لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۱۰

نگه‌داری بیش از یک میلیون جنین یخ‌زده انسان در اسرائیل


تصویری از جنین انسان

اسرائیل حدود یک میلیون جنین انسانی یخ‌زده را در بانک جنین بیمارستان‌های این کشور نگه‌داری می‌کند.

برخی از این جنین‌‌های یخ‌زده از ۳۵ سال پیش در آزمایشگاه‌های لقاح مصنوعی در بیمارستان‌ها موجود هستند.

به نوشته روزنامه هاآرتص، زمان زیادی از لقاح و تولید جنین‌های یخ‌زده می‌گذرد و برخی از زنان و مردان صاحب این جنین‌ها نیز دیگر زنده نیستند. با این حال، هیچ مقامی در اسرائیل «جرات» تصمیم‌گیری درباره آن‌ها را ندارد.

هاآرتص دلیل ادامه حفظ این شمار عظیم از جنین‌های یخ‌زده را نگرانی مقامات از برخورد مسئولان مذهبی یهودی دانسته‌اند. در یهودیت سقط جنین حرام است.

بر اساس این گزارش، از سال ۱۹۸۷ میلادی که عمل لقاح مصنوعی تخمک زنان با اسپرم مردان در بیمارستان‌های اسرائیل برای کمک به زوجین نابارور آغاز شد، خیل عظیمی جنین تولید شد که هنوز در یخچال‌ها نگه‌داری می‌شوند.

هاآرتص نوشت: بر خلاف کشورهای دیگر، در اسرائیل زمانی که سن والدین جنین نیز از ۷۰ سالگی عبور کرده یا آن‌ها دیگر زنده نیستند، جنین‌ها کماکان حفظ می‌شوند.

به نوشته هاآرتص، نگه‌داری از این خیل عظیم جنین‌های یخ‌زده، میلیاردها دلار هزینه در بر دارد.

غیر از زوج‌های نابارور، برخی افراد دلایل دیگری برای تولید جنین یخ‌زده داشته‌اند.

خانواده‌های سربازان ارتش شمار زیادی از این دسته را تشکیل می‌دهند. آن‌ها نگران بوده‌اند که فرزندشان در ارتش کشته شود و از همین رو، تولید جنین از طریق لقاح مصنوعی با تخمک دوست‌دختر یا یک زن اهداکننده را راهکار داشتن نوه دانسته‌اند.

کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم (هولوکاست) نیز، از دیگر دلایل نگرانی یهودیان در مورد بی‌فرزند ماندن در آینده عنوان شده است که مشوق آن‌ها برای روی آوردن به لقاح مصنوعی بوده است.

مشاور پیشین حقوقی وزارت بهداشت و درمان اسرائیل روز ۱۸ فروردین به هاآرتص گفت: «ملتی که شش میلیون تن از اعضای خود را از دست داده، به راحتی جنین‌ها را از بین نخواهد برد».

حدود یک میلیون جنین فریز شده در مراکز آزمایشگاهی ۲۵ موسسه، که قریب به اتفاق آن‌ها وابسته به بیمارستان‌های بزرگ هستند، نگه‌داری می‌شوند.

آمریکا با ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت نیز مانند اسرائیل دارای حدود یک میلیون جنین یخ‌زده است. اما جمعیت آمریکا ۳۵ برابر اسرائیل است.

اسرائیل یکی از کشورهای به‌شدت فعال در زمینه لقاح مصنوعی و کمک به زوج‌های نابارور است و از مدت‌ها پیش، داشتن فرزند برای زنان و مردان مجرد و همجنس‌گرایان نیز یک امر قانونی در این کشور است.

با این حال، اهدای جنین یخ‌زده، برخلاف اهدای اسپرم یا تخمک، هنوز قانونی نیست. اما طبق یک نظرسنجی در این کشور، ۶۲ درصد از اهدای جنین یخ‌زده برای فرزندآوری حمایت می‌کنند.

در آمریکا در سال‌ ۲۰۱۷ تولد یک نوزاد از یک جنین یخ‌زده ۲۵ ساله و سپس یک نوزاد دیگر از جنین فریز شده ۱۵ ساله خبرساز شد.

در ایران نیز در زمستان ۱۳۹۸، از یک جنین فریزشده در اصفهان یک نوزاد به دنیا آمد که به عنوان رکورد فریز جنین در کشور و غرب آسیا تا آن زمان ثبت شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG