لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۵۴

اسرائیل می‌گوید روش‌هایش در واکنش به تظاهرات در مرز غزه تغییر نخواهد کرد


تجمع در مرز غزه ادامه دارد

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید روش‌های شدید روزهای اخیر در واکنش به تظاهرات مورد حمایت حماس در مرز غزه تغییری نخواهد کرد و هرکه به مرز اسرائیل نزدیک شود، زندگی خود را به خطر می‌اندازد.

اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، این اظهارات را ۱۴ فروردین ماه در مرز اسرائیل و باریکه غزه مطرح کرده‌است؛ جایی‌که روز جمعه گذشته، در نخستین روز از اعتراضاتی که حماس می‌گوید شـش هفته ادامه خواهد داشت، ۱۸ فلسطینی کشته شدند.

روز سه‌شنبه نیز «وزارت بهداشت» غزه اعلام کرد یک جوان ۲۵ ساله فلسطینی در مرز این باریکه و اسرائیل به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی کشته شد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید سخنان لیبرمن در مرز غزه، این احتمال را که در روزهای پیش‌رو خشونت و خون‌ریزی بیشتری رخ دهد، افزایش داده‌است.

ریاض منصور، نماینده تشکیلات فلسطینی در سازمان ملل، از شورای امنیت این سازمان خواسته‌است برای «حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی»، به‌ویژه در باریکه غزه، فورا اقدامی انجام دهد. منصور حمایت خود را از درخواست آنتونیو گوترش، دبیر کل متحد، برای انجام تحقیقات مستقل در پیوند با درگیری‌های مرگبار باریکه غزه اعلام کرده‌است.

دبیرکل سازمان ملل دهم فروردین ماه خواستار انجام تحقیقات مستقل و شفاف در مورد وقایع شده و از همه طرف های درگیر خواسته بود ضمن خویشتنداری، از اقداماتی که باعث افزایش تلفات و آسیب بیشتر به غیرنظامیان می‌شود، پرهیز کنند.

راه‌پیمایی موسوم به «بازگشت میلیونی» فلسطینی‌ها که با پشتیبانی حماس و سایر سازمان‌های فلسطینی فعال در غزه برنامه‌ریزی شده، از آخرین روز هفته گذشته آغاز شده و هزاران نفر در آن شرکت کرده‌اند. این تجمع به مناسبت «روز زمین» انجام شده‌است؛ مراسمی سالیانه که اعراب شهروند اسرائیل و فلسطینیان کرانه باختری و غزه، هر سال در روز سی‌ام مارس، به یاد وقایع خونین اعتراضی سال ۱۹۷۶ برگزار می‌کنند. اما امسال قرار است که این تظاهرات در طول مرزهای اسرائیل به مدت شش هفته ادامه یابد.

ارتش اسرائیل می‌گوید در این تظاهرات به سوی «افراد تفرقه‌انگیز» آتش گشوده‌است. سرهنگ ایال زامیر، فرمانده تیپ جنوب ارتش اسرائیل، گفته‌است «تحریکات زیادی از سوی فلسطینی‌ها صورت گرفته که اوضاع را به سوی وخامت می‌برد».

اسرائیل یک روز پیش از آغاز تظاهرات تک‌تیرانداز‌های خود را برای مقابله با فلسطینی‌هایی که احتمالا بخواهند حصار مرزی را رد کرده و وارد اسرائیل شوند، در طول مرزها مستقر کرده بود. ارتش اسرائیل تاکید کرده هیچ‌گونه «تحریک» در اطراف حفاظ مرزی را تحمل نخواهد کرد.

برپایه گزارش‌های اسوشیتدپرس و رادیو فردا|ت.ت|خ.ک|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG