لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۲۰

درخواست مقتدی صدر برای «دخالت و نظارت» سازمان ملل در انتخابات عراق


انتظار می‌رود قالب جدید انتخاباتی در عراق به سود حامیان مقتدی صدر تمام شود

مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی، روز چهارشنبه، ۲۲ بهمن، در یک نشست رسانه‌ای کم‌سابقه در مقابل خانه خود در شهر نجف از برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل در عراق حمایت کرد.

او مدعی شد که احزاب رقیب «سعی در تقلب در آرا» دارند و افزود که «به تأخیر انداختن انتخابات برای عراق یک فاجعه خواهد بود.»

این روحانی شیعه گفت: «من تقلب نمی‌خواهم. به همین دلیل درخواست مداخله و نظارت سازمان ملل را دارم.»

مقتدی صدر که رهبر بزرگ‌ترین ائتلاف سیاسی در مجلس عراق است و همواره یکی از مخالفان سرسخت حضور آمریکا در عراق بوده در سال‌های اخیر از ایران نیز فاصله گرفته و با نفوذ تهران در سیاست عراق مخالف است.

جمهوری اسلامی از جمله حامیان مقتدی صدر بود، اما او در سال‌های اخیر از جمهوری اسلامی شدیداً انتقاد کرده و حتی به عربستان سعودی سفر کرد.

برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی، خواسته اصلی جنبش اعتراضی ضد دولتی در عراق است که در سال ۲۰۱۹ فوران کرد و طرفداران صدر نیز در آن شرکت داشته‌اند.

تاریخ انتخابات در ابتدا برای ماه ژوئن تعیین شده بود، اما پس از بروز اعتراضات، زمان آن به ماه اکتبر تغییر کردکه تقریباً یک سال زودتر از موعد مقرر اولیه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقتدی صدر که روز چهارشنبه با ماسک در برابر خبرنگاران ظاهر شد در مورد تأخیرهای بیشتر در برگزاری انتخابات هشدار داد.

بر اساس قانون جدید انتخاباتی، رأی‌گیری در عراق دیگر مبتنی بر فهرست‌های حزبی نخواهد بود و شهروندان می‌توانند به صورت مستقیم به نامزدها رأی بدهند و انتظار می‌رود این قالب جدید به سود حامیان مقتدی صدر باشد.

در ماه نوامبر، آقای صدر گفت که تلاش خواهد کرد تا نخست‌ وزیر بعدی کشور، برای اولین بار، از اعضای جنبش او باشد.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG