لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۵۶

امیدواری نتانیاهو به رسمیت یافتن حاکمیت اسرائیل بر جولان «از نظر آمریکا»


نخست وزیر اسرائیل می‌گوید که هنوز امیدوار است آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را «به رسمیت بشناسد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو روز پنج‌شنبه، اول شهریور، در واکنش به سخنان اخیر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره ابراز امیدواری کرد.

آقای بولتون روز ۳۱ مرداد در پایان سفر چهار روزه خود به اسرائیل در پرسشی در مورد احتمال به رسمیت شناختن تسلط اسرائیل بر بخش اشغالی جولان گفت سیاست آمریکا در حال حاضر تغییری نکرده و این امر در دستور کار واشینگتن نیست.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ بر بخش وسیعی از ارتفاعات سوری جولان مسلط شد؛ مجلس این کشور در سال ۱۹۸۱ با تصویب «قانون بلندی‌های جولان» بخش اشغالی جولان را رسما به خاک خود «منضم» کرد.

اما شورای امنیت سازمان ملل آن سال با تصویب قطعنامه ۴۹۷ تاکید کرد که «انضمام» جولان به اسرائیل «از نظر قوانین بین‌الملل مفهومی ندارد».

بنیامین نتانیاهو در نخستین دیدار با دونالد ترامپ در زمستان ۱۳۹۵ بعد از ورود آقای ترامپ به کاخ سفید، درخواست به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را عنوان کرد.

دولتمردان اسرائیلی پس از آن که دولت ترامپ روز ۱۵ آذر سال گذشته اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و روز ۲۴ اردیبهشت امسال نیز سفارت خود را بعد از ۷۰ سال، از تل آویو به اورشلیم منتقل کرد، فشار آشکار بر آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بخش اشغالی جولان را بیشتر کرده‌اند.

ییسرائل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل همزمان با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم مدعی شده بود که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان از سوی آمریکا «در ماه‌های آینده عملی خواهد شد».

اما آقای بولتون در مصاحبه این هفته خود با رویترز در سفرش به اسرائیل ادعای وزیر ارشد اسرائیلی را تکذیب کرد و گفت: «این قضیه نه مورد بحث دولت آمریکا بوده و نه تصمیمی در مورد آن گرفته است»، هرچند که افزود خواسته اسرائیل را «درک می‌کند».

از سوی دیگر، زمانی که روز پنج‌شنبه از نتانیاهو در نشست خبری او در سفرش به ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، در خصوص موضع آقای بولتون پرسش شد، وی گفت: «از چنین خوسته‌ای صرف نظر کنیم؟ هرگز.»

اسرائیل به تازگی تاکید دارد که جنگ داخلی سوریه و خطرات ناشی از این منطقه نشان داد که این کشور هرگز نباید از جولان دست بکشد.

سوریه با یاری روسیه، ایران و حزب الله، به تازگی بعد از سال ها جنگ داخلی، با پیروزی بر معارضین، دوباره بر مناطق مرزی بخش سوری جولان مسلط شده است.

اسرائیل در دو سال گذشته اخراج نیروهای ایران و متحدانش از سوریه و به ویژه از مناطق مرزی سوریه با اسرائیل را در دستور کار برنامه های سیاسی و حملات نظامی خود قرار داده است.

روسیه که به تازگی با اسرائیل و نیز با آمریکا، در سطح سران، علیه حضور نظامی ایران در سوریه همکاری زیاد نشان می دهد، تاکید کرده که ایران از ۸۵ کیلومتری جولان دور شده، اما نتانیاهو تاکید دارد که ایران باید از سراسر سوریه بیرون برود.

بیرون راندن ایران و هم‌پیمانانش از سوریه در صدر مذاکرات آقای بولتون در سفر این هفته او به اسرائیل نیز بود.

آقای بولتون در پایان این سفر گفت خروج ایران از سوریه برای آمریکا «اولویت» است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG