لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۳۹

محاکمه یک عراقی به اتهام جنایت علیه بشريت و عضويت در گروه «خلافت اسلامی»


۲۰۱۴ شهر رقه؛ تصویری آرشیوی که یکی از اعضای گروه موسوم به خلافت اسلامی را در سوریه نشان می‌دهد

محاکمه یک مرد عراقی به اتهام قتل عام و جنایت علیه بشریت روز جمعه ۵ اردیبهشت در فرانکفورت آلمان آغاز شد.

دادستانی آلمان او را متهم کرده که به عنوان یکی از اعضای گروه «خلافت اسلامی» در جرایم این گروه با هدف ریشه کن کردن اقلیت ایزدی عراق شرکت داشته و یک دختر بچه پنج ساله ايزدی را که به عنوان برده خریداری کرده و در هوای گرم به زنجیر بسته بود از تشنگی کشته است.

این مرد که طبق قوانین آلمان نامش اعلام نشده در صورت اثبات این جرایم و همچنین به دلیل عضویت در گروه تروریستی «خلافت اسلامی» و مرگ یک دختر ایزدی به حبس ابد محکوم خواهد شد.

طبق اسناد دادگاه این فرد که فقط به نام ال - ج و ۲۷ ساله معرفی شده به اتهامات خود اعتراض نکرده و در اولین جلسه دادگاه بدون هیچ توضیح دیگری هویت خود به عنوان متهم را تایید کرده است.

محاکمه همسر این فرد، یک زن ۲۸ ساله آلمانی که به اسلام گرائیده و فقط با نام جنیفر- و معرفی شده از آوریل سال گذشته به اتهام ارتکاب جرایم جنگی، قتل و عضویت در یک گروه تروریستی در شهر مونیخ آغاز شد.

ال -ج در آن زمان فراری بود ولی مدتی بعد در یونان دستگیر شد و در ماه اکتبر به آلمان تحویل داده شد. طبق اعلام جرم دادستانی او از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ از اعضای فعال گروه خلافت اسلامی و در سوریه، عراق و ترکیه بوده است.

دادستانی می گوید متهم در سال ۲۰۱۵ یک زن ایزدی و دختر ۵ ساله او را به عنوان برده خریداری کرده است. این مادر و دخترش در اوت ۲۰۱۴ توسط این گروه به اسارت گرفته شده و بارها به صورت برده خرید و فروش شدند.

سازمان ملل متحد حملات گروه «خلافت اسلامی» به سرزمین اجدادی اقلیت ایزدی در سال ۲۰۱۴ را یک نسل کشی می‌داند و می‌گوید این اقلیت که جمعیت آنها حدود ۴۰۰ هزار نفر است «آواره شده و یا به قتل رسیده و اسیر شده ‌ند، مردانشان اگر اسلام را نمی‌پذیرفتند اعدام می‌شدند، پسران خردسال را به زور وادار می‌کردند برای گروه خلافت اسلامی بجنگند و زنان و دختران را به عنوان برده می‌فروختند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG