لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۵۰

ارتش اسرائیل ده‌ها خانه فلسطینی‌ها را در شرق اورشلیم ویران کرد


مقام‌های اسرائیلی می‌گویند ساخت و ساز در نزدیکی جداره مرزی از نظر امنیتی مشکل زا شده است.

نیروهای ارتش و یگان مرزبانی اسرائیل با ورود به شرق اورشلیم و بخشی از منطقه تحت اختیار حکومت خودگردان فلسطینی، اقدام به ویران کردن ده‌ها ساختمان‌ مسکونی کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، این عملیات از بامداد دوشنبه ۳۱ تیر شروع شده و منطقه اصلی عملیات، خانه‌های تازه‌ ساخته شده در منطقه «وادی حمص» در نزدیکی جداره مرزی میان اسرائیل با کرانه باختری است.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند این خانه‌ها در نزدیکی امتداد جداره مرزی احداث شده و کار نیروهای امنیتی را در رصد منطقه و تعقیب احتمالی خرابکاران احتمالی دشوار می‌کند.

دیوان عالی اسرائیل به تازگی درخواست فلسطینیان را برای جلوگیری از ویرانی خانه‌ها رد کرد و موضع دولت اسرائیل را که به لزوم تامین امنیت اشاره داشت، پذیرفت.

حکم دیوان عالی زمینه را برای آغاز عملیات تخریب خانه‌ها در حومه جنوب شرقی اورشلیم هموار کرده است.

گیلاد اردان وزیر امنیت داخلی اسرائیل در همین زمینه گفته است «تروریست‌ها»، از جمله کسانی کمربند انتحاری به خود می‌بندند، ممکن است خود را در میان شهروندان غیرنظامی پنهان کنند.

در همین حال، به نوشته وبسایت خبری اسرائیلی والانیوز، تخریب خانه‌های فلسطینیان در مناطق موسوم به «ای» و «بی» در کرانه باختری از سوی اسرائیل، «غیر عادی» است.

بیست تن از فلسطینیانی که زندگی در خانه‌های تازه خود را آغاز کرده بودند، به نقاط دیگر انتقال یافتند. ۳۵۰ تن دیگر از صاحبان سایر خانه‌ها که هنوز تکمیل نشده‌اند، هنوز برای زندگی به این منطقه نیامده بودند.

عملیات تخریب با درگیری نسبی میان همسایگان فلسطینی با نیروهای اسرائیلی همراه شده است.

حسین الشیخ، مسئول امور شهروندان فلسطینی در حکومت خودگردانی، اقدام اسرائیل را «مجرمانه» نامید و خواهان مداخله جامعه جهانی شد.

مقامات نهادهای سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای از این اقدام ابراز «تاسف» و از تداوم این عملیات ابراز نگرانی کردند.

اسرائیل از سال ۲۰۰۲، بعد از ده‌ها عملیات «تروریستی» مرگبار از سوی فلسطینان در شهرهای اسرائیلی بویژه اورشلیم، ساخت دیوار یا جداره حائل را با هدف جداکردن کرانه باختری از خاک خود آغاز کرد تا بمب‌گذاران انتحاری نتوانند وارد اسرائیل شوند.

دهکده فلسطینی‌نشین «صور باحر» در شرق اورشلیم یکی از نقاطی است که خط مرزی آن با کرانه باختری، همواره محل اختلاف و ابهام بوده است.

فلسطینیانی ساکن دهکده که اسرائیل اجازه ساخت خانه یا گسترش خانه کنونی‌شان را نمی‌دهد، در منطقه «وادی حمص» خانه‌های تازه ساخته بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنها می‌گویند گرفتن مجوز ساخت و ساز از اسرائیل تقریبا میسر نیست.

گروه اسرائیلی ایرآمیم که مدافع مساوات و زندگی مسالمت‌آمیز اسرائیلی‌ها و فلسطینیان در اورشلیم است، می‌گوید اسرائیل در شش ماه اول سال جاری میلادی ۶۷خانه فلسطینیان در شرق اورشلیم را به خاطر «غیرمجاز بودن» ویران کرده که تقریبا دو برابر دوره مشابه سال گذشته است.

منبع: آسوشیتدپرس، رسانه‌های اسرائیلی / ک.ر

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG