لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۲۱

هشدار معاون سپاه در مورد تکرار «تجربه بنی‌صدر» در صورت انتخاب رئیس‌جمهور «چالش‌گر»


یدالله جوانی در همایشی انتخاباتی در قم
یدالله جوانی در همایشی انتخاباتی در قم

دو روز پس از اظهارات مشاور نظامی علی خامنه‌ای مبنی بر ضرورت انتخاب فردی که دیدگاه‌های او در «تعارض» با رهبر جمهوری اسلامی نباشد، معاون سیاسی سپاه پاسداران نیز درباره «خروجی» انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو اظهارنظر کرد.

یدالله جوانی که در نشستی «تبیینی بصیرتی» با عنوان «بررسی مسائل انتخاباتی» در قم سخنرانی می‌کرد، گفت «کیفیت» این انتخابات از آن رو اهمیت دارد که در صورت «چالش‌گر» شدن فرد منتخب، ممکن است «تجربه تلخ» ابوالحسن بنی‌صدر ایجاد شود.

ابوالحسن بنی‌صدر اولین رئیس‌جمهور ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷، با انحصار قدرت توسط حزب جمهوری اسلامی و نهادهای انقلابی زیر نظر آنان مخالف بود.

دوران ریاست جمهوری او با تنش‌های بسیاری همراه بود و سرانجام در آخرین روز خرداد ۱۳۶۰ مورد استیضاح و در اول تیرماه عزل شد.

یدالله جوانی در ادامه اظهاراتش افزود: «دشمن در چنین موقعیتی، انتخابات ما را این گونه می‌پندارند که خروجی‌اش یا می‌تواند مقوم جبهه مقاومت باشد یا جبهه مقاومت را با مشکلاتی مواجه کند زیرا دولت‌هایی را داشته‌ایم که نوع نگاهشان در سیاست خارجی یکسان نبوده است.»

معاون سیاسی سپاه پاسداران اضافه کرد که انتخابات هشتم تیر «می‌تواند عامل تولید قدرت برای نظام باشد و هم می‌تواند به گونه‌ای دیگر باشد چون دشمن نیز دارد تلاش می‌کند.»

او با این حال در اظهارات خود به ادعای «تلاش‌های دشمن» در حوزه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران اشاره‌ای نکرد.

جوانی به‌طور غیرمستقیم به کاهش مشارکت در دوره‌های انتخابات اخیر در ایران اشاره کرد و گفت: «سه انتخابات گذشته برای کشور ما زیبنده نبود...این موضوع طمع دشمن را برای ایجاد اختلال به دنبال داشت یعنی زمانی که دشمن حضور مردم را کم ببیند وسوسه می‌شود تا چالش ایجاد کند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، بدون اشاره به عوامل کاهش مشارکت شهروندان در انتخابات مختلف در ایران از جمله سرکوب خشونت‌بار اعتراضات، محقق‌نشدن وعده‌های انتخاباتی، پاسخگونبودن مسئولان مقابل مردم، فشارهای اقتصادی و عوامل دیگر، تنها خواستار افزایش مشارکت و برگزاری «باشکوه» انتخابات هستند.

اظهارات جوانی یکی از تازه‌ترین موضع‌گیری‌های نظامیان درباره انتخابات در ایران است که بر اساس قانون اساسی از هرگونه دخالت در سیاست و انتخابات منع شده‌اند.

با این حال فرماندهان نظامی خود را پاسدار انقلاب اسلامی معرفی کرده و در نشست‌هایی که آنها را «تبیینی-بصیرتی» می‌نامند، به اظهارنظر درباره انتخابات و جهت‌دادن به نیروهای بسیجی برای چگونگی مشارکت و انتخاب نامزد نزدیک به نظر رهبر جمهوری اسلامی می‌پردازند.

یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور رهبر جمهوری اسلامی نیز روز ۲۳ خرداد به صراحت از شرکت‌کنندگان در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خواست فردی را «انتخاب کنند» که دیدگاه‌های او «تعارضی» با علی خامنه‌ای نداشته باشد.

او با بیان اینکه مردم رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند که «خود را نفر دوم بداند»، افزود که رئیس قوه مجریه «اگر بگوید آقا این را می‌گوید من این را می‌گویم، این باعث مشکلات در کشور می‌شود. رئیس جمهور نباید دوقطبی ایجاد کند.»

سخنان این دو فرمانده بلندپایه نظامی در حالی بیان می‌شود که دخالت‌ها و اختیارات گسترده رهبر جمهوری اسلامی در همه ارکان حکومت باعث شده که در ایران از رئیس‌جمهور به عنوان «کارگزار» و «پیمانکار» او نام برده شود.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی مخالف حکومت در مطلبی در وب‌سایت زیتون، نزدیک به جریان اصلاح‌طلبی در ایران، نوشته رفتار مستبدانه رهبر جمهوری اسلامی به مرحله‌ای رسیده که «بازیگران و قوانین‌ خلق‌الساعه‌اش دیگر جزءبه‌جزء مطابق هوس مستبد امروز ایران علی‌خامنه‌ای تعیین می‌شوند».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری حوزه، زیتون و رادیو فردا؛ ب.ب/
XS
SM
MD
LG