسپوتنیک، «بعضی از سایت‌های آسترازنکا»، سینوفارم، بهارات هند، فایزر بلژیک و جانسون اند جانسون آلمان در ایران مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند.

او اضافه کرده است این واکسن‌ها به‌محض تطبیق در بدو ورود به کشور، اجازه مصرف خواهند داشت.

این مقام دارویی در حالی از خرید دوز میلیون دوز واکسن فایزر خبر داده است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۹ دی سال گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی، با نام بردن از واکسن فایزر، ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی را «ممنوع» اعلام کرد.

علی خامنه‌ای گفته بود: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. اگر توانسته بودند واکسنی درست کنند و اگر کارخانه فایزر آنان می‌تواند واکسن درست کند، اول برای خودشان مصرف کنند که در ظرف ۲۴ساعت چهار هزار تلفات ندهند. این در مورد انگلیس هم صادق است.»

زمانی علی خامنه‌ای واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرد که بسیاری از کشورهای جهان از جمله همسایگان ایران در حال برنامه‌ریزی برای دریافت واکسن‌های خارجی بودند.

ممنوعیت وارادت واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی با وعده «ستاد فرمان اجرایی فرمان امام»، زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی برای تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن داخلی همزمان بود.

اخیرا روزنامه شرق در گزارشی نوشت موسسه برکت، برای پیش‌فروش ۱۲۰ میلیون دُز واکسن برکت یک میلیارد دلار از «محل اعتبارات دولتی» گرفته است.

اما به دنبال ناتوانی در تحقق وعده تولید واکسن داخلی در تولید انبوه و افزایش شدید آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران، علی خامنه‌ای در روز ۲۰ مرداد امسال گفت، واکسن «به هر طریق ممکن» تامین شود.

به دنبال افزایش بحران کرونا در ایران در ماه‌های گذشته به‌ دلیل ممنوعیت اولیه واردات واکسن‌های غربی که منجر به ثبت رکوردهای تازه‌ای در آمار تلفات و مبتلایان کرونا در کشور شد، رسانه‌های نزدیک به به رهبر جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند منابع دیگر را به عنوان دلیل مشکلات واکسیناسیون در کشور معرفی کنند.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه ایران در ۲۲ شهریور گفته بود در خصوص واردات واکسن، ازجمله واکسن‌های فایزر و مدرنا «خط قرمزی» در کشور وجود نداشته است.

بحران کرونا؛ «یک سوم» دانشجویان ایران عضو خانواده خود را از دست داده‌اند

نمایی از دانشگاه تهران

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان می‌گوید یک سوم دانشجویان در ایام کرونا، «تعدادی از اعضای خانواده خود» را از دست داده‌اند.

مجید صفاری‌نیا روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور در ادامه گفت این داده‌ها نتیجه آمارگیری از ۱۹ هزار دانشجو است.

به‌گفته وی، بازگشایی محدود و تدریجی دانشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم است.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعداد دانشجویان کشور در سال ۹۸ حدود ۳.۴ میلیون نفر بوده و اظهارات صفاری‌نیا در صورت صحت و دقت، نشان می‌دهد که شمار واقعی جان‌باختگان ایران از کرونا بسیار بیشتر از ارقام رسمی است.

آمارهای وزارت بهداشت شمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را کمتر از ۱۱۸ هزار نفر نشان می‌دهد، اما آمار رسمی اعلام شده از سوی این وزارتخانه مورد تردید شماری از مقام‌های بهداشتی ایران قرار دارد و در این ارتباط گفته شده که شمار مبتلایان و جان‌باختگان، دست‌کم دو برابر این آمار رسمی است.

آقای صفاری‌نیا در ادامه گفته است برای بازگشایی دانشگاه‌ها، پروتکل‌های بهداشتی محیط‌های آموزشی باید توسط وزارت بهداشت و درمان بازنگری شود و شرایط حضور در کلاس، خوابگاه، سالن‌های ورزشی و رستوران‌ها مشخص شود.

وی در ادامه گفت انجام واکسیناسیون ۷۰ درصدی جامعه و بازنگری شیوه نامه‌های بهداشتی موجود یک ضرورت است.

تاکنون کمتر از ۱۷ درصد جمعیت ایران هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

با استفاده از گزارش صداوسیما، ایسنا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

توماج صالحی، ‌خواننده رپ اعتراضی، با قرار کفالت از زندان اصفهان آزاد شد

توماج صالحی روز ۲۱ شهریور به دست ماموران امنیتی بازداشت و سپس به تبلیغ علیه نظام متهم شد.

توماج صالحی، ‌خواننده رپ اعتراضی، سه‌شنبه عصر با قرار کفالت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

آقای صالحی روز ۲۱ شهریور به دست ماموران امنیتی بازداشت و سپس به تبلیغ علیه نظام متهم شد.

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، به وب‌سایت «رویداد ۲۴» گفته بود که این اتهام به صورت غیررسمی به پدر این خواننده اعلام شده و پرونده او در دادسرای شاهین‌شهر اصفهان ثبت شده است.

این خواننده رپ اعتراضی در دو اثر اخیر خود به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود. این آثار ویدئویی با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبرو شده بود.

او در شعارهای خود، از جمله به موضوعاتی چون اعتصاب‌های کارگری، فساد دولتی، اعدام‌ و زندان و همچنین قرارداد ۲۵ ساله با چین پرداخته بود.

رئیس دانشگاه تهران یک روز بعد از درخواست آزادی کسری نوری برکنار شد

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس برکنار شده دانشگاه تهران

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از سمت خود برکنار شد. آقای نیلی احمدآبادی تنها یک روز قبل از این خواستار آزادی کسری نوری، دانشجوی دانشگاه تهران، شده بود.

رسانه‌های داخلی متن حکم محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، را منتشر کرده‌اند که محمد مقیمی را به عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب کرده است.

آقای مقیمی استاد مدیریت دولتی دانشگاه تهران است که در کارنامه خود معاونت آموزش و برنامه‌ریزی دیوان محاسبات کشور، ریاست هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان قم و ریاست پردیس فارابی دانشگاه تهران را دارد.

گزارش این رسانه‌ها می‌گوید که زلفی‌گل در نامه‌ای جداگانه از محمود نیلی احمدآبادی به خاطر تلاش‌های او در مدت تصدی ریاست دانشگاه تهران قدردانی کرده است. آقای نیلی آبادی از خرداد ۱۳۹۳ این سمت را برعهده داشت.

رئیس برکنار شده دانشگاه تهران روز دوشنبه در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، خواستار عفو یا آزادی مشروط کسری نوری شده بود.

نیلی احمدآبادی همان روز در مصاحبه‌ای عنوان کرد با توجه به این که آقای نوری نیمی از دوره حبس خود را گذرانده است و قانون اجازه آزادی او را بر اساس این شرایط می‌دهد، دانشگاه تهران بنابر تقاضای خانواده این دانشجوی زندانی، درخواست آزادی او را در دستور کار قرار داده است.

کسری نوری از دراویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» در جریان واقعه گلستان هفتم، اول اسفند ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دراویش بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به شهرستان «ثلاث باباجانی» و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

هند از کشف نزدیک به سه میلیارد دلار هروئین «قاچاق‌شده از طریق بندرعباس» خبر داد

بندرعباس

مقام‌های هندی روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، از کشف نزدیک به سه تُن هروئین خبر دادند که از منشأ افغانستان و از طریق بندرعباس در جنوب ایران به این کشور حمل شده بود.

به گفته این مقامات، ارزش مواد مخدر ضبط‌شده از این محموله رقم هنگفت ۲.۷۲ میلیارد دلار است که با این حساب این محموله یکی از بزرگ‌ترین محموله‌هایی غیرقانونی است که تا به امروز در هند کشف شده است.

مقام‌های ایالت گجرات گفتند که این محموله از سوی اتباع افغان تحت نام سنگ‌های نیمه‌فرآوری شده طَلق از افغانستان و از طریق بندرعباس ایران به بندر موندرا در گجرات منتقل شده و آزمایش‌های پزشکی قانونی وجود بیش از ۲۹۸۸ کیلوگرم هروئین در آن را تأیید کرده است.

ادارات مربوطه در هند می‌گویند پس از دریافت اطلاعاتی مربوط به دو کانتینر در بندر موندرا موفق به کشف این مواد شده‌اند و دو نفر تبعه افغانستان را نیز در این ارتباط دستگیر کرده‌اند که بازجویی از آنها ادامه دارد.

کشف این محموله بزرگ همزمان است با هرج و مرج حاکم بر وضعیت افغانستان که پس از تسلط ماه گذشته گروه طالبان بر حکومت این کشور پیش آمده است.

افغانستان بزرگ‌ترین منشأ مواد مخدر غیرقانونی در جهان است.

سران گروه طالبان گفته‌اند که قصد دارند تجارت مواد مخدر را ممنوع کنند، بدون این که جزئیات بیشتری در مورد چگونگی اجرای این تصمیم ارائه دهند.

سهم ایران از بازار سه هزار میلیارد دلاری سازمان شانگهای «نیم درصد هم نیست»

بررسی وضعیت تجارت ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نشان می‌دهد که سهم ایران از این بازار با ارزش بیش از سه هزار میلیارد دلار، حتی به نیم درصد هم نمی‌رسد.

سایت «۹۰ اقتصادی» روز سه‌شنبه با بررسی حجم تجارت خارجی کشورهای عضو این سازمان گزارش داد که مجموع واردات ۸ کشور چين، هند، پاکستان، روسيه، قزاقستان، ازبکستان، قرقيزستان و تاجيکستان در سال ۲۰۲۰ حدود ۳ هزار و ۱۱۸ میلیارد دلار بوده است.

اما میزان صادرات ایران به این هشت کشور طی سال گذشته تنها ۱۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار بوده است که کمتر از نیم‌ درصد است.

بر اساس همین گزارش، بالاترین سهم ایران از بازار این کشورها مربوط به پاکستان با ۲/۲ درصد و قرقیزستان ۱/۳ درصد بوده و سهم ایران در بازار مابقی کشورها کمتر از یک درصد و حتی نیم درصد است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۶ شهریورماه از پذیرفته شدن «سند عضویت دائم» ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر داده بود، سازمانی که در سال ۲۰۰۱، توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان پایه‌گذاری شد و کشورهای هند و پاکستان نیز در سال ۱۳۹۵ به عنوان عضو اصلی آن انتخاب شدند.

ایران از سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور داشت و این سازمان سال ۱۳۹۵ درخواست عضویت دائم ایران را رد کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر با تبلیغ درباره سیاست «نگاه به شرق» برای گسترش روابط خود با چین و روسیه تلاش کرده است که سند همکاری‌های ۲۵ ساله با چین را به امضا برساند که برخی منتقدان آن را «فروش ایران به چین» توصیف کردند و سند همکاری‌ راهبردی با روسیه از جمله پروژ‌ه‌های مرتبط با این دیدگاه را که توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ترویج شده است تمدید کند.

افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند. از سال ۲۰۱۵ کشورهای ارمنستان، آذربایجان، نپال، کامبوج، ترکیه و سریلانکا نیز به صف متقاضیان عضویت در این سازمان پیوسته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های سایت ۹۰ اقتصادی و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

وعده طالبان برای صدور اجازه بازگشت دختران به مدرسه

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان

با بالا گرفتن اعتراض و انتقاد شدید به دعوت نشدن از دختران برای حضور در کلاس‌های درس در افغانستان، گروه طالبان روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وعده داد که دختران افغان «در اسرع وقت» به مدرسه بازگردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در یک نشست رسانه‌ای در کابل در مورد بازگشت دختران به مدرسه گفت: «ما در حال نهایی کردن کارها هستیم… این امر در اسرع وقت اتفاق می‌افتد.»

وی در عین حال افزود که برای این کار، باید از قبل «محیط امنی» برای حضور دختران ایجاد شود،‌ اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

در روزهای اخیر، گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای از بازگشایی مدارس در افغانستان خبر داد، اما تنها از دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد دعوت کرد که از روز ۲۷ شهریور به مدارس بروند.

در آن بیانیه تنها از «استادان و شاگران طبقه ذکور» خواسته شده بود که در مکاتب (مدرسه‌ها) حاضر شوند.

همزمان طالبان روز سه‌شنبه نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد.

به گزارش رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، در روزهای اخیر شماری از زنان در کابل در واکنش به بسته‌ شدن وزارت امور زنان و نامشخص بودن حق آموزش دختران، در مقابل دروازۀ وزارت امور زنان راهپیمایی کردند.

اعتراض وکیل خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس:‌ «فقط راننده نمی‌تواند مقصر باشد»

مهشاد کریمی (راست) و ریحانه یاسینی

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار محیط زیست که در سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی کشته شدند خبر داد که بر اساس نظر کارشناسان راننده «مقصر صد درصد» این حادثه شناخته شده است.

خانم برهانپور روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، به خبرگزاری ایسنا گفت که مستنداتی در زمینه قصور مسئولان از ابتدای امر وجود داشته و دارد اما بر اساس تصمیم یک هیئت سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صد درصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام شده است.

او گفت: «سوال اصلی اینجاست که چرا همه این مستندات کنار گذاشته شده است و راننده را مقصر صد درصد اعلام کرده‌اند. کارشناسان چطور توانسته‌اند نقش برگزارکنندگان این تور مطبوعاتی در زمینه انتخاب اتوبوس و جاده را نادیده بگیرند؟»

اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که برای بازدید از تونل «کانی سیب» عازم منطقه بودند، در تیرماه سال جاری در محور ارومیه- نقده واژگون شد و در پی آن دو خبرنگار کشته و ۱۸ نفر مصدوم شدند.

مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران حوزه محیط زیست خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا، دو خبرنگاری هستند که در این حادثه جان خود را از دست دادند.

در اطلاعیه پلیس راهور ایران درباره اتوبوس خبرنگاران «قصور مسئولان در تامین وسیله نقلیه مناسب و آشنا نبودن راننده با شرایط راه» به عنوان دلایل این حادثه ذکر شده بود.

در همین حال یک عضو کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد که قصور چند دستگاه نظارتی در این حادثه نقش داشته است: «قصور دستگاه‌های نظارتی کاملا محرز است. اعم از پلیس راه، شرکت‌های حمل و نقل، اداره راهداری کشور و سازمان محیط زیست و کارخانه‌ای که این ماشین را به سازمان محیط زیست به امانت داده است.»

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی روز سه‌شنبه گفت که شکواییه و وکالت‌نامه این دو خانواده ثبت شده، اما نظریه هیئت سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» به وکلا و اولیای دم ابلاغ نشده است.

به گفته او، این نظریه بدون دعوت از وکلای اولیای دم و وکیل خبرنگاران و خود خبرنگاران مجروح و استماع اظهارات همگی اعلام شده و عدم دعوت از وکلا و خبرنگاران مجروح شده تخلف هیئت کارشناسی نیز محسوب می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

گزارش‌ها: دو کولبر کُرد ایرانی با شلیک مرزبانان ترکیه کشته شدند

عکس از آرشیو رادیو فردا

سازمان مدافع حقوق بشر هه‌نگاو از کشته شدن دست‌کم دو کولبر کُرد ایرانی از روستاهای ارومیه با شلیک نیروهای مرزبانی ترکیه خبر داد.

گزارش این سازمان می‌گوید که نیروهای مرزبانی ترکیه عصر دوشنبه ۲۹ شهریور در ارتفاعات مرزی استان وان، واقع در کردستان ترکیه، شماری از کولبران را هدف قرار داده و در نتیجه تیراندازی آنها دست‌کم دو کولبر کشته و سه کولبر نیز زخمی شده‌اند.

این گزارش هویت کشته‌شدگان را آلیشان حیدری ۱۸ ساله و سوزدار احمدی ۲۱ ساله عنوان کرده که هر دو از اهالی روستای کوران از توابع ارومیه بوده‌اند. اما هویت دیگر کولبرانی که زخمی شده‌اند برای سازمان هه‌نگاو احراز نشده است.

گزارش مورد اشاره اضافه می‌کند که از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون دست‌کم ۵ کولبر با شلیک مرزبانان ترکیه کشته و ۶ کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

شلیک نیروهای مرزبانی ایران و ترکیه به کولبران و کشته شدن آن‌ها در مناطق مرزی هر چند وقت یک بار خبرساز می‌شود. بر اساس گزارش‌ شبکه حقوق بشر کردستان تنها در سال گذشته میلادی ۵۲ کولبر در مناطق کردنشین کشته شدند.

با استفاده از گزارش‌های رادیو فردا و هه‌نگاو؛ س.ن

نشست‌های هفتگی کلاب «جنبش سبز» در کلاب‌هاوس با «فشار وزارت اطلاعات» تعطیل شد

نشست‌های هفتگی کلاب «جنبش سبز» در کلاب‌هاوس با فشار وزارت اطلاعات تعطیل شده است.

وب‌سایت «کلمه» از احضار حسین سربندی یکی از دست‌اندرکاران این کلاب به وزارت اطلاعات خبر داده و گزارش داده است که تصمیم ماموران امنیتی بر توقف کامل برنامه‌های دو کلاب «جنبش سبز» و همچنین کلاب «دغدغه‌های ایران» است.

حسین سربندی در استوری اینستاگرام خود اعلام کرده است که جلسه روز دوشنبه کلاب «جنبش سبز» به دلیل فشارهای امنیتی لغو شده است.

در این جلسه با حضور علیرضا رجایی، سعید مدنی، مسعود پدرام، مهدی نوربخش و علیرضا خوشبخت قرار بود موضوع «جامعه جنبشی و گذار به دموکراسی» مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

براساس گزارش‌ها، ماموران وزارت اطلاعات روز ۲۷ شهریور حسین سربندی را تهدید کردند که در صورت ادامه برگزاری این نشست‌ها بازداشت خواهد شد.

کلاب «جنبش سبز» روزهای دوشنبه نشست‌هایی با محوریت مسائل سیاسی برگزار می‌کرد. گردانندگان کلاب «دغدغه‌های ایران» هم نشست‌هایی با محوریت مسائل تاریخ سیاسی ایران برگزار می‌کردند.

با استفاده از وب‌سایت کلمه، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

هشدار دبیرکل سازمان ملل نسبت به آغاز «جنگ سرد» بین چین و آمریکا

دبیرکل سازمان می‌گوید: «متاسفانه امروز بین چین و آمریکا تنها تقابل دیده می‌شود».

دبیرکل سازمان ملل نسبت به احتمال آغاز جنگ سرد میان آمریکا و چین هشدار داد و از این کشورها خواست که «روابط کاملا ناکارآمد» میان خود را ترمیم کنند.

آنتونیو گوترش روز دوشنبه ۲۹ شهریور در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت قبل از این‌که مشکلات میان دو قدرت بزرگ جهان به دیگر کشورها سرایت کند، آن‌ها باید فکری به حال ترمیم روابط ناکارآمد خود کنند.

او گفت دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان باید به رغم اختلافات سیاسی، حقوق بشری، اقتصادی، امنیت سایبری و دریای جنوبی چین، همکاری‌های لازم در زمینه‌های تغییرات اقلیمی، تجاری و تکنولوژی را انجام دهند.

دبیرکل سازمان تصریح کرد: «متاسفانه امروز بین چین و آمریکا تنها تقابل دیده می‌شود».

به گفته آقای گوترش، جهان با چالش‌های بی‌شماری از تغییرات اقلیمی تا واکسیناسیون مواجه است که بدون روابط سازنده میان جامعه جهانی، خصوصا قدرت‌های بزرگ قابل حل نیستند.

دو سال پیش نیز دبیرکل سازمان ملل هشدار داده بود که با تلاش‌های آمریکا و چین برای رقابت در حوزه تجاری، مالی، پولی و منافع کشورشان، ریسک تقسیم جهان به دو قطب وجود دارد.

او اکنون نیز با تکرار نگرانی خود گفته است که رقابت ژئوسیاسی و راهبردهای نظامی دو کشور دنیا را به خطر انداخته و آن را دو قطبی می‌کند.

آقای گوترش در ادامه گفته است به همین خاطر ما انتظار داریم فورا دو کشور روابط خود را ترمیم کنند و جلوی آغاز جنگ سرد دیگری در جهان گرفته شود، چون مدیریت آن بسیار سخت‌تر و خطرات آن بسیار بیشتر خواهد بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/د.خ/ک.ر

اعتراضات معلمان «کارنامه سبز» وارد هفدهمین روز خود شد

عکس آرشیوی است

جمعی از معلمان «کارنامه سبز» روز دوشنبه ۲۹ شهریور برای هفدهمین روزِ متوالی مقابل ساختمان وزارت آموزش‌وپرورش در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

وبسایت حقوق بشری «هرانا» که این خبر را منتشر کرده، نوشته است که شمار دیگری از این افراد، دیشب را در همین محل سپری و تحصن کرده‌اند.

قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹، که اصطلاحاً به آن‌ها معلمان «کارنامه سبز» گفته می‌شود، بارها دست به اعتراض زده‌اند.

این افراد که بسیاری از آن‌ها برای اعتراض از شهرهای مختلف به تهران آمده‌اند از روز ۱۳ شهریور دور جدیدی از اعتراضات خود را آغاز کرده‌اند.

کارنامه سبزها در آزمون استخدامیِ متمرکز دستگاه‌های اجرایی شرکت کرده‌اند و نمره قبولی علمی را دریافت کرده‌اند.

دلیل اعتراض این افراد این است که پس از مرحله مصاحبه، پذیرفته نشده‌اند.

در واکنش به این اعتراضات، ناصر سلیمان‌زاده، رئیس مرکز منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌وپرورش گفته‌ است که معرفی داوطلبان به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک، برای استخدام آن‌ها حقی ایجاد نمی‌کند.

آب سد زاینده‌رود به سرعت در حال «ته‌نشین شدن» است

نمایی از سد زاینده‌رود

سخنگوی شرکت آب‌وفاضلاب استان اصفهان می‌گوید آب پشت سد زاینده رود به سرعت در حال ته‌نشین شدن است.

مهرداد خورسندی روز دوشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد کل حجم سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب است، اما هم اکنون تنها ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب دارد که این میزان در اواخر آذرماه به ۱۲۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

او در ادامه گفت در سال جاری به دلیل کمبود آب مجبور شدیم بسیاری از چاه‌ها را وارد مدار کنیم که به‌دنبال آن شاهد تماس‌های مردمی مبنی بر تغییر طعم و مزه آب بودیم.

آقای خورسندی در ادامه گفت امسال وضعیت سختی داریم، و براساس پیش بینی هواشناسی بارندگی‌های موثر از آذر ماه شروع می‌شود و زمستان نیز بارش‌هایی که کمبود آب را جبران کند، نخواهیم داشت.

با باز شدن آب سد نکو آباد برای آبیاری بخش کشاورزی اصفهان در ۲۰ تیرماه امسال، نهایتا بعد از ۱۰ ماه خشکی، آب در زاینده‌رود جاری شد. اما به خاطر کمبود آب، بعد از ۱۰ روز جلو خروجی سد گرفته شد و زاینده‌رود دوباره خشک شد.

زاینده‌رود بزرگ‌ترین رودخانه مناطق مرکزی ایران با طول ۴۰۰ کیلومتر است که از زردکوه در چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد و اگر سد نکو آباد باز باشد، در نهایت به تالاب گاوخونی می‌ریزد.

آبان‌ امسال منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از خشک شدن کامل «۹۶ درصد» تالاب گاوخونی خبر داد.

بخش عظیمی از ایران، خصوصا خوزستان با بحران آبی مواجه است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

توماج صالحی، خواننده رپ زندانی، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد

توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی که در زندان به سر می‌برد، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است و «ممنوع الملاقات» است.

امیر رئیسیان، «وکیل توماج صالحی»، به وب‌سایت رویداد ۲۴ گفته است که این اتهام به صورت «غیررسمی» به پدر این خواننده اعلام شده است و پرونده آقای صالحی نیز در دادسرای شاهین‌شهر اصفهان ثبت شده است.

حساب منتسب به خانواده توماج صالحی در اینستاگرام روز یک‌شنبه، ۲۱ شهریور از دستگیری این خواننده رپ توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این حساب، مأموران «در یک یورش ۱۲ نفره و با چهار ماشین» به خانه توماج صالحی هجوم برده و پس از بازرسی خانه، او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

این خواننده رپ در دو اثر اخیر خود به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود که ویدئوهای او با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبه‌رو شد.

او همچنین در شعرهای خود به موضوعاتی چون اعتصابات کارگری، فساد دولتی، اعدام‌ و زندان، قرارداد ۲۵ ساله با چین و «بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌» پرداخته بود.

سازمان عفو بین‌الملل روز ۲۶ شهریور در توییتی به اعتراض به بازداشت این خواننده رپ، نوشت توماج صالحی «تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود» و پرداختن به «سرکوب، فساد و فقر» بازداشت شده است و باید «فوری و بدون قید و شرط» آزاد شود.

مقام‌های قضایی و امنیتی ایران تاکنون هیچ توضیحی درباره علت بازداشت این خواننده نداده‌اند.

مجموعه تلویزیونی تاج بهترین سریال مراسم امی ۲۰۲۱ شد

مجموعه تلویزیونی «تاج» (The Crown) برنده جایزه بهترین سریال در هفتاد و سومین دوره مراسم «امی» شد.

مراسم امسال در شهر لس آنجلس برگزار شد و با توجه به پروتکل‌های بهداشت مربوط به کرونا، تنها ۵۰۰ مهمان اجازه حضور در این مراسم داشتند.

در این مراسم که طی آن جوایزی به بهترین سریال‌های تلویزیونی تعلق می‌گیرد، همه جوایز اصلی بخش مجموعه‌های درام، از جمله جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین سریال، به سریال «تاج» رسید.

علاوه بر این، الیویا کُلمن و جاش اوکانر، به‌ترتیب برنده بهترین بازیگر نقش نخست‌زن و مرد برای بازی در سریال «تاج» شدند.

الیویا کلمن ۴۷ ساله در این سریال بازیگر نقش ملکه الیزابت دوم و جاش اوکانر ۳۱ ساله، بازیگر نقش چارلز، ولیعهد بریتانیا هستند.

در مراسم امسال امی، سریال «گامبی وزیر» عنوان بهترین مجموعه کوتاه تلویزیونی را به خود اختصاص داد و سریال طنز «تد لاسو» هم از دیگر برندگان امسال بودند که جایزه بهترین سریال طنز را به خود اختصاص داد و هانا وادینگام و برت گلدستین، دو بازیگر این سریال هم برنده جایزه نقش مکمل زن و مرد شدند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG