لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۵۳

دادگستری اصفهان «اجرای حکم اعدام» پنج معترض دی ماه ۹۶ را تکذیب کرد


برگرفته از تصاویر ویدئویی از تجمع در مقابل دادگستری اصفهان

محمدرضا حبیبی، رئیس‌ کل دادگستری استان اصفهان جمعه ۱۰ مرداد «اجرای حکم اعدام پنج نفر» از معترضان دی ماه ۱۳۹۶ را تکذیب کرده است.

طی روزهای اخیر گزارش‌هایی در خصوص قطع تماس با پنج معترض د‌ی‌ماه سال ۱۳۹۶ که محکوم به اعدام شده‌اند، با خانواده هایشان منتشر شده و به همین دلیل گروه‌های مدافع حقوق بشر نسبت به احتمال «اعدام مخفیانه» این پنج معترض زندانی ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان اصفهان، محمدرضا حبیبی « انتشار مجدد اخبار کذب» درباره «اجرای حکم اعدام ۵ اغتشاشگر» را رد کرده است.

محمدرضا حبیبی گفته است: «هیچ گونه تعیین وقتی برای اجرای حکم این ۵ نفر که تشریفات قانونی اجرای آن طی شده باشد وجود نداشته و اخبار منتشره در خصوص اجرای این احکام از پایه و اساس کذب است.»

در همین زمینه، محمدرضا حبیبی روز گذشته هم به «میزان» خبرگزاری قوه قضائیه گفته بود: «در این زمینه اصلا رای قطعی آماده اجرا وجود ندارد.»

با این حال دادگستری اصفهان توضیحاتی در خصوص حکم صادره برای این پنج معترض زندانی ارائه نکرده است.

گزارش‌ها حاکی است که مهدی صالحی، قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶ در بهمن ۹۸ توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان هرکدام به ۲ بار اعدام و ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در همین زمینه، شماری از اعضای خانواده این پنج زندانی به همراه نزدیکان آنها روز چهارشنبه مقابل زندان مرکزی اصفهان و مقابل دادگستری نیکبخت اصفهان تجمع کردند.

به دنبال انتشار گزارش‌ها در خصوص قطع تماس زندانیان، گفته می‌شود دست‌کم یکی از این پنج زندانی توانسته است با خانواده خود ملاقات کند.

این نخستین بار نیست که دادگستری اصفهان خبر اجرای حکم اعدام این پنج نفر را تکذیب می‌کند.

ششم مرداد ماه نیز روابط عمومی دادگستری کل استان اصفهان، اعلام کرد: خبر انتشار یافته منتسب به رئیس کل دادگستری استان «مبنی بر قطعی شدن حکم اعدام هشت نفر» از متهمان اعتراضات سال‌های ۹۶ و ۹۸ از سوی برخی «رسانه‌های معاند و فضاسازی آن در شبکه‌های اجتماعی کذب محض است.»

سازمان حقوق بشر در ایران می گوید، مجید نظری کندری، هادی کیانی، عباس محمدی، مهدی صالحی قلعه شاهرخی و محمد بسطامی، پنج از تن بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در خمینی شهر اصفهان، به «بغی از طریق تلاش و فعالیت موثر در جهت پیشبرد اهداف اغتشاش‌گران»، »محاربه از طریق به‌کار بردن سلاح گرم و قصد سلب امنیت اجتماع و تیراندازی به مأمورین»،‌ « افساد فی الارض از طریق بر هم زدن امنیت عمومی و هدایت اغتشاش‌گران منتهی به اخلال در نظم و امنیت عمومی و تشویش اذهان عمومی» متهم شده‌اند.

به گزارش هرانا، مهدی صالحی قلعه شاهرخی متولد ۱۳۶۲ و شغل او بنگاه‌دار بوده است. مهدی صالحی یک فرزند هفت ساله دارد.

طبق این گزارش، عباس محمدی متولد ۱۳۷۰ و دارای دو فرزند است. هادی کیانی نیز متولد ۱۳۶۹ و متاهل است. محمد بسطامی متولد ۱۳۷۱ و متاهل است. مجید نظری کندری نیز متولد ۱۳۷۳ است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG