لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۲۶

پیش‌بینی نفتالی بنت درباره «عمر کوتاه» دولت ائتلافی در اسرائیل


نفتالی بنت

همزمان با بازگشت بنیامین نتانیاهو به خیابان‌های اسرائیل برای تقویت جایگاه سیاسی خود و افزایش اختلافات داخلی در ائتلاف دولت کنونی، نفتالی بنت، نخست وزیر کنونی، ارزیابی کرده که عمر دولت او طولانی نباشد.

رسانه‌های اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه، ششم آبان، خبر دادند که نفتالی بنت در نشست‌های داخلی با مشاورانش گفته است که ائتلاف دولت پیش از پایان دوران دو ساله نخست وزیری او و موعد تحویل این مقام به یائیر لاپید، وزیر خارجه و رهبر حزب «یش آتید»، با فروپاشی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل، آقای بنت گفته است که از بعد از تصویب بودجه دوسالانه در مجلس، هر رویدادی می‌تواند به ساقط شدن دولت منجر شود.

به نوشته تایمز اسرائیل، دفتر نفتالی بنت درستی گزارش‌های انتشار یافته در رسانه‌ها در مورد سخنان او را تایید کرده، اما افزوده است که آقای بنت به ائتلاف ایجاد شده و سهیم شدن در قدرت «احترام می‌گذارد».

به گفته نفتالی بنت، یائیر لاپید یک وزیر خارجه «فوق‌العاده» است، و پیش‌بینی او در مورد طول نکشیدن عمر دولت در خصوص احتمالاتی است که ممکن است رخ دهد.

پیش‌بینی آقای بنت در خصوص فروپاشی دولت در حالی است که از عمر ائتلافی که پس از چهار انتخابات پیاپی و بن‌بست شدید سیاسی تشکیل شد، چهار ماه نیز سپری نشده است. این ائتلاف لرزان از حمایت تنها ۶۲ تن از میان ۱۲۰ عضو مجلس برخوردار است.

بر اساس ائتلاف میان هفت حزب راست، میانه و چپ و یک حزب اعراب تابع اسرائیل، قرار است که آقای بنت در یک توافق چرخشی، دو سال نخست در عمر چهار ساله دولت، نخست وزیر باشد و دو سال پایانی، یائیر لاپید به نخست وزیری برسد.

آقای لاپید که معمار تشکیل ائتلاف دولت بود با صرف نظر کردن از مقام نخست وزیری در دو سال اول، با وجود آن‌که حزب او ۱۷ کرسی دارد، رهبری را به نفتالی بنت سپرد که حزبش، «یامینا» تنها هفت کرسی دارد.

در روزهای گذشته اختلافات شدیدی میان احزاب عضو ائتلاف بروز کرده است.

بنی گانتز، وزیر دفاع و رهبر حزب «آبی- سفید» که عضو ائتلاف است، تصمیم خود برای «تروریستی» اعلام کردن شش نهاد مدنی فلسطینی را از قبل به آگاهی نفتالی بنت و یائیر لاپید، دو عضو ارشد ائتلاف دولت، نرسانده بود.

همزمان، یائیر لاپید تایید کرده که کمیته عالی وزارتی تصویب ساخت‌وسازها برای شهرک‌نشین‌های یهودی در کرانه باختری، بدون حضور و موافقت حزب او، این هفته با ساخت ۱۸۰۰ خانه در عمق کرانه باختری موافقت نهایی کرده و موافقت مقدماتی برای ساخت بیش از ۱۳۰۰ خانه دیگر را نیز صادر کرد.

آقای لاپید گفته که لازم است از این به بعد شخصا در نشست‌های این کمیته حضور یابد تا غافلگیر نشود.

تصمیم‌های وزارت دفاع اسرائیل و کمیته عالی وزارتی ساخت‌وسازها در کرانه باختری با مخالفت شدید و قاطع آمریکا، شمار زیادی از کشورهای اروپایی و روسیه روبه‌رو شده و دولت نفتالی بنت را به ویژه با دولت جو بایدن درگیر کرده است.

خانم مراو میخائلی، رهبر حزب کارگر و وزیر راه و شهرسازی از تصمیمات بنی گانتز در ارتباط با فلسطینیان شدیدا انتقاد کرده و گفته است که درگیر شدن با آمریکا منافع اسرائیل را با مخاطره روبه‌رو می‌کند.

از سوی دیگر، آیلت شاکد، سیاستمدار شماره دو در حزب «راست جدید» در روزهای گذشته اظهاراتی تند علیه برخی از تصمیمات دولت داشته است. حزب «یامینا» گفته که اظهارات خانم شاکد بازتاب‌دهنده نظرات نفتالی بنت نیست.

رسانه‌های اسرائیل تاکید دارند که خانم شاکد، که وزیر دادگستری نیز هست، با بیان دیدگاه‌هایی که مورد حمایت افراطیون راستگرای اسرائیلی و شهرک‌نشین‌ها است، درصدد خروج از «یامینا» بوده و در حال محک زدن بخت خود برای به دست گرفتن رهبری لیکود از بنیامین نتانیاهو است.

آقای نتانیاهو که حزبش با ۲۹ کرسی بزرگ‌ترین حزب در مجلس بود و بعد از آخرین انتخابات مامور تشکیل دولت شد، پس از ناکامی در تحقق این ماموریت، در چهار ماه اخیر رهبر اپوزیسیون بوده و بر امور محاکمه جنجالی خود تمرکز کرده است.

اما پس از افزایش نشانه‌های لرزان شدن ائتلاف دولت بنت، آقای نتانیاهو روز پنجم آبان به میان هزاران فروشنده و خریدار در بازار قدیمی تره‌بار اورشلیم رفت؛ جایی که محبوبیت او در آن در طول دهه‌ها تزلزل‌ناپذیر است.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو با شم سیاسی قوی خود اطمینان دارد که با افزایش تحرکات در صحنه سیاست داخلی، می‌تواند فروپاشی ائتلاف دولت بنت را تسریع کند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG